Uzantıların seoya etkisi nedir?

Uzantıların Seo'ya etkisi nedir?

Uzantıların seo’ya doğrudan bir etkisi vardır. Yeni bir internet sitesi açtığınızda web sitesi ismini anahtar kelimelerinizi düşünerek almış olabilirsiniz. Buraya kadar her şey iyi olsa da, uzantı seçimini .com harici bir alan adı seçerek yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız.

.me uzantılı bir internet sitesindeki “me” uzantısı arama kelimeniz ile uyumlu olsun.

örnek anahtar kelime : Arşivleme

uzantıların seo’ya olumsuz etkisi

Arama yaptınız ve com adresi dolu görünüyor. Alan adınızı http:// arsivle . me şeklinde aldınız.

Buraya kadar herşey iyi, alan adınızın anahtar kelimeniz ile tam uyumlu olduğunu düşüyorsunuz. Tasarım ve seo çalışmalarınıza başlıyor ve siteniz yavaş yavaş index almaya başladığında Google’da sitenizi aratıyorsunuz.

Arama kelimesi: arşivleme

Çıkan sonuç: 3. sayfa 1. sıra

uzantı seo

Seo çalışmalarınıza devam etmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Fakat aramayı birde şu şekilde yapın.

Arama kelimesi: arşivle me

çıkan sonuç: 1. sayfa 1.sıra

uzantı seo 2

Uzantıların seo’ya olumlu etkisi

Buna benzer bazı alan adları kısa yazıldığı için tercih edenler oluyor. Alan adı seçimlerinden anahtar kelime kaygısı ile yapacağınız yanlış bir seçim ileride size problem çıkartabilir. Özellikle statik içerikli web sitelerinde tek bir anahtar kelime odaklı çalışılmışsa, alan adındaki anahtar kelimenin parçalanması size büyük bir dezavantaj sağlayacaktır. Aldığınız alan adı http:// arsivleme.market olsun. Böyle bir durumda iyi bir seo çalışması yapılmışsa yaklaşık aynı içerikle arama yaptırdığımızda sonuçlar değişir.

Arama kelimesi: arşivleme

çıkan sonuç: 3. sayfa 1. sıra

 

Burada değişen şudur; Anahtar kelime sadece sayfa başlığınız dan (title) değil aynı zamanda alan adınızın kelimelerinden de + sıralama kazanmıştır.

Aranma kelimesi: arşivleme market

Çıkan sonuç: 1.sayfa 1. sıra

Alt alan adlarının seo etkisi

Verdiğimiz örneklerde kullandığımız domain adresleri gerçekte kullanılan adresler değildir. Kelime zorluğu düşük, seo çalışması yapılmamış benzer çalışma sonuçlarında, verdiğimiz örneklere yakın sonuçları test ederek gördük. Alan adları kadar, uzantılarında etkisinin bir avantaj unsuru olduğunu söyleyebiliriz.

Alan ismi tercih ederken böyle bir hata yaptıysanız ve sonuçlarınız düşük çıkıyorsa, doğru bir seo çalışması ile kaybettiğiniz sıralamanızı geri kazanmanız mümkün olacaktır.

Yine aynı şekilde web sitenizde oluşturacağınız alt alan adı/adları mevcut sistem yapınıza aykırı olmadığı sürece, kelimelerde küçük avantajlar kazanmak için oluşturulabilir. Sıralamalarda küçükte olsa avantajlar sağlayabilirsiniz.

Alan adlarının, alan adı uzantılarının ve alt alan adlarının sıralamaya doğrudan bir etkisi vardır. Lakin bu etki dinamik siteler için küçük, statik siteler için kelime zorluğuna göre az ya da çok olmasına göre değişkenlik göstermektedir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • On numara bir açıklama olmuş. Bende yanlış domain seçimi yapanlardan olmuşum. Kendi kelimem de neden çıkmıyor diye düşünüyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.