Uzak Durulması Gereken 5 SEO Tekniği

uzak teknikler

Arama motorunda meydana gelen gelişimler, beraberimde köklü değişimleri getirdi. Düne kadar ilk sayfa olmanızı sağlayan bazı SEO taktikleri günümüzde etkili olmayabilir. Hatta bu tarz SEO tekniklerinin web sitenize yarardan çok zarar verdiğini de bilmiyor olabilirsiniz.

Bu tür SEO taktiklerinden uzak durmanız için sizlere artık pozitif etkisi olmayan 5 SEO taktiğinden bahsedeceğiz. Vereceğimiz tekniklerden bir kısmı SEO anlamında hiç işe yaramamaktadır. Bir kısmı da arama motoru tarafından cezalandırılmanıza neden olacak türdendir. Sadece uzak durulması gereken 5 SEO tekniği hakkında bilgi vermeyeceğiz. Ayrıca bu teknikler yerine ne yapmanız gerektiğini de anlatacağız.

1. Kullanıcı Etkileşimi Yüksek Anahtar Kelimelere Odaklanılması

anahtar kelimeye odaklanma

Anahtar kelimeler SEO çalışmalarının en önemli parçasıdır. Kullanılan anahtar kelimeler arama motorunun içeriğinizin neyle alakalı olduğunu anlamasını sağlar. Bu sayede doğru arama terimleri için web sitenizi sıralayabilir. Bu etkisinden dolayı SEO çalışmalarında anahtar kelime araştırması yapılır.

Anahtar kelimeler önemlidir ancak doğru kullanılması gerekir. Bazı kişiler anahtar kelimelerin pozitif etkisinden dolayı başlıklarında ve meta açıklamalarında yoğun bir şekilde anahtar kelime kullanır. Çok fazla anahtar kelimenin kullanılması düne kadar işe yarayan bir teknikti. Günümüzde bu tarz uygulamalar spam olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca içeriklerin tıklanabilirlik düzeyini düşürdüğü de tespit edilmiştir.

Google RankBrain, artık bu tarz arama motorunu kandırmaya yönelik yapılan anahtar kelime doldurmalarını kolay bir şekilde tespit edebiliyor. İlk etapta bu tarz spam eylemlerle sıralama alabilirsiniz. İlerleyen zaman içerisinde RankBrain durumu fark edecektir ve sıralamanızı düşürecektir. Serp sonuçlarındaki yerinizi korumak için kullanıcı etkileşimi yüksek anahtar kelimelere odaklanmaktan uzak durun.

Başlık ve meta açıklamaları anahtar kelimelerle doldurmak yerine ilgi çekici öğelere yer verin. İnsanların merak duygusunu uyandıracak şekilde olan başlık ve meta açıklamalar daha fazla trafik almanızı sağlayacaktır.

tıklamaya teşvik

Yukarıdaki görseli incelerseniz anahtar kelime doldurmaktan daha ilgi çekici olduğunu görürsünüz. Kullanıcıları tıklamaya teşvik etmenizi Google bir süre sonra fark eder ve sizi kesinlikle ödüllendirir.

2. Tam Eşleşen Alan Adı Kullanımı

Hedeflenen anahtar kelimenin birebir şekilde alan adında yer alması tam eşleşen alan adı olarak tanımlanır. Aşağıdaki örnekler tam eşleşen alan adına örnek olarak gösterilebilir.

  • Elmaninfaydalarinelerdir.com
  • Uyuznasilgecer.com
  • Bogazagrisinaneiyigelir.com

Tam eşleşen alan adları marka isimlerine oranla daha iyi sıralama almayı sağlar. Bu düne kadar birçok SEO uzmanının tercih tekniklerden birisiydi.

2012 yılında yapılan algoritma değişikliğiyle birlikte tam eşleşen alan adları sıralama kaybı yaşamaya başladı. 2012 öncesinde etkili olan bu teknik günümüzde etkisini büyük ölçüde yitirdi.

Tam eşleşen alan adlarının tamamen etkisiz olduğunu söylemek doğru olmaz. Günümüzde de kısmen marka isimlerine göre daha etkilidir ancak spama girmesi marka isimlerine göre daha kolaydır. Ayrıca kullanıcılar tam eşleşen alan adlarının yetersiz bilgi içerdiğine inanarak bu tarz sitelere girmemektedir.

Bu durum çok az sayıda kişinin web sitenize gireceği anlamına gelir. İyi bir sırada yer almasına rağmen bir web siteye girilmiyorsa bu durum sıralama kaybına neden olur. Zaten tam eşleşen alan adlarının önemini yitirmesinin de temel sebebi budur.

Tam eşleşen alan adları oluşturup otoritenizi çok sayıda alan adına bölmek yerine hepsini bir yerde birleştirin. Alakadar olan içerikleri bir potada toplamanız marka bilinirliliğinizin artmasını sağlayacaktır. Bu da tam eşleşen alan adlarına oranla daha iyi sıralama almanızı sağlayacaktır.

3. İçeriğe Meta Anahtar Kelimeleri Dahil Etmek

Başlık ve meta açıklamada olduğu gibi meta anahtar kelimeler de içeriğe eklenebilen bilgi parçalarıdır. Elbette meta anahtar kelimeleri ziyaretçileriniz görmek. Fakat arama motorlarının sayfa içeriğinin neyle alakalı olduğunu anlamalarını sağlar.

Meta anahtar kelimeler 1995 yılından beri kullanılmaktadır. En eski bilgi parçacıklarından birisidir. Arama sonuçlarına olan etkisi fazla olduğu için bir süre sonra kötü kullanım ortaya çıktı. Bu durum meta anahtar kelime kullanımının sorunlu bir durum haline gelmesine neden oldu.

Kötü kullanım sıralamaları maniple etmektedir. Bu yüzden arama motorları tarafından meta anahtar kelimelerin dikkate alınması sonlandırıldı. Günümüzde meta anahtar kelime kullanmanızın sıralamaya herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Eskiden etkili olan meta anahtar kelime kullanımı yerine başlıklara ve meta açıklamaya odaklanın. WordPress tabanlı web siteye sahipseniz Yoast SEO ve All in one SOE Pack eklentileri size yardımcı olacaktır.

yoast başlık meta

Yukarıdaki görselde olduğu gibi doğru başlık ve meta açıklama kullanımı daha fazla tıklama almanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca makale URL’lerinde kategorilerinizi kullanmanız içeriklerinizin neyle alakalı olduğunu anlamayı kolaylaştıracaktır. URL’ye kategori eklemek için wordpress ayarlar kısmından kalıcı bağlantılar kısmına geçin. Aşağıdaki görselde olduğu gibi bir ayarlama yapın.

kalıcı bağlantılar

Bu tarz URL tanımlaması yapmanız arama motorlarının web sitenizi daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

4. Spam Yorum Bağlantıları

Birçoğunuzun 2019 yılına girmemize az kalmış olsa da spam yorum almaya devam ettiğini düşünüyorum. Web siteme her girdiğimde spam yorumları temizlemek için ciddi zaman harcamaktayım.

Tek amacı geri bağlantı edinmek olan bu tarz yorumlar düne kadar sıralamaya katkı sağlıyordu. Günümüzde bu tarz spam yorum bağlantılarının sıralamaya olan etkisi büyük ölçüde kalktı. Hatta alakasız yerlerden gelen yorum bağlantıları, negatif sinyallerin oluşmasına neden olmaktadır.

Yorum bağlantıları edinmeye uğraşmanız ayrıca zaman kaybı yaşamanıza neden olur. Günümüzde yorum alanına bırakılan linkler wordpress gibi sistemlerde rel=”nofollow” olarak işaretlenir. Bunun da web sitenize herhangi bir katkısı olmayacaktır.

Bağlantı edinmek için yorum alanlarına bağlantılar bırakmak yerine ilgi çekici içerikler üretin. İlgi çekicilik düzeyi yüksek olan içerikleriniz diğer web sitelerde de paylaşılacaktır. Bu durum daha iyi sıralama almanıza büyük oranda katkı sağlayacaktır. İlgili çekici olan, yüksek bilgi kalite düzeyine sahip içerikler her zaman geri bağlantı kazanır. Bu yüzden sizler de yanıltıcı eylemler yerine bunlara odaklanın.

5. Backlink ve Makale Dizinlerinin Kullanımı

Backlink dizinleri, içeriğin keşfedilmesine katkı sağlamaktadır. Bu tarz web siteler ilgi alanına göre web siteleri kategorilendirir. Buradan alınan bağlantılar geri bağlantı sayısını arttırmayı sağlar. Backlink sayısını arttırmak isteyen kişilerin olan ilgisiyle birlikte backlink dizinleri popüler hale gelmiştir.

Makale dizinleri de aynı şekildedir. Büyü kitlelere ulaşmak için ve geri bağlantı elde etmek için makale dizinleri kullanılmaktadır. Makale dizinlerine kalitesiz makalelerin gönderilmesinden sonra buralar da birer depo haline geldi.

Kalitesizleşen platformlar haline geldiği için artık bu yerler dikkate alınmamaktadır. Hatta backlink ve makale dizinlerinden alınan geri bağlantılar cezalandırılmanıza bile neden olabilir.

Backlink ve makale dizinleriyle uğraşmak yerine kaliteli içerik üretmeye odaklanın. Kaliteli içerikleriniz paylaşılacaktır. Bu da daha kaliteli bağlantılar elde etmenizi sağlayacaktır.

Çok Çalışmanızı Gerektirmeyen SEO Teknikleri Var Mı?

Arama motoru sürekli olarak yenilenen yapıda olduğu için gelişmeleri takip etmek kolay değildir. Dün kabul gören ancak bugün kabul görmeyen SEO tekniklerinin kullanılması web sitenize zarar verir. Bu yüzden SEO günlük olarak takip edilmelidir. Yani oyunu kuralına göre oynamak için SEO çalışmalarının uzun bir süreç olduğunu söyleyebiliriz.

Negatif sinyallerin oluşmasına neden olan SEO tekniklerini bırakın. Bunun yerine kaliteli içerik üretmeye odaklanın. Kaliteli içerikler kaliteli bağlantılar kazanmanızı sağlayacaktır. Bu da daha iyi sıralamalar almanıza yardımcı olacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.