Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tanıtım yazısı, özellikle SEO çalışmalarına yeni başlayanların sık karşılaştığı kavramlardan bir tanesidir. Site otoritesini artırmak ve sıralamalarda yükselmek için kullanılan bir tekniktir. Araştırma yaptığınızda genellikle tanıtım yazılarının faydalı olduğu yorumlarıyla karşılaşırsınız bunun yanında tanıtım yazısı aldım ancak hiç bir faydası olmadı yorumlarını görebilirsiniz. Tanıtım yazısı hazırlamak ve nerelerde yayınlanması gerektiğini belirlemek tecrübe ve bilgi ister yanlış bir şekilde hazırlanan tanıtımlar sitelerinize hiç bir katkı sağlamaz hatta sıralamalarda gerilere gitmenize neden olabilir.

Tanıtım Yazısı Nedir ?

Siteler hakkında açıklama ve bilgilerin yer aldığı yazılı bir reklamdır. Yeni kurduğunuz bir şirketin basın bültenleriyle duyurulması gibi düşünebilirsiniz. Kullanılan tanıtım yazılarıyla internet kullanıcılarına kendinizi tanıtır, arama motorlarına sitenizin ne hakkında olduğunu bildirip index botlarının sizi daha kolay ve sık bulmalarını sağlarsanız.

Tanıtım yazısı nasıl hazırlanır ?

Tanıtım yazısı hakkında sayısız bilgiyle karşılaşırsınız ancak bu bilgilerin doğruluğu tartışmaya açıktır. Kullanılan başlık, içerik, yayınlanan internet sitesi gibi birçok faktör verimliliği artırmaktadır.

Tanıtım yazısı başlığı, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesidir. Yayınlanan içeriğin arama motorları üzerinde sıralama alacağını düşünerek hazırlamanız gerekir. Yani bir yazı yayınlandığında, Google dizinlerine ekleyerek içerik ve başlığın ilgili olduğu bir sıralama verir bu nedenle anahtar kelimenizi mutlaka kullanmanız gerekir. Örnekle açıklayacak olursak, yükselmek istediğimiz kelimeler ” Kadın Parfümleri” olsun tanıtım yazısında sitemize yönlendirdiğimiz linkte aynı kelimede geçsin. Tanıtım yazısının yayınlanacağı sitede ise daha fazla detayın olduğu açıklayıcı ve anahtar kelimenin geçtiği bir başlık kullanın yani ” En çok satan kadın parfümleri” veya “En iyi kadın parfümleri” gibi başlıklar uygun olacaktır. Hedef kelimenin yer aldığı başlıkla beraber tanıtım yazısı yayınlandığında “Kadın parfümleri” kelimesinde sıralama alır ancak içerikte bizi referans gösterdiği için Google botları bizim sitemizi daha faydalı olarak görüp sıralamaları artırır. Ayrıca hedef kelimelerde tanım yazısının yayınlandığı sitede hit kazanarak bize yönlendireceği için zamanla daha otoriter hale gelmemize katkı sağlar.

İçerik, tanıtım yazısını hazırlarken SEO uyumlu olarak özgün bir şekilde yazıldığından emin olun, amacımız sadece içerik içinde yükselmek istediğimiz kelime veya linkleri kullanmak değildir. Ne kadar kaliteli bir içerik sizi referans gösteriyorsa o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

Tanıtım yazıları nerelerde yayınlanmalı ?

Meyve almak için manava gidiyorsunuz ancak size telefon almanızı öneriyor ne kadar dikkate alırsınız ? Tanıtım yazılarını yayınlarken de içeriğiniz ve siteniz ile aynı kategoride bulunan diğer web sitelerinde yazılar yayınlamaya özen gösterin rakip sitelerde bunu bulmak biraz zordur. Alternatif olarak haber siteleri, blog siteleri, yakın kategorilere sahip sitelerde tanıtım yazısı yayınlanabilir. Ancak bu sitelerin sizden daha otoriter olması, güncel olması, çok fazla dışarıya çıkan link vermemiş olmamasına dikkat edin, yayınlanan yazıların sitelerde bir süre ön planda tutularak makale üzerinden hit kazandırması kısa sürede yükselmenize katkı sağlar.

Tanıtım Yazıları ne zaman etki eder ?

Yayınladığınız tanıtım yazısı eğer sizden daha kaliteli bir sitede paylaşıldıysa ve bu yazı üzerinden sitenize kullanıcılar kazandıysanız 7 gün içerisinde sıralamalarda yükselmeye başladığınızı görebilirsiniz. Ancak sadece yazı yayınlandı hiçbir etkileşim olmadıysa sayfanın otoriter hale gelmesi, yazı üzerinden arama motoru botlarının sitenizi tanıması gibi etkenlere bağlı olarak 1 ile 3 ay içerisinde etkilerini görebilirsiniz.

İpucu: Tanıtım yazıları içerisinde iki adet link kullanmanızı tavsiye ederiz. Bir tanesi site isminizde ana sayfanız, diğeri anahtar kelimeden oluşan bir kategori seçebilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • hocam güzel bir yazı olmuş, tavsiyelerinize uyacağım. Tanıtım yazılarına özen göstermek gerekiyor, her siteden tanıtım yazısı alınmaz.

  • Teşekkürler, benim bir sorum olacak . Yeni açılan bir siteye tanıtım yazısı değil de toplist eklemek istiyorum peki ne zaman eklemeye başlayabilirim ?

    • Toplistler seo üzerinde etkili elemanlar değillerdir. Güncelliğini yitirmiştir artık ve zararlıdır. Kurumsal bir firma iseniz, firma rehberlerine eklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

        • Yeni açılmış bir sitenin link gelişimi doğal olmalıdır. Bir günde tüm sitelere eklerseniz doğal bir çalışma olmayacaktır. Düzenli aralıklarda 3 haftasını dolduran bir site için, firma rehberlerine eklenme yapılabilir. Günlük 1 adet olarak ilerlenmesi sağlıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.