Subdomain Kurulumu Seo Üzerindeki Etkileri

Subdomain Kurulumu Seo Üzerindeki Etkileri

Subdomain kullanımı konusunda işleyeceğimiz derste, öncelikle subdomainin ne olduğunu ve hangi alanlarda kullanılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Subdomain Nedir?

Alt Domain mevcut domain adresinize “subdomain” tanımlanmış olan alt domainlerdir. Web siteniz içerisinde bulunan alt klasörlere ulaşılmasını sağlamaktadır. Bir örnek ile açıklamak gerekir ise “seosefi.com” ana domaindir, ana domain altına açılan alt domain “seo . seosefi . com” olarak açıldığında alt domain yani subdomain açmış oluruz.

Cpanel ile Subdomain oluşturma?

Cpanel erişimi sağlamak için öncelikle site adresinizin sonuna 2082 eklemeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak “siteadi . com : 2082 ” şeklinde cpanele erişim sağlayabilirsiniz. Cpanele erişim sağlandıktan sonra “alt etki alanları” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

alt etki alanları

Alt etki alanı için oluşturmak istediğiniz, etki alanı seçimi yapılır. Biz örnegimiz de sem. seosefi . com olarak alt etki alanı oluşturacağız.

etki alanı ekleme

Subdomain ve Subfolder Kullanımı?

Alt domain oluşturduğunuz zaman aslında sıfırdan bir domaini google’a tanıtmaya başlarsınız. Google arama motoru subdomaini yeni açılan bir site olarak değerlendirmektedir. Seo şefi olarak subdomain kullanımı yerine subfolder kullanımı tavsiye etmekteyiz, yani alt klasör kullanımı seo sıralamalarında daha başarılıdır. Kullanımı sadece istisnai ve gerekli zamanlarda kullanılmalıdır. Sitenizin kategorilerinde bulunan yazılar için bir subdomain oluşturmak çok gereksiz olacaktır. Lakin seo alanında hizmet veriyor iseniz ve sitenizde sadece seo konuları yer alıyor ise, sem için ayrı bir alt domain oluşturulmasında bir sakınca yoktur. Lakin seo analiz olarak subdomain oluşturmak gereksiz ve seo açısından zararlı olacaktır. Organik bazlı aramalarda subdolder kullanan sitelerin daha ön planda çıktıklarını görebilirsiniz.

Matt Cutts’un subdomain ve Subfolder için yaptığı video anlatımını izlemenizi tavsiye ederiz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Bu duruma açıklık getirdiğinizde çok sevindim. Az kalsın bende subdomain kullanacaktım. Araştırma yapmak çok önemli googlede Makalenize denk geldim. İyiki girmişim sitenize. Değerli bilgiler için teşekkürler.

  • Gayet yararlı bir yazı olmuş. Anlatımda gayet açıklayıcı. Bir sitem için sub domain açmayı düşünüyordum lakin bu yazıdan sonra pek mümkün olmayacak 🙂 Teşekkürler.

  • Subdomain eskiden seo açısından yararlı bir şey zannediyordum. Bilgi için teşekkürler…

  • forum için subfolder yapmayı düşünüyorum fakat forumdaki linklere dikkat etmem gerekiyor sanırım forumdaki zararlı linkler gereksiz linkler ana siteyi bozar mı subfolder olduğu için

    • Subfolder olarak kurarsanız evet zararlı linkler sitenizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.