Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya pazarlama hakkında merak ettikleriniz. Sosyal medya pazarlamada dikkat edilmesi gerekenler.

Tanımı

Sosyal medya pazarlama “social media marketing” olarak adlandırılmakta olup, günümüz şartlarında kullanılan en iyi, en etkili pazarlama tekniğidir. Sosyal medya siteleri üzerinden yapılan “facebook, google plus, twitter, pinterest, tumblr, Linkedin, youtube” pazarlama teknikleri olarak değerlendirebiliriz. Sitenizde yer alan ürünlerin, kampanyaların, konuların sosyal medya üzerinde tanıtılması marka bilinirliğini ve geri dönüşüm trafiğini olumlu yönde etkilemesi ile iş hacmini ve bilinirliği genişletmek ve daha hızlı tanınmak amacı ile kullanılan reklam tekniğidir.

Pazarlamada Sosyal Medya

İnternet pazarlama tekniklerinin bir alt ayağı olarak değerlendirebiliriz, ürünlerinizin veya konularının organik seo aramaları haricinde sosyal medya reklamları ile desteklenmesi ile hızlı trafik dönüşümleri elde edilmektedir. Sosyal medya pazarlama kanalları ile hedef kitleye ulaşılmakta ve bu durumda doğru hedef kitleye sunulan reklamlar ile geri dönüşümü arttırmaktadır. Tv kurumları, yerel gazeteler ve farklı reklam kanalları ile sınırlı sayıda hedef kitleye ulaşırken, sosyal medya pazarlama kanalları ile belirtilen kriterlerdeki kullanıcılara ulaşmak daha kolaydır. Önemli olan yapılacak kampanyanın doğru hedef kitleye sunulmasıdır. Örneğin modayı takip etmeyen kullanıcılara bir moda haberi veya giyim kampanyası sunmak geri dönüşüm oranını etkilemektedir. Sosyal medya pazarlama kanalları ile hedef tam isabet seçilebilmektedir. Uygulanan reklamlar ipad, pc, mobil formatların da tüm hedef kitleye her türlü elektronik cihazı destekleyecek formatta sunulabilmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama Eğitimi

Sitelerin ve kampanyaların daha ön planda olabilmesi adına, iş geliştiriciler tarafından bazı sosyal medya ve seo eğitimleri sunulmaktadır. Arama motorlarında daha ön sıralarda çıkmak için yapılan çalışmalara seo çalışmaları denilmektedir. Seo çalışmalarının büyük bir özen ve sabır istediğini bilmeniz gerekmektedir. Sektörde çok fazla hata yapma lüksünüz maalesef bulunmamaktadır. Bu yüzden bir kampanyanın hızlı duyurulabilmesi çok önemlidir. Kampanyalar hızlı duyurulurken bazı kriterlere uymak gerekmektedir. Bu noktada sosyal medya uzmanları devreye girmektedir. İleri gelen şirketler tarafından bünyesinde bulunan çalışanlara, sosyal medya pazarlama eğitimleri verilmektedir. Bu konuda mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekmektedir diyebiliriz. Sosyal medya pazarlama eğitimleri, özel kuruluşlar ve interaktif pazarlama ajansları tarafından sunulmaktadır. Her geçen gün artan sosyal medya sitelerine nasıl hakim olacağınızı, belirli reklam kriterlerini ve hedefleme politikalarını pazarlama eğitimlerinde sunmaktadırlar. Pazarlama sürecinde online itibar yönetimi de en önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Bünyenizde bulunan çalışanınızın bu konuda ne kadar eğitimli olduğunu düşünmeye başlarsınız, mutlaka gözden kaçırdığı ve yanlış geliştirdiği reklam stratejileri olabilir. Akıl akıldan üstündür diyerek bir sosyal medya pazarlama uzmanından destek alma ihtiyacı duyabilirsiniz. İşi bir uzmana teslim etmeniz gerçekten çok önemlidir, sosyal medya pazarlama uzmanları sürekli yeni stratejiler geliştirerek en uygun bütçe ile daha fazla hedef kitleye ulaşmak için sürekli yeni reklam teknikleri geliştirmektedirler. Seo şefi bünyemizde çalışan sosyal medya pazarlama uzmanlarımız ile görüşerek yeni projelere beraber adım atabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamada İletişim

Sosyal medya reklamlarının başlaması ile, müşteriler sizlerle iletişim kurmak isteyecektir. Reklamlar üzerinde veya açıklama alanlarında iletişim bilgilerinin yer alması çok önemlidir. Bunun haricinde yayınlanan reklamlara yapılan yorumlar ile, ürün kalitenizi veya marka popülerliğinizi değerlendirebilirsiniz. Yapılan yorumlara hızlı cevap vermek çok önemlidir. Soruları büyük bir sabır ve önemle cevaplamalısınız ve sizlere soru yönelten potansiyel müşterilere doğru bir adres sunarak ürüne yönlendirmeler yapabilirsiniz. Sosyal medya pazarlama stratejileri arasında birinci öncelik yorum ve sorulara hızlı dönüş yapmaktır. Yorumlarda tavsiyelerde bulunabilir, alternatif ürünler sunabilirsiniz. Bu süreç daha samimi ve güvenilir bir ortam oluşturacaktır. Destek hizmetinizin geç olması durumunda çok çabuk müşteri kaybeder ve itibar olarak olumsuz geri dönüşler alırsınız.

Sosyal Medya Sayfaları

Sosyal medya hesaplarınızın her şeyden önce diğer siteleriniz olduğunu unutmamanız gerekiyor. Siteniz haricinde sosyal medya sayfalarınız ile müşterileriniz arasında güven verici bir köprü oluşturmuş olursunuz. Sosyal medya sayfalarınızda olabildiğince net bilgiler sunmalı, aktif olmalısınız. Sayfanızda kullanıldığınız görsellerin ve açıklamaların büyük bir titizlikle düzenlemesine dikkat etmelisiniz. Kelime hatalarına, görseller üzerinde kullanılan kelime hatalarına, noktalama işaretlerini konusunda titiz olmanız gerekiyor. Kampanyalarınızda bizi takip edin, diğer kampanyalarımız için sitemizi inceleyin ibarelerini kullanmaktan çekinmeyin, hedef kitlenizi aldatıcı kampanyalar düzenlemekten, yanlış indirim oranları sunmaktan kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

Sosyal medya sayfalarınızda bulunan hakkımızda alanları ve iletişim bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması da son derece önemlidir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.