Siteniz Google Aramalarında Çıkmıyor ise Yapmanız Gerekenler

google sonuç

Web siteniz Google arama sonuçlarında çıkmıyor ise bir çok nedeni olabilir. SERP arama sonuçlarında çıkmayan sitelerin genel sorunları ve çözümleri.

Google Aramalarında Çıkmama Nedenleri

Sitenizi yayın hayatına başlatmanız Google sonuçlarında çıkacağı anlamına gelmemektedir. Yani, sitenizin bir çok yapısal sorunu olabilir. Yazımda sitenizin neden arama sonuçlarında çıkmadığını öğrenebilir ve çözüm üretebilirsiniz. Web sitem neden arama sonuçlarında çıkmaz;

  • Sitenizi kurduğunuzda noindex etiketi eklemiş olabilirsiniz. Bir çok webmaster wordpress sistemini kullandığı için Ayarlar > Okuma > sekmesinde yer alan > Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış sekmesini bilerek veya farkında olmadan tasarım aşamasında iken kapatır ve tekrar açmayı unutur. Ana sayfanız açıkken, kaynağı görüntüle yaparak, sitenizde “noindex” kodunun olup, olmadığını kontrol ediniz.
  • Web siteniz henüz indexlenmemiş olabilir. Bunun için neler yapabilirsiniz. Öncelikle sitenizi Google Web Master Search Console kayıt etmeniz gerekmektedir. Belirtmiş olduğum adrese girmeniz için bir Gmail hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Gmail Hesabı açmak için https://support.google.com/mail/answer/56256?hl=tr adresinden faydalanabilirsiniz. Sonrasında ise Webmaster Tools > Özellik Ekle > Sekmesinden yeni site adresini yazmanız ve doğrulamanız gerekmektedir. Bir çok doğrulama yöntemi bulunmaktadır, meta veya html dosyasını indirerek doğrulama yapabilirsiniz. Sitenin sahibi olduğunuzu doğrulamak için https://support.google.com/webmasters/answer/35179?hl=tr kaynağından faydalanabilirsiniz. Doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra, Search Console > Tarama > Google Gibi Getir yaparak ana sayfanızda oluşturmayı engelleyen sorunlar var ise giderebilir ve ana sayfanızla birlikte tüm URL lerinizin taranması için getir ve oluştur işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Google dizinlerine eklemeyi unutmuş olabilirsiniz. Sitenizi açtığınızda Google Site Ekle adresinden sitenizi eklemeniz gerekmektedir. Dakikalar içerisinde Google arama motoru botları sitenize erişecek ve yapısal problemler yok ise, site genelinde tarama işlemini gerçekleştirip SERP arama sonuçlarında sitenizin çıkmasını sağlayacaktır.
  • Robots.txt dosyasının search console üzerinden testi ve oluşturulmasını unutmuş olabilirsiniz. Arama motorlarına yol göstermek için robots.txt dosyası kullanılmaktadır. Eğer bir robots.txt dosyası oluşturmayı bilmiyor iseniz, Google Robots.txt Oluşturma kaynağına bakabilir ve gerekli işlemleri tamamlayabilir ve sonrasında Search Console > Tarama > Robots.txt Test Aracı bölümünden kontrol edebilirsiniz.
  • Site Haritası problemleri ve Google’a site haritasının gönderilmemesi. Özel tasarım kullanıyor iseniz, Google Site haritası Oluşturma ve Gönderme makalesine göz atarak gerekli adımları tamamlayabilir. WordPress vb sistemler için Eklentiler > Yeni Eklenti Ekle alanından sitemap eklentileri yükleyebilirsiniz. https://tr.wordpress.org/plugins/search/sitemap/ adresinden tüm sitemap eklentilerine ulaşmanız mümkündür. Yoast veya All in SEO eklentisi kullanıyor iseniz, eklenti içerisinde otomatik olarak sitemap haritası gelmektedir.
  • Oluşturmayı önleyen yapısal veri hatalarına sahip olabilirsiniz. Google Yapısal Veri Test Aracı ile yapısal verilerinizi test edebilir ve sorunları giderebilirsiniz.
  • Google Kalite Yönergelerine uymayan çalışmalar ve teknikleri siteniz için denedi iseniz, Google tarafından cezalandırılmış olabilirsiniz. Bu işlemlere Manuel ceza denilmektedir. Eğer siteniz daha önceden arama sonuçlarında çıkıyor ve tüm indexleriniz kaldırılmış ise, Tam Spam cezası almış olabilirsiniz. Ceza alıp, almadığınızı öğrenmek için Search Console > Arama Trafiği > Manuel İşlemler sekmesini tıklayarak, siteniz için uygulanan bir ceza var ise görebilirsiniz. Eğer ceza aldı iseniz, manuel işlemler alanında göreceğiniz yönlendirme linkini tıklayarak adım adım, tüm koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Yukarıda yer alan adımların tüm siteler için aslında yapılması gerekmektedir. Yine siteniz için farklı problemler yaşar iseniz, konudan sorunu bizlere anlatabilir ve sorununuzun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.