Video Ve Resim Optimizasyonu Adımları

video ve resimleri optimize etme

Optimizasyon sitenizin kalitesini ve sitenize gelen trafik ile Adsense reklamlarının performansını arttırabilmek için sitenizi ve sitenizdeki reklamları değiştirme işlemine verilen isimdir.

Optimizasyon işlemleri sayesinde hedeflerinize ulaşabilmeniz için reklam uygulamaları iyileştirilerek siteniz üzerinde bazı değişiklikler meydana getirebilmektedir. Web sitelerinin optimizasyonu sağlanırken arama motorları için uygun standartlarda tasarlanmış olması çok önemlidir.

Yeni kurulan siteler Google arama motoru gibi önemli arama motorları standartlarına uygun bir işleyiş göstermesi web sitesinin ziyaret edilme oranını arttıracaktır.

Arama motorlarının amaçları aranan kelimede en uygun sonuçları gösterebilmektedir. Yeni site kuranlar arama motorları standartlarında düzenlemeler yapmalı ve web sitelerini resim ve videolarla desteklemelidir.

Site Kuranlar İçin Video Optimizasyonu

Site kuranlar video eklemek istemesi halinde öncelikle videoları web sitesine nasıl adapte edeceklerini iyi düşünmesi gerekmektedir.  Video eklerken her şeyin özel olarak hazırlanması önemlidir. Site kuranların video optimizasyonu üç şekilde sağlanmaktadır.

  • Dosya Adının Anahtar Kelimelerle Zenginleştirilmiş Olması: Bir web sitesi için en önemli video optimizasyon tekniği anahtar kelime zengini dosya adı bulmaktır. Web sitenizle ilgili anahtar kelime seçmeniz oldukça başarılı bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Arama motorlarında yükselişe geçebilmek için bu tekniği mutlaka kullanmalısınız.
  • Metin Tanımı Girmek: Videonun alt kısmı veya yan kısmına tanımlamalar girebilirsiniz. Tanımlamalar 2-3 cümleyi geçmemeli ve arama motorlarının videonun konunuzla alakalı olduğunu anlayabilmesi için anahtar kelimeleri birkaç kez tanımlamanın içerisinde geçirmelisiniz.
  • Paylaşım Düğmesi Koymak: Web sitenizdeki paylaşımların ziyaretçiler tarafından paylaşılabilmesi için sayfanıza paylaşım düğmesi eklemelisiniz. Bu sayede ziyaretçiler beğendikleri videoları paylaşarak sitenizin trafiğini arttıracaktır.

Site Kuranlar İçin Resim Optimizasyonu

Site kuranlar Google arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için resim eklemek isteyebilirler. Arama sonuçlarında üst sırada yer almanızı sağlayacak görseller sayesinde ziyaretçi edinme fırsatına sahip olabilirsiniz. Site kuranlar için resim optimizasyonu teknikleri şunlardır:

  • Doğru ve özgün resimler bulmaya özen göstermelisiniz.
  • Resimlerde mantıklı isimler ve açıklamalar eklemek çok önemlidir. Yaptığınız iş ile ilgili resimler yüklediğinizde doğru açıklamalar yapmaya özen göstermelisiniz.
  • Alt tanımlayıcı etiketi kullanarak erişebilirliğinizi ve arama botlarına resimlerinizin ne olduğunu anlatabilirsiniz. Bunun için alt etikete resim adının girilmesi gerekmektedir.
  • Büyük boyutlu resim kullanımı sonucunda sayfanın geç yüklenmesi ve görselin düzgün görünmemesine neden olabilirsiniz. WordPress bir resim yüklendiği zaman otomatik olarak resmi birkaç boyutta kullanmaya izin verecektir.
  • Resimler sıkıştırılmalıdır. Resimleri sıkıştırdığınızda dosya boyutundan kar etme fırsatına sahip olabilirsiniz. Görsellerin bol kullanıldığı internet siteleri için mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar arasında bulunmaktadır. Özellikle e-ticaret sitesi kuranlar bol bol resim ekleyeceği için resimleri sıkıştırarak kullanmaya özen göstermelidir.
  • Görseller yeni açılan web siteleri için çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle görseller için site haritası kullanmaya özen gösterilmeli ve resimlerin özgün olmasına dikkat edilmelidir.
Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.