Sıralamalarda Dalgalanma Nedenleri!

Sıralamalarda Dalgalanma Nedenleri

Sıralama değişikliği nedenleri, google dalgalanma olarak adlandırılan durum neden yaşanıyor? Soruların cevabını 4 temel madde altında inceleyeceğiz.

Sıra Değişikliği Dalgalanma Nedenleri ?

Seo uzmanları son zamanlarda, yaptıkları çalışmaların bir çoğunun boşa gittiğini düşünerek ani ataklar ve agresif seo yapmaktadırlar. Seo uzmanları haricinde amatör düzeyde site sahipleri ise hata nedenlerini araştırmadan, yine aceleci bir tavır ile sitelerinde bir çok değişikliğe gitmeye çalışırlar. Asıl sorun burada başlamaktadır. Dalgalanma nedenlerini inceleyelim;

Görsel Değişiklikler

Dalgalanma sürecinde tasarımın yetersiz olduğunu düşünen kullanıcılar tarafından ani tema ve tasarım değişiklikleri iyice gerileme nedenleri arasında yer almaktadır. Daha çok dikkat çekmek adına site giriş alanlarında devası görsellerin kullanılması, tam sayfa görsellerin kullanılması, sayfa içeriğinden daha fazla görsel alanın olması gibi nedenlerden dolayı ziyaretçilerin siteden çıkma oranları yükselmektedir. Sitenize erişim sağlayan ziyaretçiler tüm alanlara, rahatlıkla ulaşmalıdırlar. Tam alan görseller ile kaplanan bir sitede hizmetlerinizi, yayınladığınız içerikleri görmeleri zor olacaktır ve görseller site hızınızı ister istemez düşürecektir. Oluşturma işleminin geç olması ve yavaşlık nedenlerinden dolayı, ani düşüş ve yükselişler görülmektedir.

İçerik Kalitesi

Ani dalgalanma yaşayan kullanıcılar genellikle, içeriklerinin eksik olduğu kanaatine varmaktadırlar. Bu noktada yeniden içerik yazmaya başlarlar ve asıl sorun burada meydana gelmektedir. Anahtar kelimede yükselmek için çok fazla içeriğe ihtiyaç olduğunu düşünerek, sürekli aynı anahtar kelimelerde başlıklar, içerik içlerinde tekrarlanan anahtar kelimeler üretmeye başlarlar. Bu durumda çift içerik, çift meta, çift resim açıklama alanlarının oluşmasına yani Dublicate içerik oluşmasına neden olmaktadır. Eksik olan içeriklerinizi güncellemek bu süreçte daha faydalı olacaktır. Yanlış güncellemeler çok sık rastladığımız durumlar arasındadır. Konunun url sini değiştirmek, konu başlığında asıl değer kazanan anahtar kelimeyi kaldırmak, konu içerisinde yoğun görsel kullanımı gibi hatalara düşülmektedir. Her geçen gün artan içerik sayılarının içerisinde Google en verimli içeriği bulmaya çalışmaktadır. İçerik kalite yönergelerini takip ederek sitenizde düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Her site sahibinin mutlaka okuması gereken bir konudur. İçerik kalitesi sitenin temelini oluşturmaktadır, ziyaretçiler içeriklerinizi beğenerek sitede kalırlar ve içeriklerinizi paylaşırlar.

Tarama Hataları

Tarama hatalarına çözüm üretilmemesi ani dalgalanma nedenleri arasında yer almaktadır. Tasarım değişiklikleri, robots.txt nin yanlış yapılandırılması, zararlı eklentilerin, engelleyici bileşenlerin kurulması ile oluşturma işleminin geciktirilmesi ve yanlış taranmasına neden olmaktadır. Olmayan sayfaların dizinden kaldırılması veya yönlendirilmesi işlemlerinin yapılmaması da dalgalanma nedenleri arasında yer almaktadır. Google bir siteyi durduk yere geriletmez, mutlaka mantıklı bir sebebi vardır.

Mobil Dostu Uyumluluk

Mobil uyumluluk sorununun giderilmemesi, günümüz teknolojisine artık yetişmek çok zor diyebiliriz. Masa üstü kullanımın giderek düştüğü zamanlarda mobil kullanım oranı artmış durumdadır. Sitenizin mobil uyumsuz olması nedeni ile sıralamalarda farklılıklar görmeniz çok doğaldır. Masa üstü sürümlerde ön planda, mobil sürümde geri planda olduğunuzu görebilirsiniz. Google mobil uyumluluk testi yaparak sitenizi bir an önce daha performanslı hale getirmeniz gerekmektedir. Yine bu süreç içerisinde Page Speed Tools ile optimizasyon yapmanız gerekiyor. Yeni mobil dostu test aracıile test işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Seo şefi olarak siteniz üzerinde ani değişiklikler yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle bir plan hazırlanmalı eksik olan, uyumsuz olan hatalar için çözüm odaklı çalışmalar yapılmalıdır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.