Seo’da yanıltıcı faktörler nelerdir?

Seo'da yanıltıcı faktörler nelerdir?

Seo’da yanıltıcı faktörler nelerdir? Seo yaparken karşılaşacağınız sizi bazen sevindiren, bazense üzen, seo hakkında bildiğiniz aldatıcı unsurlardır. Bu faktörlerden bir kaç tanesini bu makalemizde anlatmaya çalışacağız.

Arama sonuçları faktörü

Web tasarımınızı yaptınız, anahtar kelimelerinizi Google’ı açıp arattınız ve sıralamanızı buldunuz. İşte burada gördüğünüz sonuç doğru olmayabilir.

Browserlarda Google ilk sayfada yer almanız

Sıralama kontrolünüz için kendi browser’ınızı kullanıyorsanız, sıralama için doğru bir analiz yapmanız zordur. Google daha önce girdiğiniz siteleri hafızasında tutarak onları ilk sayfa gösterebiliyor. Üzerinde çalıştığınız kelimede bir sorgu gönderdiğiniz sayfanızın gerçek yeri 78 sırada iken çıkan sonuçlarda 1.sayfa da görünmeniz cache yüzündendir. Doğru sıralamayı bulmak için browser geçmişinizi temizleyin.

Arama motoru sonuçlarının doğru hesaplanması

Web browserlarda olduğu gibi arama yaptığınız sitelerde cache probleminden etkilenebilir. Örnek sıralamada 45 görünebilirsiniz fakat 15 tane cache yazan sonuç varsa, gerçek sıralamanız 30 ile 45 arasında olacaktır. Böyle bir durumda farklı sitelerden sıralama takibi yapmanız en sağlıklısı olacak ve sıralamanızı cve sonuçları cache’i temiz bir yerel tarayıcıdan karşılaştırmanız gerekecektir. Sıralama araçlarının bir gün sonra yaklaşık doğru sonuçları vermelerindeki nedenlerden bir tanesi Google Cache sistemi yüzündendir.

Seo çalışmamın sonuçlarını bir hafta sonra alırım ?

Doğru bir mantık ve sistematik bir çalışma ile Seo çalışmalarınızı Google’ın değerlendirmesi haftalar ya da aylar almayacaktır. Yeni çıkan algoritmalar ile artık sayfalarınızdaki değişiklikler daha hızlı algılanıyor ve sonuçlarınız gözlemlerimize göre bir kaç saat içerisinde olumlu ya da olumsuz sıralamanızı etkiliyor.

Seo çalışmalarının kalıcı sonuçlarını ne zaman alırım?

Artan rekabet, Google Panda, Penguen gibi algoritmalarda ki gelişmeler ve Rank Brain sisteminin devreye girmesi ile artık kalıcı seo diye birşeyden söz etmemiz mümkün değil. Kalıcı seo sektörünüzde sizinle rekabet edecek kalitede web siteleri yoksa mümkündür.

Bütün seo uzmanları aynı mıdır?

Seo uzmanı olarak sınıflandırılan insanlar iki farklı yol tercih ederler. Birincisi yapay çalışma, diğeride organik çalışma. Yapay çalışmalarda sayfanız eğer Google’da yoksa dahi bir zarar görmezsiniz diyemezsiniz. Yapılan yanlış bir spam işlemi size hızlı bir yükseliş sağlasa dahi daha sonra ardından gelecek zararları düzeltmek biraz vakit alacaktır. Size hızlı yükselişler vaat eden seo uzmanlarını tercih etmeyiniz. Seo şefi olarak çalışma yaptığımız müşterilerimize tek vaat de bulunuruz sıranız bir önceki döneme göre daha ileride olacak sözü verilmektedir. Çalışma süresince müşterilerimiz çalışmalarımızı izler ve ilerlemeler gördükleri taktirde aylık anlaşma 6 aylık ve yıllık olarak devam eder.

Site dışı bağlantı sayısı önemlimidir?

Doğal olmayan ya da para ile satın alınmış bağlantılar genelde iyi değildir. Doğal altyapı ile oluşmuş site dışı bağlantılar, sağlıklı bir şekilde sitenize, farklı sitelerden ziyaretçileri çekecektir.

Adwords Reklamı almak sitemin sıralamasında bana yardımcı olur mu?

Eğer kullanıcıyı sayfanızda tutabileceğiniz güzel bir içeriğiniz yoksa ve insanlar sayfanız dan hemen çıkış yapıyorlarsa pek bir faydasını göremezsiniz. Okumaya ya da paylaşmaya değer bulunan bir içeriğiniz varsa, adwords reklamları sitenizin tanıtımı açısından iyi olabilir ama Google Adwords’un sıralama için bir değişken olmadığını bize söylemektedir.

Seo yaptırmak sitemi geriletti!

Bu durumda iki ihtimal söz konusudur. Yaptığınız ya da yaptırdığınız çalışma seo çalışması olmayıp bir spam çalışmasıdır veya seo analizlerinizi gereken titizlikte yapmamışsınızdır.

Seo bana ne kazandırır?

Eğer doğru uygulanırsa, binlerce müşteri (Ticari web siteleri) ya da okur kazanırsınız. (blog, haber ve içerik siteleri).

Seo yapmak seocunun işidir.

Asla değildir. Firma ile koordineli olarak ağır çalışma ve odaklanma şartları gerektirir. Web sayfanıza ayıracak vaktiniz yoksa, seo uzmanına ile web sitenizde sürekli değişilik yapacak bir personel yönlendirmelisiniz.

Biz UPGO olarak işimizi ciddiye alıyoruz. Sadece paket odaklı değil, kendimizi her zaman müşterimizin internet üzerindeki web mimarları ve satış elemanları gibi görüyoruz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Bugün seo şefi ile çalışmaya başladık. Kesinlikle tavsiye ediyorum işinin ehli insanlar. Her konuda fazlası ile sizi tatmin edecek bilgileri var. Bu güzel ekibi yürekten kutluyoruz.

  • 15 gün oldu seo şefi ile çalışıyoruz anlatılmaz bu ekibi yaşamak lazım. Şimdiden etkilerini fazlası ile görmeye başladık. Firmam ve şahsım adına teşekkür ederim.

  • Geçen haftada biz basladik çalışmalara. Ben seo bildiğimi sanırdım bir çok firma ile görüştük bu süreç içerisinde. Seo Şefi arkadaşlarında dediği gibi bu işin tartışmasız ustaları. Eminim çalışan herkes benimle aynı fikirdedir.

  • 4 saat oldu sitedeki yazıları okuyorum ne.kadar çok bilmediğimiz konu varmış. Harikasınız fazla söze gerek yok.

  • Yazılar gerçek anlamda bilgi verici Seo meraklısı bir firma sahibi olarak takip ettiğim bir kaç site var. Çoğu boş gürültü..Yazıların devamını bekliyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.