SEO Uyumlu Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Bulmanın 4 Yolu

seo uyumlu kelime bulma yöntemleri

Google tarafından gerçekleştirilen rankbrain, semantik indexleme ve sesli arama gibi güncellemeler içeriklere daha fazla yönelim olmasına neden olmuştur. SEO dünyasında doğru anahtar kelimenin kullanımı yapılan güncellemelerle ön plana çıktığı için uzun kuyruklu anahtar kelimelerin belirlenmesi ön plana çıkmıştır.

Uzun yıllardan beri SEO dünyasında işlevsel özelliği yüksek olan anahtar kelimelere yönelim vardı. Her SEO uzmanının temel noktasının bu anahtar kelimelere yönelmek olduğu bilinmekteydi. Yapılan güncellemelerle birlikte sadece bir anahtar kelimeye yönelmenin olumsuz etkiler ortaya çıkardığı anlaşılınca uzun kuyruklu kelimelerin etkisi gün yüzüne çıktı. Son zamanlarda SEO dünyasında uzun kuyruklu anahtar kelimelerin gücü herkes tarafından kabul gördüğü için bu anahtar kelimeleri bulmanın yolları aranmaya başlandı.

Google algoritması ne kadar karmaşık olursa olsun tek bir anahtar kelimeye yönelmek yerine, yapılan aramanın amacı kavranmalı ve bu doğrultuda uygun uzun kuyruklu kelimelerin bulunması için çaba gösterilmelidir. Uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak konusunda zorlanıyorsanız, sizlere bu kelimeleri nasıl bulacağınızı bu makalede anlatmaya çalışacağız.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Bulma Yolları

Uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak adına geliştirilmiş olan çok sayıda araç olsa da bu araçların ihtiyaçları tam anlamıyla karşılayamadığını söyleyebiliriz.

Sadece uzun kuyruklu anahtar kelime bulma araçlarına yönelmek yerine okuyucularınızın makalelerinizde neleri bulmak istediklerine yönelmeye çalışın. Size vereceğimiz araçlar doğru uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanıza kısmen yardımcı olacaktır. Doğru kelimeleri bulmak için yapılan aramaların arkasındaki niyeti ve beklenen sonucu tahmin etmeye çalışın. Bu şekilde daha verimli olabilirsiniz.

1) Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelime bulmak söz konusu olduğu zaman akla gelen ilk yer şüphesiz Google anahtar kelime planlayıcısıdır. AdWords harcaması yapıldığı zaman daha fazla veriye ulaşmayı sağlasa da kısıtlanmış veriler de uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime planlayıcı sizlere çok vakit harcamadan ilgili alandaki farklı anahtar kelimeleri sunarak işlevsel değeri yüksek kelimeleri tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Yukarıdaki görselde AdWords harcaması yapmadan, kısıtlı arama kullanarak SEO araması için kullanılabilecek uzun kuyruklu anahtar kelime örnekleri yer almaktadır. Makaleleri ve site içeriğini zenginleştirmek adına bu kelimeler kullanılabilir.

2) Google Arama Önerilerinden Yararlanma

Google arama önerilerini doğru uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak için kesinlikle hafife almamanızı tavsiye ederiz. Doğru çalışmaları yapmak ve doğru kelimeleri bulmak adına size tüm detayları vermese de kesinlikle çalışmalarınıza katkı sağlayacaktır.

Google arama kutusuna arama kelimenizi yazdığını zaman size bu alanla alakalı diğer arama önerilerini sunacaktır. Bu şekilde size oldukça fazla yararı olacak türden kelime ve kelime gruplarına ulaşabilirsiniz.

 Google Arama Önerilerinden Yararlanma

Yukarıdaki görselde SEO fiyat araması için Google tarafından sunulan arama önerileri yer almaktadır. Bu önerilerin ilgili alan için uygun olan uzun kuyruklu kelimeler olduğunu söyleyebiliriz.

3) Google İlgili Aramalardan Yararlanma

Arama motorunda ana anahtar kelimenizi aradıktan sonra sayfanın en alt kısmında sizlere ilgili aramalar sunulmaktadır. Bu kısımda yaptığınız aramayla alakalı olan diğer aramalar yer almaktadır. Bu kısımda yer alan kelime ve kelime grupları size en çok yardımcı olabilecek türden olan uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir. Bunları web site içeriğinizi zenginleştirmek için kullanabilirsiniz.

Google İlgili Aramalardan Yararlanma

Yukarıdaki görselde “SEO fiyat” araması için verilen ilgili aramalar yer almaktadır. Bunlar kesinlikle bu anahtar kelimeler için en etkili alt kelimelerdir diyebiliriz.

4) Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler İçin Keywordtool.io

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için geliştirilmiş olan en etkili araçlardan birisi de keywordtool.io adlı web sitedir. Ücretsiz olarak verdiği hizmetler arasında ilgili anahtar kelimelerin bulunması yer almaktadır. Eğer ücretli sürümünü kullanacak olursanız ilgili anahtar kelimelerin aranma hacimleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Keywordtool

Yukarıda görselde keywordtool.io üstünden “SEO fiyat” kelime grubu için yapılan detaylar yer almaktadır. Size kelime ve kelime gruplarını bulma konusunda yardımcı olacak en etkili aracın bu olduğunu söyleyebiliriz.

Sizlere vermiş olduğumuz bu araçlar en yüksek performansa sahip olan içerikleri üretmeniz için gerekli olan kelimeler konusunda bilgi verecektir. Anahtar kelime bulma konusunda bu önerilerin sizler için harika bir başlangıç olacağını düşünüyoruz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Altın değerinde bilgiler resmen, teşekkür ederiz. Bir dahaki canlı yayın videosunda bu konuya değinebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.