SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

seo uyumlu makale nasıl yazılır

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? 2016 yılının ortasına gelip 2017 hazırlıkları yapılırken birçok takipçimiz makaleme yazarken zorluk çektiğinden bahsediyor. Makalemizde en basit dile indirgeyerek nasıl SEO uyumlu içerikler üreteceğinizi ve çalışma sisteminin nasıl işlediğini anlatacağız.

Seo Uyumlu Makale Standartları

Öncelikle botların içerikleri nasıl algıladığından bahsedelim;

Sitenize gelen botlar sadece kodları okur ve indexler kod dökümanı olarak dizinlere gönderilir. Birçok rivayette botların içerikleri algıladıkları, uzunluklarına baktıkları, okuma akıcılığı gibi söylentiler vardır. Bu değerler index botları için hiç bir önem arz etmez.

İkinci aşama, kalite kontrollerinin yapıldığı merkez Google dizinleri. Gelen indexlerin içerik kalitesi burada ölçülür ve bilgi içerdiği düşünülen makaleler dizinlere eklenir. Bu aşamada botlar ana içeriği daha önce dizine dahil olan içeriklerde karşılaştırır eğer %20-30 civarında eşleşen bir içeriğe sahipseniz dizinlere eklenmez ve sıralamalarda kayıplar yaşamaya başlarsanız. Eğer eşleşen (kopya içerik) alt limitinin, üzerindeyse içeriğiniz arama sonuçlarından kaldırılırsınız.

Toplama içerikler, bazı içerik üreticileri dizinlerde yer alan makaleleri dolaylı yollarla anlatıp cümle yapılarını değiştirerek “spinlenmiş içerik” makale oluşturduklarını düşünebilir ancak dizinlere eklenme aşamasında benzer bilgi statüsüne de dikkat edilir. Eğer ekstra, orijinal olan bilgiler içermiyorsa toplama içerik olarak kabul edilir. Toplama içerikler ne kadar dizinlere dahil ediliyor olsa da kalite puanları düşük olduğu için üst sıralamalarda yer alamaz veya zamanla sıralama kaybeder.

Şuana kadar bahsettiklerimiz dikkat edilmesi gereken teknik unsurlardır. Şimdi ise makale aşamasında dikkat edilmesi gereken teknik kurallardan bahsedeceğiz;

  • Başlık Alanı ( title)

Google için en önemli unsur kullanılan başlıklardır. Keywords’lerin kaldırılmasının ardından başlıklar ayrı bir önem kazanmıştır. Artık içeriklerin asıl hedeflediği anahtar kelimeler başlıklar olarak algılanır ve başlığınızda yer alan kelimelerde sıralama alırsınız.

Başlık seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

Anahtar kelime (yükselmek istediğiniz kelimeyi içermeli)

Anahtar kelime başlığın sonunda ve başında olmalı

En az 3 kelime olmalı (60 karakteri geçmeden mümkün olduğunca uzatın)

  • URL Yapısı

Makalede hedeflenen kelime URL “bağlantı linki” içinde bulunmalıdır.

  • Meta Açıklaması

Makaleniz mutlaka bir meta açıklamasına sahip olmalı. Meta anahtar kelimeyle başlayıp 120-140 karakter uzunluğunda olmalıdır.

  • Makale içi düzen

Mutlaka paragraf kullanılması gerekmektedir. H tagları kullanarak alt başlıklara yer vermeniz gerekir.

  • SEO Uyumlu İçerik

Makalenin genel yapısının uyumu kadar, hazırlanan içerikte seo uyumlu olmak zorundadır. İçerikler bahsettiğimiz gibi paragraf ve alt başlıklardan olması gerekir. Ayrıca hazırlanan içeriğin hedef kelimeyi açıklayan detaylı bilgiler içermesi gerekmektedir.

Birçok yerde içeriğin uzun olması faydalıdır gibi yazılar görebilirsiniz. Bu yapılan en büyük hatadır, asıl hedef doğru bilgiyi en basit anlatımla vermektir. Birçok kişi yazısını uzatmak için gereksiz açıklamalar veya bağlantısız bilgiler ekliyor. Yapılan bu yanlış hedeften uzaklaşmanıza neden olurken anahtar kelimelerin ortalamasını düşürür ve yeni hedef kelimeler ortaya çıkartarak amacınızdan uzaklaştırır.

İçeriğinizi oluştururken, kelime önericileri kullanın hedef kelimeniz ile bağlantılı yapılan aramaları belirleyin ve bu kelimeleri alternatif bilgiler, alt başlıklar olarak kullanın.

Şuana kadar SEO uyumlu makale nasıl yazılır kavramını anlattık ancak makalelere asıl kalite değerlerini ziyaretçilerin verdiğini unutmayın. Örneğin, ‘makale teknikleri’ kelimesinde arama yaptınız ve ilk sırada yer alan siteyi ziyaret ettiniz. Ancak bilgileri faydasız veya eksik bulduğunuz için geri dönüp ikinci sırada yer alan siteyi ziyaret ettiniz ve aradığınız bilgilere ulaşarak bu konuda arama yapmayı bıraktınız. Eğer bu davranışı diğer ziyaretçilerde sergilerse ikinci sırada bulunan makale kullanıcılar için daha faydalı olarak belirlenip sıralaması yükselmektedir.

Not: Bu içerik SEO Uyumlu Makale örneğidir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.