Seo uyumlu hosting nasıl alınır?

seo uyumlu hosting

Seo çalışmalarına başlarken domain ve hosting firması seçimi ?

Yayınlamak istediğiniz içerik için bir barındırma hesabınız ve domain adresinizin olması şarttır. Domain(alan adı) aldığınızda, tüm dünya da geçerli bir internet adresine sahip olmuş olursunuz. Alan adlarına örnek: https://upgo.com.tr adresini verebiliriz. Alan adlarını kendini dünyaya ispatlamış firmalardan almanızı tavsiye ediyoruz.

Örnek: Google Domains

(kayıt yaptığınız eposta adresin ve parolasını unutmayacağınız e-posta adreslerini kullanın. Telefonla şifre kurtarma seçeneği olan mail adresleri bu konuda sizi çeşitli sorunlardan kurtaracaktır.)

Alan adı aldıktan sonra barındırma hesabına ihtiyacınız bulunmaktadır. Fakat her barındırma sağlayıcısı size aynı hizmeti sunamaz. Barındırma hizmetlerinde kullanılan bilgisayar sistemleri, evde kullandığımız bilgisayarlarla aynı donanımlara sahip olabileceği gibi özel yapılandırılmış serverlar da vardır. Bu donanımlar ekran kartlarına ihtiyaç duymazlar. Bir donanım tek kişiye özel kiralanabileceği gibi onlarca alan adı için paylaştırılabilir. Bir barındırma hesabı almadan önce iyi düşünmelisiniz.

Barındırma (hosting) hesabı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tasarım ve kodlama gibi konularda çok iyi değilseniz, sadece küçük bir blog oluşturup kullanayım diyorsanız, çeşitli blog sitelerinden bir blog alıp, aldığınız alan adını bu ücretsiz bloga bağlayabilirsiniz.

Bildiğiniz sistemleri tercih etmelisiniz. Bağlantı sağlayıcı çok iyi hizmetler verse dahi, rahat kullanamadığınız bir sistemin hiç bir işe yaramayacağını unutmayın.

Hacker saldırılarına karşı korumalı sistemler tercih etmelisiniz. Bir hack durumu yüzünden seo çalışmalarınız çöpe gidebilir.

Bağlantı genişliği (bant genişliği): Evdeki internet bağlantınız gibi düşünün. Çok fazla dosya indirdiğinizde internet sayfalarında gezerken yavaşlamalar olacaktır. Sunucunuza gelen ziyaretçi miktarı arttıkça, ihtiyacınız olan bağlantı genişlik miktarını istediğinizde arttırılabilir olup olmadığını da öğrenmelisiniz.

Çözüm üreten, müşteri memnuniyeti iyi olan firmaları tercih edin.

Hosting seçiminde bütçenizi iyi belirlemek önemlidir. İhtiyaçlarınızı tam olarak belirlemeli bütçenizi aşmadan en iyi tercihi yapmalısınız.

Uptime (çalışma süresi): Aldığınız barındırma hesabınızda sunucularda teknik arıza riskleri, bağlantı sorunları gibi sebeplerle internetten kopma durumları yaşanabilir. Bu gibi kopmalar seo açısından iyi sonuçlar vermez. Sayfanıza gelen arama motoru botları sayfanın silinmiş olduğunu düşünüp dizin içeriklerinden sizi silebilirler. Bu nedenden dolayı uptime süresi konusunda kendini ispatlayamamış firmaları listeden çıkartmalısınız.

Bu konu ilginizi çektiyse eğer, seo için önemli gördüğümüz diğer konumuzu da okumak isteyebilirsiniz:

Arama motorlarının sitenizi hızlı taraması konusununda, seo için uygun sunucu türlerinden kısaca bahsetmiştik.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.