SEO Odaklı Trafik Çekmenin 9 Yolu

seo çakışmaları için trafik kaynakları

Google sürekli yapmış olduğu güncellemeler nedeniyle serp sonuçlarında değişimlerin olmasına ve hit kayıplarının yaşanabilmesine neden oluyor. Bu da sadece Google sistemine bağlı kalınmasının yanlış olacağını, farklı kaynaklardan da trafik elde edilmesinin gerekli olduğunu gösteriyor. Bu yüzden sizlere bu makalede Google olmadan trafik çekmenin 10 yolu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Google dünyanın en büyük arama motoru olsa da bir web sitenin trafiğinin tamamını sadece Google üstünden almaya çaba göstermesi ciddi anlamda yanlıştır. SEO uzmanlarının tamamı sadece bir kaynaktan trafik gelmesine yoğunlaşmanın yanlış olduğunu, farklı trafik kaynaklarının da bulunması gerektiğini belirtmektedir.

İnternet dünyasında yer alan trafiğe göz attığımızda bu kullanıcı trafiğinin yaklaşık olarak %40’lık kısmının sadece arama motorları aracılığıyla gerçekleştiğini görmekteyiz. İnternet dünyasında meydana gelen arama trafiğinin %20’lik kısmınıysa sosyal medya oluşturuyor. Bu da sosyal medya üstünden gelen trafiğin en az arama motorlarından gelen trafik kadar önemli olduğunu göstermektedir. Sosyal medyadan gelen trafiğin zaman içerisinde arama motorlarını dahi geçmesi beklendiğinden dolayı Google olmadan trafik çekmenin yolları arasında sosyal medya çalışmaları yatmaktadır.

Google dışından kullanıcı çekmek istiyorsanız öncelikli olarak web sitenizin kategorisi dahilinde yer alan kullanıcıların nerelerde daha fazla vakit geçirdiğini tespit edin. Doğru sosyal medya platformları tespit edilirse ciddi kullanıcı girişi yükselişleri gözlemlenecektir.

Doğal Trafik Çekmenin Yolları

Webmasterların büyük bölümü sadece Google odaklı olarak çalışma yapmaktadır. Sadece bir kaynağa bağlı kalmanız ileride üzülmenize nede olabilir. Basit bir güncellemeden olumsuz etkilendiğiniz zaman yaşanan hit kayıpları işletme gelirlerinizin düşmesine neden olur. Bu yüzden sizlere aşağıda sunacağımız trafik çekme kaynaklarını işletmeniz için kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede basit güncellemeler sizi derinlemesine bir şekilde etkilemeyecektir.

1) İç ve Dış Bloglardan Trafik Çekmek

iç ve dış bloglardan trafik çekmek

Hem site içi hem de site dışı bloglar trafik çelmenin en etkili yolları arasında yer alır. İşletmenize ait olan web sitenizde henüz bir blog alanı yoksa kesinlikle bir blog alanı kurmanızı tavsiye deriz.

Günlük olarak gireceğiniz içerikler sayesinde kullanıcıların sizi sürekli takip etmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle iç blog yazılarında kullanıcıların ilgi alanlarına göre kaliteli içerikler oluşturulmalıdır. Ayrıca kullanıcılara çeşitli sorular yöneltilerek onların yorum yapması ve konuya dahil olması sağlanmalıdır. Eğer büyük bir kitle sizi takip etmeye başlarsa ciddi anlamda trafik artışı yaşarsınız. Ayrıca web sitenize direkt girişlerin artması marka bilinirliliğinizin de artmasını sağlayacaktır. Bu aynı şekilde serp sonuçlarında yükselmenize fayda sağlayacaktır.

Web sitenizde yer alan site içi blogtan umduğunuz performansı alamadıysanız dış blogları trafik çekmek için kullanabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda popüler hale gelen Medium gibi yerlere içerik ekleyip bu içeriklerden web sitenize bağlantı vermeniz trafik çekmenize yardımcı olur. Eğer içerik oluşturma vaktiniz yoksa ilgili platformlarda yer alan sohbetlere içeriklerinizin linkini bırakarak kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

2) Facebook Üstünden Kullanıcı Yönlendirme

Facebook trafik

Sosyal medya sitelerin arasında yer alan Facebook, en yüksek potansiyel trafik çekeceğiniz yerler arasında baş sırada yer almaktadır.

Web sitenizde alakalı oluşturacağınız Facebook grupları ve sayfaları üstünden doğru hedef kitleye ulaşıp ciddi trafikler elde etmek mümkün. Facebook üstünde yapılan algoritma güncellemeleri sonrasında trafik çekmek maalesef eskisine oranla daha zor hale geldi. Bu yüzden reklam verilmesi gerekebilir. İşletmenizin reklam bütçesine göre uygun görsel ve içerikler seçerek içeriklerinizi öne çıkarmanız büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu özelliğinden dolayı Facebook sisteminin en pratik ve en etkili trafik çekme yerlerinden birisi olduğu söylenebilir. Daha önceden bu sistemi kullanmadıysanız çok düşük ücretlere reklam oluşturup geri dönüşleri takip etmenizi tavsiye ederiz.

3) YouTube Üstünden Trafik Çekmek

Youtube trafik

YouTube, Facebook’tan sonra en yüksek kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformlarından birisidir.

İşletmeniz ile alakalı özel videolar hazırlayıp bunları kullanıcılarla paylaşmanız web sitenize trafik çekme konusunda kesinlikle olumlu sonuç verecektir. YouTube sisteminde yer alan videoların açıklama kısmı bulunmaktadır. Ayrıca açıklama kısımlarına web sitenizle alakalı linkler bırakarak kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini sağlamanız da mümkün. Popüler bir YouTube kanalına sahip olursanız arama motorları üstünden gelen trafikten bile daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

4) Instagram Hesaplarından Trafik Çekmek

instragram trafik

800 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olan Instagram, sosyal medya platformları arasındaki en güçlü yerlerden birisidir. Özellikle iyi görseller üretip bunları kullanıcılara sunan web siteler Instagram üstünden ciddi derecede yüksek hit elde etmektedir.

Yaptığınız paylaşımları reklam vererek Instagram üstünde ön plana çıkarıp yüksek kullanıcılar elde edebilirsiniz. Eğer Instagram üstünden hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken şeyin alakalı ve kaliteli görseller olması gerektiğini kesinlikle unutmayın.

5) Pinterest Üstünden Trafik Çekmek

Pinterest trafik

Pinterest adlı sosyal medya sitesi de aynı Instagramda olduğu gibi görsel içeriklere dayanmaktadır. Eminim birçoğunuz son zamanlarda serp sonuçlarında Pinterest paylaşımlarına daha fazla rastlıyorsunuz. Her geçen gün artan kullanıcı sayısı ve serp sonuçlarında iyi bir şekilde yer alması Pinterestin Google olmadan trafik çekme konusundaki başarısını gözler önüne sermektedir.

Pinterest üstünden kalıcı olarak trafik çekmek için kesinlikle markanıza ait bir sayfa oluşturun. Bu sayede takipçileriniz sizin nerede olduğunuzu bilir ve en güncek içeriklerinize ulaşabilir.

6) Twitter Kaynaklı Hit Çekmek

Twitter trafik

Twitter en etkili trafik yönlendiricilerden birisidir. Hem takipçilerle sohbet etmek hem de en güncel içerikleri sunmak adına etkili bir sosyal paylaşım platformudur.

Twitter üstünden yüksek trafik çekmek için sürekli olarak sadece içeriklerinize ait olan bağlantıları paylaşmayın. Elinizden geldiğince takipçilerinizin ilgisini çekecek türden resimlere, videolara ve metinsel paylaşımlara da yer verin. Bu sayede kullanıcılarını bunaltmadan Twitter hesabınızı bir trafik kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

7) Reddit İle Trafik Çekmek

Reddit trafik

Reddit sektörünüzle alakalı kullanıcılara en rahat şekilde ulaşabileceğiniz yerlerden birisidir. Her konuyla alakalı çeşitli gruplar bulunmaktadır. Yayımlamış olduğunuz içerikleri bu gruplara göndererek onaylanmasını sağlayın. İçerikleriniz grup moderatörleri tarafından onaylandığı zaman kullanıcılara görünür hale gelecektir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan alakadar içeriklerinizi göndermeniz faydalı olacaktır.

8) Forumlardan Hit Çekmek

Forum trafik

Her geçen gün popülerliğini yitirse de forumlar günümüzde de aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Anahtar kelimeniz ile alakalı yayımları içerisinde barındıran forumlara üye olup sorulan soruların altına içerik bağlantınızı bırakmanız tahmin edeceğinizden daha fazla hit çekmenizi sağlayacaktır.

Forumlarda bağlantı paylaşırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey eski forum konularını hortlatmamak olmalıdır. Elinizden geldiğince en güncel sorulara ilk yanıt veren kişi olmaya özen gösterin. Bu sayede uzun yıllar boyunca trafik alabilirsiniz.

9) E-Posta İle Trafik Çekmek

e-posta trafik

Web sitenizi sürekli olarak ziyaret eden kişiler varsa ve bunları daimi olarak elinizde tutmak istiyorsanız kesinlikle mail bildirim kaydı oluşturun. Web sitenize haber kaynağına abone olma özelliğini ekleyerek kullanıcıların sistemi kayıt olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu sistemi kullanarak toplayacağınız kullanıcılara toplu olarak içeriklerinizi mail yoluyla gönderip yüksek oranda hit sağlayabilirsiniz. En etkili yöntemlerden birisini e-posta kaydı olduğunu bilmelisiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.