SEO Ajansı Beklentileri Nasıl Olmalı?

SEO Ajansı Beklentileri Nasıl Olmalı ?

SEO ajansı, dijital dünyada varlık göstermek isteyen tüm kurumsal firmaların ve girişimlerin, sektörün doğası gereği başvurması gereken hizmet sağlayıcı konumunda yer almaktadır. Dijital dünyada en doğru ve en büyük kullanıcı kitlesini yakalamak, marka bilinirliğini artırmak ve kurumsal kimlik oluşturmak için hemen her sektörden SEO ajansı talepleri ile karşılaşılmaktadır. Nitekim SEO ajansı, dijital dünyadaki varlığın sürdürebilmesi için olmazsa olmazlar arasında yer almaya başlamıştır.

Bu sebepten ötürü arama motoru optimizasyonu hizmeti sağlayan firmalar, çok ciddi bir talep ile karşılaşmaktadır. Başarılı bir iş birliği için de karşılıklı olarak beklentileri çok iyi planlamak gerekmektedir. Dolayısıyla hem bireysel hem de kurumsal firmalar için SEO ajansı tarafındaki beklentileri, çok iyi belirlemek gerekir.

SEO ajansı, hangi çalışmaları gerçekleştirir?

SEO Ajansı Beklentileri Nasıl Olmalı

Başarılı bir iş birliği için, öncelikli olarak SEO ve SEO ajansı konularında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Zira konu ile ilgili gerekli bilgilere sahip olmayan girişimler, iş birliği sürecinde çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. İlk olarak SEO konusuna kısaca değinmek gerekirse SEO, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere, internet sitelerinin Google, Yandex, Yahoo ve Weibo gibi arama motorları tarafından en iyi şekilde taranması ve sektörle ilgili anahtar kelimelerde öncelikli sıralar elde etmesi için yapılacak çalışmaların tamamını ifade etmek için kullanılır.

Bu çalışmalar temel olarak dört farklı kulvarda sürdürülür: Site içi çalışmalar, site dışı çalışmalar, sosyal medya ve rakip analizi! Arama motoru optimizasyonu çalışmaları gerçekleştiren ajanslar, söz konusu olan bu maddeler üzerinde en detaylı ve en iyi şekilde çalışmalar gerçekleştirir. Bu süreçte de müşteri ile devamlı iletişim halinde kalır.

SEO ajansı çalışmalarında nasıl bir süreç izlenmelidir?

SEO Ajansı Beklentileri Nasıl Olmalı

Öncelikle arama motoru optimizasyonu ajansı ile çalışma kararı alma sürecinden bahsetmekte fayda var. Bu konuda ajanslarda olması gereken özelliklerin iyi irdelenmesi gerektiğini hatırlatalım. SEO hizmeti sağlayan firmalarda, en önemli konular arasında referans ve deneyim yer almaktadır. Nitekim ajans arayışına geçilmesi ile firma belirlenme sürecinde; referanslara, SEO uzmanı kadrosuna ve deneyime dikkat etmek gerekir.

Güçlü referansları olan, sektördeki varlığını uzun yıllardır devam eden çalışmaları ile ispatlamış ve deneyimli bir SEO uzmanı kadrosuna sahip olan firmalar, iyi bir SEO ajansı olarak değerlendirilebilir.

SEO ajansı ile tanışma süreci hazırlayın!

Bir SEO firması ile çalışma kararı alındıktan sonra atılacak adımlar arasında, firmayı tanımak ve sizinle muhatap olacak çalışanlarla tanışma süreci hazırlamak bulunur. Görüntü görüşmeler veya toplantılar düzenleyerek, sitenizin teknik ve arka plan çalışmalarını üstlenecek olan SEO uzmanları ile tanışma süreci başlatabilirsiniz. SEO çalışmaları sürecinde atılacak bu adım, karşılıklı olarak güven ve gözlemleme fırsatı yakalanmasına olanak tanıyacaktır.

Çalışma planlarını talep edin!

Sözleşmenin imzalanmasının ardından, SEO ajansından uzun dönemde yapılacak olan çalışma planlamaları ile ilgili bilgi talep edilmelidir. Böylelikle müşterinin de çalışmaları takip etmesi ve ön bilgi alması sağlanmış olur. Nitekim SEO çalışmalarının uzun soluklu sistemler olduğu hesaba katıldığında, ajansların bu konuya dikkat edip etmediği noktasında da çıkarımlar yapılmış olur.

Düzenli raporlama süreci oluşturun!

Anlaşma yapılan SEO firmasından, yapılan çalışmalar ve gelişimlerle ilgili düzenli ve detaylı raporlamalar yapılmasını talep edin. Böylelikle tüm kontrolü ajansa bırakmak yerine, müşteri olarak çalışmalara müdavim olunabilir. Ek olarak bu raporlarla çalışmaların akışı takip edilebildiği için, uzun vadede konu ile ilgili daha detaylı bilgi edinme imkanı da kazanmış olur.

Aceleci bir tutum sergilemeyin!

Çalışma sürecinde müşteri olarak beklenen detaylar kadar, ajansların da müşteriler tarafında beklediği bazı tutumlar vardır. Bu tutumun en önemlisi de aceleci bir yapı sergilememektir.

SEO çalışmaları, daha önce de belirtildiği üzere uzun soluklu ve köklü bir temel oluşturan çalışmalardır. Dolayısıyla AdWords gibi anında tepki vermekten ziyade, uzun vadede lakin kalıcı sonuçlar ortaya koyar. Üstelik bu konuda doğrudan Google tarafından belirtilen bir optimum süre bile bulunmadır. Google’a göre SEO çalışmalarının en verimli tepki verme süresi, 4 ile 12 aylık bir süreçten meydana gelir. Dolayısıyla optimizasyon sürecinde baskı oluşturmak, iyi bir tutum olmayacaktır.

Yapılan çalışmalarla beraber kat edilen yol ile ilgili bilgi talep edin!

SEO hizmet sağlayan bir firma ile yola çıkılmasının ardından, gerekli olan teknik ve arka plan çalışmaları başlar. Kimi durumlarda bu çalışmalar, daha hızlı tepkiler verebilir. Bu tepkileri en iyi şekilde gözlemleyebilmek için, aylık veya iki aylık periyotlarla web sitesinin kat ettiği yol ile ilgili detaylı rapor talep edin. Bu süreç, yapılan çalışmaların verimliliği konusunda somut bilgiler ortaya koyar.

Neden bir SEO ajansı ile anlaşma yapmalısınız?

Temel olarak SEO firmaları ile yapılan anlaşmaları takip eden süreçlerde, hem ajans hem de müşteri tarafındaki beklentilere değindikten sonra, aslında daha da önemli olan bir konudan da bahsetmek gerekiyor: Neden bir SEO ajansı ile çalışma yapma kararı almalısınız?

SEO Ajansı

İnternet kullanımı, her geçen gün daha da büyük kitlelere hitap ediyor ve bu kullanımlar, genel olarak Google gibi arama motorları üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla internet siteleri, en doğru ve en büyük kullanıcı kitlesini, arama motorları üzerinden elde ettikleri kullanıcılar ile sağlayabiliyor. Arama motorlarını çok iyi tanıyan, daha önce bu konuda pek çok farklı çalışmalar yapmış ve gelişen arama algoritmalarını en iyi şekilde takip eden ajanslar, profesyonel bir yaklaşım ile dijital varlığı güçlendirmektedir.

Bu konuda kontrollü ve profesyonel bir çalışma yapmak için de SEO ajansları biçilmiş kaftanlardır. Dolayısıyla global anlamda arama motoru optimizasyonu konusunda, dev şirketler bile çalışmalar yapmakta ve dijital varlıklarını bu şekilde devam etmenin yolunu aramaktadırlar.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.