Rank Math SEO Eklentisi Yoast SEO’dan Daha Mı İyi?

Rank Math SEO & yoast seo

Rank Math SEO eklentisi hızla popülerlik yakalamış durumda. Bu durum ister istemez wordpress kullanıcılarının aklına Rank Math SEO eklentisi Yoast SEO’dan daha mı iyi sorusunun gelmesine neden oluyor. Sizce hangisini kullanmak daha iyi?

Bu soruyla son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız için her iki SEO eklentisini karşılaştırmayı uygun gördük. Her birinin artılarına ve eksilerine yer verdik. Bu içerik sayesinde hangi SEO eklentisinin daha iyi olduğunu öğreneceksiniz.

Yoast SEO, wordpress eklentisi uzun zamandan beri SEO dünyasına hakim olmuş durumda. Düne kadar hiçbir eklenti Yoast SEO’ya rakip olamaz desek de biranda yeni bir rakip ortaya çıktı. Bu rakip Rank Math adlı SEO eklentisidir.

Rank math seo eklentisi

Bu eklentiyi kullanan kişilerin memnun kalması, Rank Math eklentisinin biranda popüler olmasını sağlamış gibi görünüyor. Şüphesiz her iki eklenti de SEO konusunda iyi ancak bazı konularda birbirlerine oranla daha üstün olduklarını söylemek mümkün.

Bu makalemizde Rank Math SEO eklentisinin temel özelliklerini ele alıp bunları Yoast SEO eklentisiyle karşılaştırmaya çalışacağız. Yapacağımız karşılaştırmalar arasında şunlar yer alacak.

 • Kullanıcı Ara yüzü: Bu kısımda her iki eklentinin kullanım kolaylığını ele alacağız. Kısacası kullanıcı deneyimi arasında karşılaştırma yapacağız.
 • Anahtar Kelime Atama: Her iki eklentide de anahtar kelime ataması yapmak mümkün. Peki, atanan anahtar kelimeler daha iyi sıralama almanıza yardımcı olacak mı?
 • İçerik Optimizasyonu: Rank Math SEO eklentisiyle içerikleri ne kadar iyi optimize edebilirsiniz? Rank Math SEO eklentisinin bu konuda Yoast SEO eklentisinden ne gibi farkları var.
 • Özellikler: eklentilerden hangisinin daha kullanışlı özellikleri var?
 • İndexleme: Hangi eklen içeriklerin daha hızlı indekslenmesini sağlıyor.
 • Performans: Her iki eklentiden hangisi web sitenize ekstra yük oluşturmadan çalışıyor. Web site hızını nasıl etkiliyorlar.
 • XML Site Haritası Entegrasyonu: Her iki SEO eklentisinde de XML site haritası oluşturmak mümkün mü? Oluşturulan site haritalarının birbirine göre üstünlükleri neler?

Sizin de aklınızda bu iki eklentiyle alakalı soru işaretleri varsa, bu içerik size uygun olan SEO eklentisini daha iyi tanımanızı sağlayacak.

İçindekiler

 1. Rank Math SEO Nedir?
 2. Rank Math Kullanıcı Arayüzü
 3. Anahtar Kelime Ekleme Özelliği
 4. İçerik Optimizasyonu
 5. Özellikleri
 6. Rank Math ve Yoast SEO Performansı
 7. XML Site Haritası Entegrasyonu
 8. Rank Math ve Yoast SEO Genel Karşılaştırma

Rank Math SEO Nedir?

Rank Math SEO eklentisi, wordpress tabanlı CMS sistemlerinde içerik optimizasyonu yapmanıza yardımcı olan bir SEO eklentisidir. Arama motoru optimizasyonu konusunda yardımcı olan Rank Math eklentisinin bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük nedeni ücretsiz olmasıdır.

Yakın zamanda ücretli sürümünün dağıtıma sunulacağı bilinse de size yardımcı olacak özelliklerin tamamı ücretsiz olarak kalmaya devam edecektir.

Rank Math Kullanıcı Arayüzü

Bir eklentinin tercih edilmesinde işlevleri kadar sahip olduğu arayüz de önemlidir. Eklenti geliştiricileri kullanıcı isteklerini ne kadar iyi anlarsa o derece kullanışlı bir arayüz geliştirebilir.

Şüphesiz Rank Math geliştiricileri de kullanıcı isteklerini iyi biliyor. Bunu tasarlamış oldukları arayüzün kalitesinden gayet iyi anlıyoruz.

Rank Math SEO eklentisinde iki farklı arayüz yer alıyor. Eklentiyi ilk defa kullanacak olan kişiler kolay arayüzü tercih edebilir. Eklentiyi iyi bir şekilde kavradıktan sonra gelişmiş arayüze de geçebilirsiniz.

Kolay olan arayüzü tercih ederseniz, Rank Math eklentisi gerekli olan tüm ayarları kendisi yapacaktır. SEO konusunda kendi yetkilerinizin olmasını istiyorsanız gelişmiş arayüzden tüm ayarları manüel olarak yapmanız mümkün.

Arayüzü Yoast SEO ile karşılaştırdığımızda üstünlüğün Rank Math SEO eklentisinde olduğunu görüyoruz. Çünkü Yoast SEO eklentisinde ikinci bir arayüz yer almıyor.

# Görünüm ve Stil

Rank Math SEO eklentisi, modern görünüme sahip bir arayüzü olduğu kadar yüksek kullanıcı deneyimine sahiptir.

Rank math kontrol paneli

Rank Math, size SEO ayaları konusunda yardımcı olurken ayrıca sahip olduğu görünüm ve stil sayesinde SEO’yu öğretiyor. Bu eklentiyi kullanmaya başladığınız zaman SEO konusunda yeni şeyler öğrenmeye başladığınızı hissedeceksiniz.

Yoast SEO’da en az Rank Math kadar başarılı bir arayüze sahip. Her iki eklentide de aradığınız ayarları kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Ekleme Özelliği

Rank math anahtar kelime

Rank Math SEO eklentisinde maksimum 5 anahtar kelime girişi yapılmaktadır. Daha fazla anahtar kelime eklemek için sayfanıza özel filtrelemeler eklemeniz gerekmektedir.

Yoast SEO eklentisinin ücretsiz sürümünde sadece 1 anahtar kelime girişi yapılabiliyor. Pro sürümündeyse 5 anahtar kelime girişi yapılabilmektedir.

Peki, daha fazla anahtar kelime girmek SEO açısından size bir avantaj sağlayacak mı?

Sadece 1 anahtar kelimeye odaklanmak yerine içeriği daha fazla anahtar kelimeye göre optimize etmek SEO açısında daha iyidir. Bu sayede içerikleriniz daha fazla anahtar kelimede sıralama alabilir. Daha fazla anahtar kelime girişine olanak tanıdığı için Rank Math eklentisinin bu konuda daha iyi olduğunu söylemek mümkün.

Her iki eklentide de meta girişi mevcuttur. Ayrıca her iki eklenti de hem masaüstü hem de mobil sürüm için parçacıkların ön izlemesine olanak tanımaktadır.

İçerik Optimizasyonu

Yoast seo içerik optimizasyonu

Daha önceden Yoast SEO kullandıysanız bu içerik optimizasyonu panelini sık sık görmüştürsünüz.

Listede yer alan uyarılar, Google arama sonuçlarında daha iyi sıralama almanız için size sunulan bir kılavuzdur. Yapılan uyarılara göre optimizasyon yaparak serp sonuçlarında daha iyi sıralama almanız vaat edilmektedir.

SEO kriterleri sürekli olarak değiştiği için kılavuzda yer alan optimizasyonların iyi sıralama almanızı sağlayacak kesin ipuçları olduğu kesinlikle söylenemez.

Rank Math ise, içerik optimizasyonu konusunda en güncel ve verimli teknikleri sunduğunu belirtiyor. Bu da şüphesiz daha iyi sıralama alabilmeniz için en etkili kılavuz haline geliyor.

Rank math içerik optimizasyonu

Bununla birlikte, Rank Math, içeriğinizi optimize etmek için en güncel ve verimli teknikleri kullanmayı vaat ediyor.

Mesela Yoast SEO anahtar kelimeyi ilk cümleye yerleştirmenizi istemektedir. Bu eski bir SEO yöntemidir. Rank Math bunu istemek yerine, anahtar kelimenin ilk paragrafta olması gerektiğini söyler.

Buradan yola çıktığımızda anahtar kelimenin ilk cümlede yer almasının bir sıralama kriteri zorunluluğu olmadığını, bunun yerine anahtar kelimenin ilk paragrafta yer almasının yeterli olduğunu görüyoruz.

# İçerik Optimizasyonu Puanlaması

Rank Math içerik optimizasyonunu 0-100 arasında olacak şekilde puanlayarak yapmaktadır. Tavsiye edilen puan 80 üstüdür. İçerikler 80 üstü puan alacak şekilde optimize edilmelidir.

Yoast SEO ise yeşil, turuncu ve kırmızı olacak şekilde puanlama yapıyor. Yani puanlamada herhangi bir sayısal veriden yararlanmıyor.

Sayısal analiz yapacak olursa Rank Math içerik optimizasyonu puanlamasının kesinlikle Yoast SEO’ya göre daha iyi olduğu söylenebilir. Yoast SEO içerik puanlamasını 3 parçaya bölerek yaparken Rank Math bu puanlamayı 10 parçaya bölerek yapmaktadır.

Özellikleri

Her iki SEO eklentisinin de kendine has özellikleri vardır. Ancak birisi diğerine oranla daha üstün olacaksa kesinlikle Rank Math SEO eklentisinin daha fazla özelliği içerisinde barındırdığı söylenebilir.

Eminiz Rank Math SEO eklentisinde olup diğer SEO eklentilerinde olmayan özellikleri merak ediyorsunuzdur. Şimdi bu özelliklerin neler olduğuna göz atalım.

 • Gelişmiş Özel Alanlar ve AMP desteği
 • 404 hata bildirimleri
 • Yönlendirmeler (301, 302, 307, 410 vb.)
 • Eksik Alt niteliklerin eklenmesi
 • SEO Analiz aracı
 • Yerel SEO analizi

Birçok özelliği içerisinde barındırdığından dolayı daha fazla eklenti kullanmadan, sadece Rank Math kullanarak tüm web site idaresini yapmanız mümkündür. Sadece bu özelliği bile büyük web site yükünün ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Rank Math ve Yoast SEO Performansı

Her iki eklentiyi SEO performansı ve eklenti performansı şeklinde ele almak istiyoruz. Bu sayede her iki yönden de karşılaştırmalarını yapmak mümkün olacak.

# SEO Performansı

Hangi SEO eklentisini kullanırsanız kullanın bir diğerine geçiş yapmanız keskin geri dönüşler görmenizi sağlamaz. Örneğin Yoast SEO kullanırken Rank Math kullanmaya başlamanız organik trafikte büyük büyümelerin olmasını sağlamaz.

Buna rağmen Rank Math, Yoast SEO’ya oranla daha fazla özelliği içerisinde barındırır. Eğer içeriklerin optimizasyonu sil baştan Rank Math özelliklerine göre yapılırsa serp sonuçlarında iyileşme görülebilir.

# Eklenti performansı

Rank Math, Yoast SEO eklentisine oranla daha az od satırına sahiptir. Bu da Rank Math SEO eklentisinin performansının daha iyi olduğu anlamına gelmektedir.

Daha az kod satırı, şüphesiz daha az PHP isteği anlamına gelir. PHP isteklerinin az olması web sitenizin daha hızlı açılmasında büyük etkiye sahiptir. Site açılış hızı bir sıralama kriteri olduğu için web sitelerin hızlı açılması her webmaster için önemlidir.

XML Site Haritası Entegrasyonu

Web site haritası, Google’ın içeriklerinizi görmesi için önemlidir. Eğer site haritanız yoksa eski yazılarınız serp sonuçlarında yer almayabilir. Hatta yeni içeriklerinizi bile Google görmeyebilir. Bu yüzden içeriklerinizin listelendiği XML site haritasına sahip olmanız gerekmektedir.

Rank math site haritası

Rank Math, site haritasını otomatik olarak oluşturur. Haber site haritası ya da görsel site haritası oluşturmak da mümkündür. Bu özelliği özel site haritası oluşturmaya imkan tanımaktadır.

Yoast SEO ve Rank Math arasında site haritası açısından herhangi bir fark yoktur. Önemli olan şey site haritasının oluşturulmuş olmasıdır.

Rank Math ve Yoast SEO Genel Karşılaştırma

 • Rank Math SEO eklentisi Yoast SEO eklentisine oranla daha kullanışlı arayüze sahiptir.
 • Yoast SEO Premium ve Rank Math Premium kıyaslandığında gene üstünlük Rank Math eklentisinde Yoast sisteminde maksimum 5 anahtar kelime girişi yapılırken Rank Math eklentisinde sınırsız anahtar kelime girişi yapılabilir.
 • Rank Math SEO denetimi açısından daha fazla özelliğe sahiptir.
 • Rank Math, Yoast SEO eklentisine göre daha az kodlamaya sahiptir. Bu da Rank math eklentisi yer alan web sitelerin Yoast SEO yer alan web sitelere göre daha hızlı olması anlamına gelir.
 • Rank Math, daha fazla özelliği ücretsiz olarak sunarken Yoast SEO birçok özelliği ücretli olarak sunmaktadır.

Siz şuan hangi SEO eklentisini kullanıyorsunuz? Bu makaleyi okuduktan sonra sizler de her iki SEO eklentisini kıyaslayabildiniz mi? Bu konudaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Çok güzel bir inceleme olmuş Müslüm bey. Bana göre Yoast tekelleştiği için yenilik sunmuyordu. Rank math ile daha iyi şeyler göreceğiz yakında.

 • Rank math kesinlikle daha iyi, ben yoast seoyu kaldırdım. Bir yayınınızda önermiştiniz rank math seoyu o gün bugündür kullanıyorum

 • Müslüm hocam inceleme çok iyi olmuş emeklerinize sağlık. Bende bu yazıdan sonra kesinlikle rank math kullanmaya başlayacağım. Üstadım yeniden aktif içerik yazmanıza çok sevindim, şunu unutmayın bizler sizi anlık takip eden insanlarız bilgilerinizden mahrum bırakmayın.

 • Yoast kullanıyorum miyadını doldurmuş özellikleri olduğunu düşünüyorum. Örneğin asla o makale yazma editörüne bakmam . Yok lamba kırmızı yandı yeşil yandı. En iyisini ben biliyorum. Bunu da Müslüm Aslantürk canlı yayınlarını izleyerek öğrendim. Hemingwayapp dan okunabilirlik testi yaparım vs. Rank math dikkatimi çekti. Bir bloga kurup deneyeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.