Proje yönetimi ve strateji planlama

proje yönetimi

Proje yönetimi neden seo açısından neden önemlidir ?

Yeni bir internet sitesi açmaya karar verdiğinizde yapacağınız ön çalışmalar, projenizin ilerleyen aşamalarında sizi bir çok sorundan kurtaracaktır. İyi proje yönetimi ve sistemli strateji planlamaları ile internet üzerinde bulunma grafiğiniz daha hızlı artışlar gösterecektir. Bir çok yazımızda da vurguladığımız gibi, seo uzmanlığı ağırlıklı olarak site dışı bağlantı çalışmalarına dayalı olsa dahi bu çalışma şekli yavaş yavaş geride kalmaya başladı. Arama motorları site dışı bağlantılara gün geçtikçe daha az önem veriyorsa eğer doğru soruyu kendimize sormalıyız. Doğru soru  “iyi bir seo çalışması nasıl yapılır ?” şeklinde olabilir.

Projeye Nasıl Başlanmalı ?

 

projeye nasıl başlamalı

1. Proje Adının Oluşturulması

Kurulacak site için bir amaç belirlenmeli ve bu amaca göre kurgu yapılmalıdır. Amacın dışına çıkılmadan, niche veya genel portal sistemleri olup olmadığına karar verilmelidir.

2. Araştırma Yapılması

Karar verilen alt yapı için ne kadar bilgilisiniz, öncelikle bunu düşünmelisiniz. Rakiplerine göre artı ve eksi olan alanlarda planlamalar yapmalısınız. Sayfada yayınlanacak içerikler ilgili geniş kampamlı bir içerik çalışması yapılmalı. Peki bu içerikler için hangi kaynaklardan faydalanacaksınız, en doğru kaynak araştırmalarını yapmalısınız. Rakip sitelerin içerik konusunda ne kadar bilgili olup olmadıkları iyi gözlemlemeli ve ne kadar sıklıkta içerik paylaştıklarına dikkat etmelisiniz. Yine aynı şekilde paylaşılan içeriklerdeki uzmanlık düzeyine, içerik uzunluğuna ve içerikte kullanılan görsellerin alt yapısını çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

3 .Teknik Altyapı Seçimi

Kullanılacak alt yapı sistem seçimine bağlı olarak ilerlemektedir. Günümüzde artık aspx yazılımlar artık çok tercih edilen yazılımlar değillerdir. Php yazılım tercihi yapmanız ilerleyen dönemlerde projenize ilave etmek isteyeceğiniz özel eklentiler için faydalı olacaktır ve daha çok yazılımcı seçeneğine sahip olacaksınız. Teknik alt yapı seçiminde kullanılacak olan sunucu seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sunucu seçimlerinde uptime süresi yüksek olan bir sunucu tercih edilmelidir ve yine aynı şekilde sektöre liderlik eden firmalardan alınmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanılacak sistem wordpress, joomla, özel yazılım, e-ticaret yazılımlarından biri tercih edilerek başlanır.

4.Sistemli Çalışma Planı ve Rakip Analizi

Projemizin kalbi diye adlandırabiliriz aslında herşey sistemli çalışmaya bağlı olarak ilerlemektedir. Proje başlangıcında ki azminizi hiç bir zaman kaybetmemelisiniz. Nasıl başladı iseniz aynı şekilde devam etmeli hatta her gün bir çıta yükseltmelisiniz. Çok sık rastladığımız durumlar nelerdir. Site açılışı yapılır ve ardarda içerik girişi yapar site sahipleri, sonraki günlerde sıra sıra içerik sayısını düşürerek hareket ederler çok hatalı bir başlangıçtır. Doğru uygulanış şekli ise tam tersidir, ilk açılış aşamasında sadece sayfalar bölümleri doldurulup, dizine ekleme işlemi yapılmalı. Sonraki günlerde ise içerik sayısı arttırılarak ilerlemelidir. Örnek vermek gerekir ise ilk gün 1 içerik , sonraki gün 2, sonraki gün 3 diye bütçenize göre ilerleyerek gitmelidir.

Sistemli çalışma planında içeriklerin her gün aynı düzende giriliyor olmasına, düzenli sunucu yedeklerinin alınmasına, kullanılan eklenti ve tema güncellik oranlarının kontrol edilmesine dikkat edilmelidir. Sistemli olarak her gün en azından ilk 5 rakibiniz neler yapıyor analiz etmeli ve içerik giriş yoğunluğunuzu, sosyal medya çalışmalarınızı buna göre düzenlemelisiniz. Planlı ve projeli yapılan her çalışma meyvesini vermektedir. Sitenize zarar veren link analizlerini günlük olarak kontrol etmeye büyük özen göstermelisiniz.

5. Reklam ve İçerik Bütçelerinin Hesaplanması

Çalışmalara başladıktan sonra içerik konusunda yetersiz iseniz, bir içerik firması ile çalışmanız gerekecektir. SEO çalışmalarına başlarken hatalı bilinen diğer gerçek ise reklamlardan uzak durulmasıdır. SEO arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılsa dahi sosyal medya çalışmaları ile birleştirilen, doğru reklam bütçeleri ile sitenin ilerlemesini sağlattırmaktır. Site yeni kurulduğunda mutlaka adwords reklamları verilmelidir. Hedef kelimeler belirlenmeli ve bütçe planlaması yapılmalıdır. Yine aynı şekilde sosyal medya reklam çalışmalarına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Sitenin organik olarak ilerlemesi için seo alanında yetersiz iseniz, uzman bir ekiple çalışmanız sitenizin geleceği açısından daha sağlıklı olacaktır.

Proje aşamasının öneminden bahsettiğimiz yazımızda, en dikkat çekici bölüm ise sistemli çalışma alanıdır. Planlı yapılan her çalışma rekabet gücünü arttırmaktadır.

 

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.