Pogo Sticking Nedir? Olumsuz SEO Etkisi Nasıl Önlenir?

Pogo Sticking sorunu çözümleri

Pogo Sticking, son zamanlarda serp sonuçlarında birçok web sitenin ciddi sıralama kayıpları yaşamasına neden olan kavramlardan birisidir. Birçoğunuzun bildiği hemen çıkma oranıyla benzerlik gösterse de aslında birbirinden farklı şeyler olduğunu söyleyebiliriz.

Bounce Rate Nedir? : Hemen çıkma oranı yani bounce rate, genel olarak bir sayfayı ziyaret edip çıkan kullanıcıların toplam ziyaretçilere oranını ifade etmektedir. Hemen çıkma oranı düşükse kullanıcıların başka sayfaları ziyaret etmediği anlamı ortaya çıkmaktadır. Pogo Sticking kavramı ise bundan tamamen farklıdır.

Pogo Sticking Nedir?: Pogo Sticking, kullanıcıların arama yapması sonucunda tıklamış oluğu sayfadan direkt olarak çıkıp arama sonuçlarına dönmesi anlamına gelir. Pogo Sticking durumu genelde yetersiz içeriklerin olduğu ve çok abartılı reklam yerleşimleri yer alan web sitelerde ortaya çıkan bir durumdur. SEO açısından aşırı derecede kötü bir şeydir.

Kullanıcının arama yapıp bir sayfaya girmesi ve beklemeden bu sayfadan çıkıp serp sonuçlarında yer alan başka sonuçlara bakmaya başlaması ilgili sayfalarda yer alan bilgilerin yetersiz olduğunu gösterir. Google arama motoru her zaman kullanıcılara en alakadar içerikleri sunmak isteyen bir sisteme sahip olduğu için ilgili durum sıklıkla tekrarlanır hale gelirse sıralama kayıpları yaşanır. Pogo Sticking durumundan olumsuz etkilenmemek için çeşitli düzenlemelerin yapılması mümkündür.

Web sitenize gelen kullanıcılar hiç beklemeden direkt olarak içeriği terk ediyorsa SEO stratejinizi kesinlikle tekrardan gözden geçirmelisiniz. Aşağıda yer alan Pogo Sticking durdurmanın yolları hakkında verdiğimiz bilgiler, sizlere yapacağınız düzenlemeler konusunda yardımcı olacaktır.

okunmaları arttırmaya çalışın

1- İçeriklerin Okunabilirliğini Arttırın

Okuyucuların içerikleri kısa süre içerisinde terk etmesinin en büyük nedeni okunabilirlik düzeyinin düşük olmasıdır. Bir içeriğe gelen ziyaretçi en kısa süre içerisinde aradığı bilgiye ulaşmak ister. Bu yüzden bilgilerin ulaşılabilirliğinin kolay olması gerekmektedir.

Uzun paragraflar yerine 3 cümlede 1 olmak üzere paragrafların alt paragraflara ayrılması okunabilirliği arttırma konusunda etkilidir. Eğer web sitenizde yer alan paragraflar aşırı derecede uzunsa 3 cümlede 1 olacak şekilde paragrafları satır aralarıyla ayırın.

Okunabilirliği arttırmak için madde işaretlerini ve alt başlıkları kullanın. Ekleyeceğiniz alt başlıklar sayesinde okuyucular öğrenmek istediklerini içeriklerinizde daha kısa süre içerisinde bulacaktır.

2- İçeriklerin Alaka Düzeyini Arttırın

Kullanıcılar serp sonuçlarında yer alan başlıklara, meta açıklamalara, görsel ve videolara göre içeriklere tıklarlar. Yapılan arama sonuçlarında çıkan başlıklarla, görsellerle, videolarla ve meta açıklamalarla alakasız içeriklerin hazırlanmış olması, kullanıcıların ilgili içeriği direkt olarak terk etmesine neden olur.

Eğer serp sonuçlarında yer alan ön bilgilerle içeriklerinizin uyumlu olmadığını düşündüğünüz sayfalar varsa, Pogo Sticking durumundan olumsuz etkilenmemek için içeriklerinizi uyumlu hale getirin. Bu sayede kullanıcıların tekrardan arama sayfasına dönmesini engelleyebilirsiniz.

Pogo Sticking kavramını daha iyi anlamak için durumu bir önekle ele alalım.“Elmanın Faydaları” başlıklı bir içeriğinizin olduğunu düşünün. Eğer bu içerikte elmanın faydaları yerine elma nasıl yetiştirilir konusu ele alındıysa başlıkla içerik uyumsuzdur. Bu da kullanıcıların sayfayı terk edip tekrardan arama sonuçlarına dönmesine neden olur.

3- İçeriklerin Bulunmasını Sağlayın

Alaka düzeyi yüksek, okunabilirlik seviyesi olumlu olan ne kadar içerik hazırlarsanız hazırlayın asıl önemli olan bu içeriklerin okuyuculara ulaştırılabilmesidir. İçerikleriniz SEO açısından kaliteli olsa bile kullanıcılara ulaşmadıktan sonra hiçbir anlamı yoktur.

İçeriklerin serp sonuçlarında yer alması kullanıcılara ulaşmak için önemlidir. Bu yüzden Google örümceklerine içerikler konusunda bilgi vermek adına Google Search Console üstünden sitemap eklemesi yapılmalıdır. Ayrıca Google Search Console üstünde görünen sorunlar en kısa süre içerisinde giderilmelidir. Özellikle web geliştiricileri bölümü size gerekli olan düzenlemeler ile alakalı bilgiler verecektir.

4- Pop-up Kullanımına Sınırlama Getirin

Son zamanlarda yapılan güncellemelerle birlikte pop-up kullanan web sitelerin sıralama kaybı yaşaması sağlandı. Kullanıcılar pop-up olan içerikleri kendilerine bir dayatma olarak görmekte ve bu yüzden içerikleri terk etmektedir.

Birçok işletme bu durumdan olumsuz etkilenmemek için pop-up kullanımını tamamen sonlandırmış olsa da bu durum ciddi kayıpların yaşanmasını da beraberinde getirdi.

Özellikle işletmeler pop-up içeriklerinde e-posta kayıtlarını kullanıyor. Müşteri kayıtları yapılamadığından dolayı da ciddi kullanıcı kayıpları yaşanıyor. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için pop-up kullanımı tamamen ortadan kaldırılmayıp çeşitli sınırlamalar getirilebilir.

Uygun yazılımlar yapılarak belirli bir süre web sitede kalan ya da belirli sayıda sayfa gezinmesi yapan kişilere pop-up gösterimi yapılabilir. Bu hayata geçirilecek olursa hem Pogo Sticking durumundan olumsuz etkilenilmez hem de kullanıcı kayıpları yaşanmaz.

5- Responsive Tasarım Kullanın

Responsive tasarım, bir web sitenin hem masaüstünde hem de mobil ekranda aynı şekilde görünmesini sağlayan tasarımdır. Günümüzde mobil kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden tasarımların Responsive olması önem arz etmektedir.

Son yapılan güncellemeler içerisinde mobil uyumluluğun etkisi de bulunuyor. Mobil uyumlu olmayan web sitelerin serp sonuçlarında sıralama kaybı yaşadığı bariz bir şekilde gözlemlenmektedir.

Hem sıralama kaybı yaşamamak hem de içeriğe gelen kullanıcıların içeriği direkt olarak terk etmesini önlemek adına duyarlı tasarımların kullanılması gerekmektedir.

6- Web Site Hızını Arttırın

Kullanıcılar üstünde yapılan araştırmalar sonucunda 2 saniyeden geç açılan içeriklerin bakılmadan terk edildiği tespit edilmiştir. Özellikle açılış hızı aşırı derecede düşük olan web sitelerde Pogo Sticking durumu daha fazla gözlemleniyor.

Pogo Sticking durumundan olumsuz etkilendiğinizi düşünüyorsanız bu durumun sebebi sayfa açılış hızının düşük olması olabilir.

Sayfa açılış hızının arttırılması kimi zaman uzman derecesinde bilgi sahibi olunmasını gerektirir. Bu yüzden bireysel müdahaleler yapmaktansa web site tasarımcınızla ilgili durumu konuşup gerekli düzenlemeleri yaptırmanız daha doğru olacaktır.

7- İlgi Uyandırıcı Renk ve Görseller Kullanın

Bir web tasarımı ne kadar mükemmel olursa olsun uygun renk ve görseller seçilmeyecek olursa bu durum kullanıcıların içerikleri terk etmesine neden olabilmektedir.

Renklerin insan psikolojisini etkilediği yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Web siteleri renklendirmek adına kesinlikle aşırı renk kullanımından kaçınılmalıdır. Uzmanlar bir arada maksimum 3 ila 4 rengin olması gerektiğini, daha fazla rengin psikolojik açıdan karmaşaya neden olduğunu belirtiyor.

İnternet dünyasında sektörlerin kendilerine has renkleri bulunmaktadır. Sektörünüzle uyumlu web tasarımları tercih ederek kullanıcıların psikolojik açıdan daha verimli olmalarını sağlayabilirsiniz.

Olayı özetlemek gerekirse Pogo Sticking, aslında web sitelerin kullanıcı odaklı olarak yapılmasıdır diyebiliriz. Pogo Sticking tasarımdan tutun da içeriğe kadar kapsamlı bir konudur. Bu yönde yapacağınız çalışmalar serp sonuçlarında kalıcı olmanızı sağlayacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.