Pinterest SEO Rehberi

pinterest seo rehberi

Pinterest, çok hızlı çıkış yakalayan görsel arama motorudur. Özellikle kendin yap, nasıl yapılır tarzında içeriklerinin büyük ilgi görmesi Pinterest platformunun popüler hale gelmesini sağladı. SEO açısından Pinterest sistemini öncelikli kılan şey buradan trafik çekme imkanının olmasıdır. Gerekli SEO düzenlemelerini yaparak Pinterest platformunda hatırı sayılır düzeyde organik trafik çekmek mümkündür. Peki, Pinterest SEO nasıl yapılır biliyor musunuz? Sistem hakkında en ufacık bilginiz yoksa size hazırladığımız rehber bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

İster küçük ister büyük bir işletme olun Pinterest SEO düzenlemeleri sayesinde hedef kitlenizde yer alan kişilere daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarından çekilen trafik geçicidir. Pinterest sisteminde ise sürekli olarak trafik çekilmesi mümkündür. Diğer sosyal medya platformlarında bir paylaşım eskidiği zaman trafik alması neredeyse imkansızdır. Ancak Pinterest sisteminde 2018 yılında paylaşılan bir içerik eğer büyük ilgi gördüyse bu içeriğe iyi sıralama verilerek 2021 yılında da yüksek organik trafik elde etmesi mümkündür. Sadece sistemde yer alan bu özellik sayesinde bile Pinterest platformunun bir sosyal medya sitesi olmadığını, kendine has özellikleri içerisinde barındıran bir arama motoru olduğunu söyleyebiliriz.

Başlamadan önce SEO hakkında genel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. SEO’nun temellerini öğrenmek için SEO sayfamıza göz atarak başlayabilirsiniz.

Pinterest SEO Nasıl Çalışır?

pinterest seo

İçeriklerinizin her zaman trafik almasını sağlaya, Google’ın arama sonuçlarının en üstüne çıkmasına yardımcı olan iki büyük faktör vardır. Bunlar arama yapan kişinin sorgusuna yanıt veren yüksek kaliteli içerik ve diğer web sitelerinden gelen yüksek kaliteli bağlantılardır.

Peki, Pinterest hangi faktörleri baz alarak içerikleri daha üst sıralarda gösteriyor biliyor musunuz? Pinterest gerçekten bir arama platformu olsa da Google Görsellerin başka bir sürümü değildir.
Yani kendisine has bir algoritması vardır. Pinterest sisteminde yapılan paylaşımların üst sıralarda yer almasında gerçekleşen etkileşimler ve yapılan yorumlar etkilidir.

Pinterest sisteminde yaptığınız paylaşımlara pin denir. Pinleriniz ne kadar çok kaydedilirse, ne kadar çok yorum alırsa ilgili pinler daha üst sıralarda konumlanır. Sistem çok kaydedilen ve çok yorum alan pinleri faydalı bulur ve bu yüzden daha fazla kişinin görmesi için üst sıralarda gösterir.

Örneğin 2018 senesinde mutfak dolabı nasıl yapılır ismiyle bir pin paylaşmış olalım. Bu pini insanlar yararlı bulup kaydederse 2021 senesinde olmamıza rağmen ilgili pin sistem tarafından yararlı bulunduğu için üst sıralarda konumlandırılır. Bu da aradan uzun yıllar geçmesine rağmen yüksek oranda trafik elde etmek anlamına gelir.

Şimdi sizlere paylaşımlarınızın daha üst sıralarda yer alması için Pinterest SEO hakkında tüm ayrıntıları sunacağız. Paylaşımlarınızda bunlara dikkat ederek pinlerin daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilir, daha fazla organik trafik elde edebilirsiniz.

1. Anahtar Kelime Araştırması

Pinterest, yapacağınız paylaşımlarla alakalı en iyi anahtar kelimeler hakkında size kendisi bilgi vermektedir. Doğru anahtar kelimeleri bulabilmeniz için 2 seçenek vardır. En ideal anahtar kelimeleri kullanmak adına bu ili seçenek de kullanılmalıdır.

Doğru pinleri ve ona ait en etkili anahtar kelimeleri bulmak için ilk olarak Pinterest trendler sistemini kullanabilirsiniz. Pinterest trendler aynı Google trendler mantığıyla çalışmaktadır. Trendler size en çok ilgi gören en yeni içerikler hakkında bilgi verir. Web sitenize uygunsa sizler de Pinterest trendlerde yer alan içerikleri baz alarak içerik oluşturabilir ve yüksek oranda trafik elde edebilirsiniz. Pinterest trendler sistemi Türkiye lokasyonu için aktif değil. Ancak ip adresinizi değiştirerek, yani bilgisayarınızı farklı konumda göstererek Pinterest trendler hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunun için trends.pinterest.com adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Yakın zaman içerisinde ilgili sistemin Türkiye için de aktif edilmesi bekleniyor.

pinterest keyword planner

Pinterest sisteminde anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz bir diğer yer reklam vermektir. Pinterest sisteminde reklam verirken sistem size en çok ilgi gören anahtar kelimeleri sunmaktadır. Bu anahtar kelimeleri öğrenmek için illa reklam vermenize de gerek yoktur. Sadece reklam oluşturup onaylamadan bile en etkili anahtar kelimelerin neler olduğunu görebilirsiniz.

2. Pin Tasarımı

Pinterest sisteminde yayına alınacak olan her pin kullanıcı niyeti düşünülerek tasarlanmalıdır. Örneğin nişan yüzüğü satışı yapan bir işletmeyseniz ve paylaştığınız pinler üstünden organik trafik elde etmek istiyorsanız pin tasarımında en yeni ve en çok tercih edilen nişan yüzüğü resimlerini kullanmalısınız.

pinterest kullanıcı niyeti

Pinterest sisteminde sadece görsellerden oluşan pin paylaşımları yapmak yeterli değildir. Sistemde video paylaşımları da yapmanız mümkündür. Son zamanlarda yapılan video paylaşımların resim paylaşımlarına oranla daha fazla trafik aldığı tespit edilmiştir. İşletmenizin elverdiği ölçüde pinlerini video olarak hazırlamanız daha fazla trafik elde etmenizi sağlayacaktır.

3. Başlık Oluşturma

pinterest başlık oluşturma

Pinterest sisteminde pinlerinize başlık oluştururken kesinlikle web sitenize gösterdiğiniz özeni göstermelisiniz. Başlığı aşırı anahtar kelimeyle boğmanıza gerek yoktur. Bunun yerine ilgili anahtar kelimelerinizin yer alması yeterlidir. Eğer aşırı derecede iddialı bir anahtar kelime üstüne çalışmalar yapıyorsanız, ilgili anahtar kelimenin ilgi gören ve rekabet düzeyi daha düşük olan uzun kuyruklu hallerini de kullanın.

Örneğin başlığa sadece “Nişan Yüzükleri” ifadesini girmek yerine “Yuvarlak Taşlı Nişan Yüzükleri” ifadesini girebilirsiniz. Bu yönde yapacağınız düzenlemeler, içeriklerinizin kullanıcılar tarafından daha kısa süre içerisinde fark edilmesini sağlayacaktır.

4. Açıklama Oluşturma

Pinterest SEO düzenlemelerimizde sırada oluşturacağımız pinlere açıklama yazmak var. Bu kısım Pinterest SEO için aşırı derecede önemlidir. Bu kısma pininizin neyle alakalı olduğunu anlaşılır şekilde yazmanız gerekmektedir.

Pinterest açıklama kutusu kesinlikle anahtar kelime yığmak için kullanılacak bir yer değildir. Bu yüzden bu kısma anahtar kelimeleri yığmak pinlerinizin başarısız olmasına neden olur. Pin açıklaması oluştururken elbette aralara anahtar kelimeler serpiştirilmelidir ancak en önemli olan şey tıklamaya teşvik edici cümlelere yer vermektir.

Açıklama kısmına ortalama 500 cümleden oluşan metinler girebilirsiniz. Özellikle arama kısmına anahtar kelimenizi girdiğiniz zaman size sunulan kelime ve kelime gruplarını açıklamada kullanmanız pinin daha fazla ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Örneğin aşağıda yer alan görselde nişan yüzükleri kelime grubunu arama kutusuna yazdığımızda sistemin bize sunduğu arama önerileri yer almaktadır.

pinterest arama önerileri

Sistemin size sunduğu arama önerilerini mümkün olduğunca açıklama kısmında kullanın. Bu sayede pinleriniz daha iyi sıralama alacak ve daha yüksek organik trafik elde edeceksiniz.

5. Doğru Pano Seçimi

pinterest pano oluşturma

Pinterest SEO düzenlemesinde son olarak dikkat etmeniz gereken şey, hazırladığınız pini doğru panoya kaydetmektir. Pano, web sitelerde yer alan kategori olarak değerlendirilebilir. Pinler ne kadar alakadar panolarda yer alırsa o derecede daha iyi sıralama alır.

Seçmiş olduğunuz pano, içeriğinizin neyle alakalı olduğunu anlamsı için Pinterest sistemine olumlu sinyaller gönderir. Eğer pano seçimi yanlış olursa bu durum negatif sinyallere neden olur. Örneğin SEO ile alakalı bir içeriği akşam yemeği tarifleri panosuna kaydetmek yanlış olacaktır.

Web sitenize, Pinterest üzerinden sürekli olarak organik trafik çekmek istiyorsanız Pinterest SEO gelişmelerini takip etmenizi tavsiye ederiz. Pinterest hesabınıza en az web siteniz kadar özen gösterirseniz elde edeceğiniz organik trafik kesinlikle sizi hayrete düşürecektir. Pinterest SEO konusunda verdiğimiz bilgileri hayata geçirip kısa sürede organik trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.