Pingleme servisleri kullanımı

pingleme servisi nasıl kullanılır

Pingleme servisleri kullanımı ve ping servisleri için yapılması gereken ayarlar hakkında ipuçları.

Ping nedir, ne işe yarar?

Ping kelimesi normalde bir verinin iletilme süresi anlamına gelir, fakat bizim bu yazıda bahsedeceğimiz ping bu anlamı taşımıyor. Google, internet sitelerinin verilerini kendi veritabanına kaydeder ve sorgular sonucunda ziyaretçilere sunar. Bu verilere erişmek için örümcek ismi verilen botları kullanır. Google sizin sitenizin ne zaman güncelleneceğini veya yeni bir içerik ekleneceğini bilemeyeceği için ortalama bir süre tanımlar ve o sıklıklarla sitenizi ziyaret eder. Fakat siz botlar sitenize gelmeden önce bir içerik eklemiş olabilirsiniz ve hızlı bir şekilde bu yeni içeriğinizi arama motorlarına ekletmek isteyebilirsiniz. Bu durumda pingleme servisleri devreye giriyor. Pingleme servislerinin işlevi, siz sitenize bir içerik eklendiğinizde sitenizin güncellendiğini bildirmek amacıyla haber vermektir. SEO çalışmaları yaparken piyasada birçok pingleme servisinin bulunduğunu göreceksiniz. Bu siteler yüzlerce arama motoruna sitenizi göndermektedirler. Bu şekilde yeni içerikleriniz hızlı bir şekilde birçok arama motoruna ekleniyor.

ping-logo_plain_full

Popüler pingleme servisleri

 • Google Ping Servisi (Google arama motorunun resmi ping servisidir)
 • Pingomatic
 • Pingler
 • Pingdom
 • Ping My Url
 • Ping Farm
 • Feed Shark
 • Visual Ping

Google Pingleme Servisi

Aracılar ile uğraşmadan direkt olarak Google üzerinden sitenizi güncellediğinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca bu adresten sadece site adresiniz olarak değil .xml uzantılı olacak şekilde sitemap.xml dosyalarınızı da gönderebilirsiniz. Bu şekilde birçok içeriğiniz tek seferde Google’a ulaşacaktır. Kullanımına gelecek olursak “Blogunuzun Adresi” bölümüne site adresinizi veya sitemap dosyanızın adresini yazın ve “Blog gönder” butonuna tıklayın. Bir sıkıntı olmazsa “Blogunuzu paylaştığınız için teşekkür ederiz.” şeklinde bir mesaj ile karşılaşacaksınız.

Diğer servislere göre dezavantajı: Toplu pingleme servisleri adından da anlaşılacağı gibi toplu bir şekilde arama motorlarına pingleme yapmaktadır ve bu sizin için bir avantajdır. Bu şekilde Google harici başka arama motorlarından da hit elde edebilirsiniz.

screenshot_3

Pingleme servisleri nasıl kullanılır?

screenshot_7

Ping servislerinde genel olarak sizden istenilen bilgiler ve nasıl kullanılması gerektiği aşağıdaki gibidir:

 1. Title (keyword): UPGO (Sitenizin anahtar kelimesi veya başlığı)
 2. URL: https://seosefi.com/ (Sitenin veya içeriğinizin adresi)
 3. Category: Website Tools (Sitenize uygun olan kategoriyi seçmelisiniz)
 4. Ping Services: Pinglenecek arama motorları burada yer alır, buraya herhangi bir ekleme veya çıkarma yapmanıza gerek yoktur.
 5. Catpcha Code: Gerçek kişilerin servisi kullandığından emin olmak için güvenlik kodu.

Pinleme işlemi için aracımız tüm sitelere bildirim gönderdikten sonra bize rapor sunacaktır.

“Result:OK” yazan kısımlar pingleme işleminin başarılı olduğunu belirtmektedir.

screenshot_1

WordPress Pingleme Servisi

WordPress yazılımının içinde hazır olarak pingleme sistemi bulunmaktadır. Siz bu sistemin içinde pinglemek istediğiniz sitelerin linklerini ekleyerek her içerik eklediğinizde otomatik pingleme işleminin yapılmasını sağlayabilirsiniz.  Wordpress yazılımı içinde ping bölümüne ulaşmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Yönetim Paneli -> Ayarlar -> Yazma -> Servisleri Güncelle

screenshot_2

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.