Neden SEO Eğitimi Almanız Gerekir ?

SEO’nun faydaları ve ne olduğu hakkında çok detaylı açıklamalar yaptık, hatta bu işin kitabını yazarak internet girişimlerine yeni başlayan insanlara bir yol haritası oluşturduk. Neden SEO bilmeniz gerektiğinden, SEO’nun faydaları ve getirilerine kadar birçok noktaya değindik böyle bir hizmeti ise ücretsiz sunarak Türkiye’de kalifiye webmasterların oluşmasına katkı sağlamayı hedefledik.

Peki SEO eğitimi neden önemli ?

Aşağıda yer alan resimdeki oranlar aslında her şeyi anlatıyor. Son araştırmalara göre dünya’da 1 Milyar civarında internet sitesi bulunuyor. Aktif internet kullanıcı sayısı ise 3 Milyar civarında yani ortalama 3-4 kişi başına bir internet sitesi düşüyor ve rakam kıtaların nüfusuyla yarışıyor.

Ancak rakamlar korkutucu gelmesin aktif olarak kullanılan internet sitesi sayısı ise 200 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor.  Yinede Türkiye nufüsundan daha fazla, Türkçe internet sitesi sayısıise 35 milyon ancak 8 milyonu aktif olarak kullanılıyor. Yani arama motorları üzerinde rekabet etmeniz gereken milyonlarca internet sitesi bulunuyor.

İnternet kullanıcıları ise aradıkları bilgi veya web sitelerine ulaşmak için arama motorlarını kullanıyor. Bir web sitesi yöneticisi arama motorlarında nasıl üst sıralarda olacağını bilmezse ziyaretçi de elde edemez. Tam bu nedenden dolayı SEO eğitimi her webmaster için zorunludur. Arama motorları üzerindeki rekabeti rakamlar açık bir şekilde gösterirken internetin hayatımızda daha aktif hale gelmesiyle bu rekabet daha da üst sınırlara tırmanacaktır. Henüz bu tren kaçmadı ve internet fırsatları devam ediyor. Yapılması gereken tek şey yaratıcı fikirlere sahip olup, arama motoru optimizasyonunu nasıl yapacağınızı bilmeniz.

SEO Eğitimi Nereden ve Nasıl Alınır ?

İnternette başarı elde etmenin eğitimi internetten alınır. SEO eğitimi için okullar, üniversiteler henüz net ders veya eğitim programları oluşturmuyor. Algoritmalar tamamen gizli olduğu için sipesifik bilgiler ne yazık ki yer almıyor. SEO eğitimini en iyi şekilde bu alanda tecrübe sahibi kişi veya kurumlardan alabilirsiniz. İnternette karşılaştığınız makaleleri test ederek kendinize özgü başarı yolları çizebilirsiniz. Unutmayın ki bu alanda karşılacağınız her bilgi doğru olmayabilir bu nedenle güvenilir kaynakları üzerinden öğrenmenizi ve kendinizin testler yapması gerekmektedir.

Google 200 farklı kriter, Yandex 100 farklı kriter, Bing 50 farklı kriter gibi sitenizin farklı alanlarını inceleyerek sıralama yapar. Türkiye’de en fazla kullanılan arama motoru Google olduğu için önceliğiniz Google sıralamalarında yükselmek olmalıdır ancak İngilizce bir siteye sahipseniz sadece Google yeterli olmayabilir. Bing dünya genelinde yoğun kullanılan bir arama motoru olduğu için onlarında hangi kriterlere dikkat ettiğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Düşük Reklam Maliyetleri için SEO

İnsanlara ulaşmak ve sitenize ziyaretçi kazanmak için iki seçeneğiniz vardır. Ya reklam yapacaksınız yada arama motoru optimizasyonu yapacaksınız. Reklamlar hem maliyetlidir hemde geçici sürelerde ziyaretçi almanıza yardımcı olur ancak arama motorlarında üst sıralarda yer alırsanız reklam giderleri olmadan her zaman ziyaretçi alarak işletmenizin kar oranlarını yükseltebilirsiniz.

E- Ticarete Olan Güvenin Yükselmesi

Arama motorlarında üst sıralarda yer almanız işlek bir bölgede mağaza sahibi olmanız gibidir. Her gün binlerce insan mağazanızı ziyaret eder ve onlara istediğinizi nasıl pazarlayacağınız sizin elinizdedir. Son yıllarda dünya’da ve Türkiye’de e-ticarete olan güven hızla artmakta ve her geçen gün daha fazla insan internet üzerinden alışveriş yapmakta, AVM’ler nasıl küçük işletmelerin sonunu getirdiyse, e-ticarette AVM’lerin cirolarını hızla düşüyor.

İnternet sitelerinin daha az çalışan masrafı olması, kira giderlerinin az olması gibi nedenlerle ürünleri daha ucuza satıyor olmaları müşterileri internete yönlendiriyor. Kimse artık aynı ürüne fazla para vermek istemiyor. Mağazalarda beğenilen ürünler internetten daha ucuz fiyatlara alınarak tüketilirken insanların bu ürünleri kolay bulması, sizin sitenizde bulması için SEO’nun ne olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor.

Kısaca, SEO ( arama motoru optimizasyonu) en düşük maliyetlerde müşterilere ulaşmanız için güvenilir bir araçtır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.