Mobil Uygulama Optimizasyonu

Mobil Uygulama Optimizasyonu

Mobil uygulamanız mağazada yeterli ilgiyi görmüyor ve indirilmiyor mu ? Başarılı bir uygulama yaptığınız halde insanlara ulaşamıyor musunuz ? Problemlerinizi mobil uygulama optimizasyon ve reklamlarıyla çözebilirsiniz.

Mobil Uygulama Optimizasyonu Nedir ?

App Store Optimization (ASO), Türkçe’de uygulama mağaza optimizasyonu anlamına gelmektedir. ASO’a uygulama dünyasının SEO’su dur. Mobil dünyanın hızla geliştiğini ve uygulamaların gün geçtikçe daha değerli hale geldiklerini hepimiz biliyoruz. Yapılan son araştırmalara göre 2016 yılında 15 milyon ücretli, 250 milyon ücretsiz uygulama indirilmesi yapıldı. Pazar büyüklüğünün ise 100 Milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu pazardan daha fazla pay alabilmeniz için market içi optimizasyon yapmanız gerekmektedir. Uygulama indirmelerinin, %63’lük dilimi market içi anahtar kelime aramalarından gerçekleştiriliyor.

Mobil internet kullanımın hızla arttığından daha önce bahsetmiştik bu oran gelişmiş ülkelerde daha yüksekken Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde hızla artıyor. En fazla mobil kullanım oranı %70 Amerika, %55 Batı Avrupa olarak belirlendi ancak bu oranlar hızla daha üst rakamlara çıkıyor. İnsanlar bilgisayarlardan uzaklaşarak artık internet kullanımını mobilden gerçekleştiriyor. Mobilde ise yapacakları işlemleri genellikle uygulamalar üzerinden gerçekleştiriyorlar.

Yapılan bir istatistiğe göre logosu beğenilen uygulamalar %70 daha fazla indiriliyor. Uygulamayı ilk defa gören insanlar ise sırasıyla ilk olarak diğer kullanıcı yorumlarına, uygulama resimlerine ve açıklamalara bakarak indirme yapıyor.

Mobil Uygulama Optimizasyonu ASO Nasıl Yapılır ?

ASO market içi optimizasyon anlamına gelmektedir. Market içi optimizasyon için yapmanız gereken 5 önemli adım bulunmaktadır.

  • Yüksek aranma hacmi olan başlıklar kullanın

Uygulama ismi, aranma hacmi olan kelimelerden seçilebilir. Bu işlemi yaparken uygulamanız ile bağlantılı olduğundan emin olun. Örneğin haber kelimesinin aranması yüksek diye bir oyuna bu ismi kullanamazsınız. Kullansanız dahi sıralama alamaz ve yanlış optimizasyon yapmış olursunuz.

Aynı başlıkları kullanmayın, markete sunacağınız uygulama ismi başka bir uygulamayla aynı veya çok benzer olmamasına dikkat edin. Uygulama isminin 18-25 karakter aralığında olduğundan emin olun. Çalışmalarınıza göre daha az karakterler yer alabilir ancak sınırı aşarsanız tam isim market üzerinde gösterilmez buda değer kaybetmenize neden olabilir.

Yaratıcı olun, uygulama ismi seçerken akılda kalıcı ve etkileyici olması gerekir. Bir kişi sizin uygulamanızı kullanırken çevresinde gören insanlar uygulama isminizi kolayca aklında tutabilmelidir. İnsanları etkileyici isimler kullanarak da isminizi duyan insanların uygulamayı indirmelerine büyük bir teşvikte bulunmuş olursunuz.

Benzersiz isimler kullanın, anahtar kelime seçilirken yapılan en büyük hata popüler uygulamaların olduğu bir isim seçmek oluyor. Mağazada otorite kurmuş bir uygulamanın sıralamasını geçmek oldukça zordur. Örneğin; flappy kelimesi oldukça popülerdir ancak arama yaptığınızda karşınıza 2 binden fazla sonuç çıkar. Binlerce oyun arasında sizin ilk sıralara çıkmanız oldukça zordur. Bu sorunlarla karşılaşmamak için rekabeti düşük size özel kelimeler kullanmanız gerekmektedir.

Anahtar kelime kullanımı, ASO en etkili yöntemi ne kadar anahtar kelimeler olsa da yanlış kullanım yükselmenizi engelleyebilir. Özellikle Apple Store bu konuda bazı önlemler almış durumda, uygulama ismi, açıklama ve uygulama tanıtımında anahtar kelime kullanan geliştiricileri hoş olmayan geliştirici olarak algılanabiliyor. Uygulamanın kelimelerle bağlantısı olmadığı tespit edilirse de marketten kaldırma cezası dahi alınabiliyor. Bu nedenle uygulamanızla bağlantılı anahtar kelimeleri sade bir şekilde kullanmaya dikkat edin.

  • Uygulama ismi

İlk adımda anahtar kelimenin önemini anlattık ancak uygulamanıza uygun bir anahtar kelime yoksa kullanmak zorunda değilsiniz. Daha iyi yapacağım derken daha kötü bir duruma getirebilirsiniz. Uygulamaların %63’ü anahtar kelimelerden indiriliyor ancak anahtar kelime içermeyen indirilmesi yüksek uygulamalarında %61’lik indirilmesi arkadaş ve ailelerinden geliyor. Yani başarılı bir uygulamanız varsa belirleyeceğiniz isim markette yeni bir anahtar kelime haline gelebilir.

  • Puanlama

Uygulamalara verilen puanlar sıralamaları etkileyen önemli birer faktördür. Uygulamanızın beğeni alarak 5 yıldızla puanlanması onu daha üst sıralara, önerilen uygulamalara taşır ve yüz binlerce indirme sayısına ulaşabilirsiniz. Puanlamalar da kullanıcıların oylama yaptığı zaman aralığı, kaç kişi tarafından oylandığı ve kaç puan verdikleri dikkate alınmaktadır.

  • Organik indirmeler

Sıralaması yükselen bir uygulama incelendiğinde onu üst sıralara taşıyan en önemli unsur aldığı organik indirmeler olmaktadır. Yani siz ne kadar optimizasyon yaparsanız yapın uygulamanız insanların dikkatini çekmiyorsa başarıya ulaşmanız zordur. Ancak başarılı bir uygulamanız varsa belli bir kitleye ulaşarak uygulamanızı edinmelerini sağlayın, uygulamanızı gören diğer insanlarda organik aramalarla indirmeler yaparak kısa sürede doğal yöntemlerle uygulamanızı üst sıralara taşıyacaktır.

  • Açıklamalar

Uygulama sayfa açıklamaları ASO’ya doğrudan etki etmez ancak sayfanızı ziyaret eden kişileri etkileyerek uygulamanızı indirmeye teşvik eder. Bu alanda dikkat çeken görseller, video ve uygulamanızı anlatan bir açıklama kullanınız. Bu alanda kullanacağınız anahtar kelimeler rekabet çok düşük olmadığı sürece sıralamaları etkilemez.

Uygulama Reklamları Nasıl Yapılır ?

Admob, Markete yeni giren bir uygulamanın reklamını en etkili şekilde yapacağınız platformdur. Admob üzerinden uygulamalarınız dan para kazanabileceğiniz gibi diğer uygulamalarda reklamlarınızı göstererek indirme sayınızı artırıp daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Reklamlar uygulamalar arasında döndüğü için en etkili platformdur.

Video, Eğer bir oyununuz varsa ve insanların ilgisini çekeceğini düşünüyorsanız, Youtube gibi platformlarda oynanış videolarını paylaşın video izleyen kişilerin dikkatini çekmeyi başarırsanız dönüşümler organik indirme olarak büyük artılar sağlayacaktır. İmkanınız varsa uygulamanızı oyun videosu çeken popüler kanallarda yayınlamaya çalışın.

Facebook, sosyal medya üzerinde en etkili reklamı Facebook üzerinden yapabilirsiniz. Maliyet hem düşüktür hemde reklamları sadece mobil kullanıcılara göstererek indirilme ihtimalini artırmış olursunuz. Trinidad ve Tobago, Hindistan, Pakistan, Nijerya, Filipinler, Bangladeş, Mısır, Tayland, Güney Afrika, Polonya ve Türkiye Facebook reklamlarının en ucuz olduğu ülkelerdir. Eğer İngilizce bir uygulamanız varsa bu ülkelerde milyonlara insana düşük ücretlerden reklam yaparak indirme sayınızı artırabilirsiniz.

Viral reklamlar, uygulamanızla ilgili aranma hacmi olan kelimeleri belirleyin. Örneğin, bir yarış oyununuz olsun, web üzerinde en iyi android/ios yarış oyunları diye arama yaptığınızda karşınıza birçok web sitesinin tavsiye listesine ulaşırsınız. Bu web adresleriyle anlaşma yaparak listelerde sizin uygulamanıza yer vermelerini sağlayabilirsiniz.

Hangi kelimeler kullanılarak optimizasyon işlemleri yapacağınız, reklam çalışmalarınız nasıl ilerlemeli gibi sorularınız için projenizi anlatan bir detaylı bir bilgi mesajıyla iletişime geçebilirsiniz. Sektör ve pazar incelenerek ekibimiz sizin için pazarlama stratejisi oluşturarak optimizasyon işlemlerinizi tamamlar.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.