Mobil Seo Aramalarda Üst Sıralara Çıkma Önerileri

Mobil Seo Aramalarda Üst Sıralara Çıkma Önerileri

Son yıllarda cep telefonu ve tabletlerin kullanımı ciddi oranda artmıştır. Kullanılan tablet ve cep telefonlarından mobil uygulamaları ile internete girerek araştırma yapmaktayız ve ihtiyaçlarımızı mobil uygulama ile giderebilmekteyiz. Mobil uygulamanın arttığı bu yıllarda gündeme gelen konulardan biri de mobil seo olmuştur. Eğer bir siteniz varsa ve bunu mobil aramalarında da üst sıralara çıkarmak isterseniz mobil seo’ya ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle şirketlerin artık sitelerini aramalarda üst sıralara çıkarmak için, mobil aramalarını da dikkate almaları gerekmektedir. Google hızlandırılmış mobil sayfalar için bildirim yapmıştı ve sıralama faktörlerinde önemli unsurlar arasında yer alacağı bildirilmişti.

Siz de mobil seo ile mobil aramalarda sitenizi üst sıralara çıkarabilirsiniz. Mobil aramalarda normal aramalara göre rekabet daha fazladır. Bunun nedeni arama sonuçlarının mobil aramalarda daha az olmasıdır. Bu da mobil aramalarda rekabeti ciddi oranda artırmaktadır.

Genel seo ve mobil seo arasında ki farklar ve benzerlikler

Mobil seo optimizasyonu

Genel seo ve mobil seo genel olarak bezerlik göstermektedir. Aynı ilkelere dayanan platformda Google gibi arama motorlarında aynı ilkeler ile üst sıralara çıkma çalışmaları yapılmaktadır. Arama motorlarında sonuçlar bir sonuç dizini oluşturma amacı ile taranmaktadır. Mobil platformda başarılı olmanın genel seo’ya göre ek özelliklere ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Eğer bir siteniz mevcut ise bunun mobil versiyonunun bağlantılarını doğru ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca mobil cihazlarda sitenizin daha seri yüklenmesi için kodlar, sayfa üzeri imaj ve içeriklerinin doğru oluşturulması gerekmektedir.

Mobil seo için ipuçları

  • Normal sitenizi mobil cihazlardan ziyaret etmek istediğinizde karşınıza çıkan sayfa, mobil uygulamayı indirmek isteyip istemediğinizi sormaktadır. Bu soruda genelde ziyaretçiler web sitesini tercih etmektedir. Ayrıca sosyal ağlarda ya da reklamlarda da bu oluşmaktadır. Mobil optimizasyon için bu tür pop-up’ları kullanılması daha iyi olacaktır.
  • Flaşh tabanlı görsel, videolar, ses gibi öğelerin site ziyaretçileri tarafından görüntülenmesi düzgün olmamaktadır. Anime (hareketli) bir site elde etmek isterseniz, HTML 5 ile devam etmek daha sağlıklı olacaktır.
  • Mobil cihazdan ziyaretçilerinizi sitenize yönlendirecekseniz, doğru ayar yaptığınızdan emin olmalısınız. Aynı alan ismini mobil için kullanmak isterseniz, yani ayrı bir mobil yaratmaktansa mevcut siteyi mobil uyumlu olacak şekilde yenilemek ve yapmak daha iyi olacaktır.
  • Yapacağınız mobil SEO için normal sitenizi mobil ekran boyutuna uygun halde kullanılmasını sağlamanız gerekir. bu sayede sitenizi her hangi bir mobil cihazdan ziyaret ettirebilir ve ziyaretçi sayışınızı artırabilirsiniz.

Mobil sitelerde sıkça yapılan hatalar. Son yıllarda kullanılan mobil telefonlar ve tabletlerinizde arama yaparken sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkmanızı sağlamak için bu detaylara uygulamanızda büyük fayda olacaktır. Eğer siteniz masaüstü aramalarda üst sıralarda çıkıyorsa bu, mobil uygulamalarda üst sıralarda çıkacağı anlamına gelmez. Bunun için de mobil aramalarda üst sıralarda çıkmak için optimizasyonlara önem vermelisiniz. Günümüzde mobil uygulama kullanımı ciddi oranda artmıştır ve hatta aramalar, masa üstünden daha çok mobil olarak yapılmaktadır. Rekabetin fazla olduğu mobil seolarda siz de sitenizi üst sıralarda çıkarabilirsiniz. Bu nedenle de mobil SEO her geçen gün önemi artan bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Uzman seo yapan kişiler ile iletişime geçerek siz de sitenizi mobil aramalarında üst sıralarda çıkarma şansına sahip olabilirsiniz.  Ülkemizde 25 milyonu aşmış durumda olan mobil kullanımı, özellikle de kullanıcıların %45’i, mobil aramayı bir karar verme aracı olarak kullanmaktadır. Bu da ciddi bir orandır ve bu oranda sizde sitenizi üst sıralarda çıkarma girişiminde başarılı olursanız, sitenize ziyaret eden oranı artıma imkanını yakalayabilirsiniz. Bunun için de kesinlikle profesyonel olarak destek almalısınız.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • AMP entegrasyonunu yaptım hocam, makalenizi okuduktan sonra. Logo eksik uyarısı veriyor sadece eksiğim o kaldı. Birde amp entegrasyonu yaptıktan sonra mobil sıralamalarda ilerleme gördüm. Tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür ediyorum hocam.

  • Mobil seo gerçekten çok karmaşık bende amp entegrasyonu sitenizden bakarak yaptım. Şuan sitemde bir sorun yok mobil aramalarda sıram gerçekten çok ilerledi.

  • Benim mi bakış açım değişti yoksa makalelerinizdeki kalite giderek azalıyor mu?

    • Yazacak çok şey kalmadı aslında. Yoğun bir dönem geçirdiğimiz için dediğiniz gibi basitçe oluyor biraz. Bu alanda çalışmalarımız devam ediyor. Yakında tekrar eski kalitede içerikler gelecek. İlginiz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.