Merchant Center Resim Tarama Sorunu Çözüm

merchant center resim tarama sorunu

Resim tarama sorunlarının üstesinden gelmek için yapmanız gerekenler. Resimler robots.txt kısıtlaması nedeniyle taranamıyor hatası ile karşılaşıyor iseniz yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Resim tarama hatalarından robots.txt ile kolayca kurtulmak mümkündür. E-ticaret siteleri sahipleri genellikle bu hatanın farkına varmazlar. Google merchant reklamı yayınlıyor iseniz, robots.txt dosyanızda mutlaka vereceğim kodların ekli olması gerekmektedir.

Sorunun temel nedeni, robots.txt dosyasının öğelerden bazılarının taranmasını engellemesidir. Sorunu neden düzeltmek gerekiyor. İnternetten alış veriş yapacak ziyaretçiler, ürünlerin resimlerine bakarak karar vermektedirler. Google alışveriş reklamlarında ürün görseliniz olmadığı sürece çıkamazsınız.

Peki, ürün reklamı yayınlıyor iseniz ve resimler tarama hatasına düştü ise nasıl bir hata ile karşılaşırsınız inceleyim;

merchant tarama hatası

Yukarıdaki örnektede göreceğiniz gibi, ürünleriniz onaysız bir şekilde kalacaktır. Bu ürünlerde reklam gösterme şansınız maalesef bulunmamaktadır. Sorunun üstesinden gelmek için robots.txt dosyanız içerisine veya kullandığınız e-ticaret yazılımının SEO ayarları bölümünde yer alan robots.txt bölümüne aşağıdaki kodları eklemeniz yeterli olacaktır.

User-agent: Googlebot
Disallow:
User-agent: Googlebot-image
Disallow:

Kodları ekledikten sonra robots.txt güncellemesi yapabilirsiniz. Artık google botları sitenizdeki resimleri rahatlıkla tarayabilecektir.

Robots.txt hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz, Google Robots.txt yönergelerini inceleyiniz.

Artık Google Botları için resimleriniz taranabilir duruma geldi.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.