LSI Latent Semantic Indexing Tekniği Nedir ?

Latent Semantic Indexing (LSI) Tekniği Nedir

LSI (Latent Semantic Indexing) içerikleri doğru ve hedefli hazırlamanıza yardımcı olacak bir SEO tekniğidir. Google ve önemli arama motorları sayfanızın ne hakkında olduğunu kullanılan kelimelere göre belirlemektedir. Ancak hedef kelimenin makale içinde sık kullanılması başarı elde edeceğiz anlamına gelmemektedir.

lSI tekniğine göre kullanılan hedef kelime yoğunluğu bağlaçların (ile, ve, gibi) kelimelerin dışında diğer kelimeleri orantılı olarak kullanılarak içeriğinizin ne hakkında olduğunu ön plana çıkarmaktır. Yani hedef kelimeniz “Klasik arabalar” olsun hazırladığını makale içinde 3 veya 4 defa bu kelimeyi kullanmanız gerekecektir. Ayrıca “Klasik arabalar” kelimesinin bağlantılı olduğu diğer kelimeleri kullanarak makalenizi zenginleştirmeniz gerekmektedir. Adwords anahtar kelime planlayıcı aracını kullanarak hedef kelimelerinizin bağlantılı olduğu başlıkları belirlemeniz gerekmektedir.

Örnek üzerinden açıklayacak olursak makalemizde ek olarak “Koleksiyoncu, Benty, Austin, otomobil ihaleleri ve en eski arabalar” gibi bağlantılı ve alanında aranma hacmi daha fazla olan kelimelere yer vermeniz gerekmektedir. Ancak makale hazırlanırken ana konudan uzaklaşmadan tamamen anahtar kelimeyle bağlantılı içerik hazırlamalısınız. Aynı makale içinde “Modern Arabalar” gibi bir açıklama eklemeniz LSI tekniğini bozarak hedefinizden uzaklaşmanıza neden olur.

İçerikleri hafife almayın

SEO stratejileri arasında en kalıcı ve önemli olan şey doğru içeriğe sahip olmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucu yükselmeler elde edebilirsiniz ancak sahip olduğunuz içerik yeterli ve kaliteli değilse elde edilen sıralamalar geçici olacaktır ve yeniden sıralama kaybetmenize neden olur. Eğer güçlü bir içeriğe sahip hedefli bir makale hazırlarsanız elde ettiğiniz sıralamalar daha kalıcı olur ve rakiplerinizin sizi geçmesi zorlaşır. Kaliteli bir içerik için kullanılan başlık, kelimeler, etiketler, makale içerisinde kalın, italic gibi vurgulamalar yapılması gerekir ancak bunları yaparken LSI tekniğine uygun olarak yaptığınızdan emin olmalısınız.

LSI tekniğinin faydaları

Tekniğe uygun olarak hazırlanmış içerikler her zaman ilk sıralarda yer alamayabilir. Google gibi büyük arama motorlarının sahip olduğu belli sıralama kriterleri vardır ancak sahip olduğunuz içeriklerin kalitesi sitenizin otoritesini artıracaktır ve devamında yaptığınız çalışmalar daha iyi sıralamalar almanıza yardımcı olur. Ayrıca arama motorlarına kandırmak için hedef kelimeyi defalarca kullanmak gibi hatalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu alanda en iyi oran kelime yoğunluğunun %2-3 arasında olmasıdır. Yani her 100 kelimede iki kez hedef kelimenizi kullanabilirsiniz ancak bu rakama ulaşmak için birbirini takip eden anlamsız cümleler kullanmaktan kaçınmalısınız.

LSI tekniği ile hazırlanmış içerikler doğrudan arama motorlarında üst sıralarda yer alamayabilir ancak zaman içerisinde diğer makalelere oranla daha iyi sıralama elde eder. Ayrıca kullanıcı odaklı yardımcı ve hedefle bağlantılı bir makale hazırladığınız için sitenizin kalite oranını artırmış olursunuz.

Dikkat edilmesi gerekenler

Tekniği uygularken buna doğrudan bir SEO çalışması değilde kaliteli içerik hazırlamak için kullanılan bir teknik olarak değerlendirmeniz gerekmektedir.

  • Eğer içerik başlığınız “Tenis nasıl oynanır” ise makalenin sadece tenis hakkında olduğundan emin olun
  • Kelime ortalamasını yakalamak için gereksiz hedef kelimeler kullanmayın, arama motorları bunu fark ettiğinde sitenize olumsuz yaptırımlarda bulunarak kalite puanınızı düşürebilir.
  • Değiştirilmiş içerikler kullanmayın, farklı kaynaklarda aldığınız içeriklerde oynamalar yaparak içerik hazırlamayın
  • Dışarıdan alacağınız bir makale ise kaliteli bir kaynak kullandığınızdan emin olun
  • Google webmaster araçlarını kullanarak sitenizde en çok kullanılan kelimeleri kontrol edin

LSI tekniğini uygularken kesinlikle oranı yakaladım mı diye paranoyak olmayın her zaman ilk hedefiniz kullanıcılara bilgi veren kaliteli içerikler hazırlamak olmalıdır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.