Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler İçin 4 Yerel SEO Stratejisi

yerel seo tavsiyeleri

Sadece belirli bir bölgeye hitap eden işletmelerin, ilgili bölgedeki Pazar payını arttırması için güçlü bir yerel SEO stratejisine sahip olması gerekmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler pazarda yer alma konusunda sıkıntılar yaşadığından dolayı sizlere işletmenizin hitap ettiğiniz bölgede ön plana çıkmasını sağlayacak 4 yerel SEO stratejisine yer vereceğiz.

Hangi sektörde olursanız olun, sektöre giren ilk kişi olmadığınızdan dolayı serp sonuçlarında işletmenizden daha ön planda olan işletmelerle mücadele etmek zorunda kalırsınız. İlgili işletmeler SEO çalışmalarında daha erken dönemde başlayıp çalışmalar için daha fazla bütçe ayırdığından dolayı daimi olarak güçlü bir rakibiniz olacaktır.

Birçoğunuz bu tarz güçlü işletmelerle mücadele etmekten eminim bıkmıştır. Bunun farkında olan Google yetkilileri yerel SEO adı altında çeşitli algoritma değişikliklerine giderek küçük ve orta işletmelerin de pazarda yer almasını sağlamıştır. Yüzlerce bağlantıya sahip olmadan yerel SEO’nun nimetlerinden yararlanarak belirli bir bölge için pazarda yerinizi almanız mümkündür. Bunun için basit denilebilecek düzeydeki SEO stratejilerini uygulamanız yeterli olacaktır.

Bu makalemizden küçük ve orta ölçekli işletmelerin yerel aramalarda iyi sıralamalar alması için gerekli olan 4 SEO stratejisine ulaşabilirsiniz. Yapacağınız basit düzenlemelerle pazardaki yerinizi almanızı tavsiye ederiz.

1) İşletmenizin Google Plus Sayfasını Doğrulayın

Yerel SEO Google Plus

İşletmenizin sahip olduğu Google Plus sayfasını Google My Business ile ilişkilendirmeniz gerekmektedir. Google My Business sistemi, kobilerin sahip olduğu bilgileri Google haritalar, Google arama ve Google Plus genelinde güncellemelerini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde her nerede olursanız olun müşterilerin sizi kolay bir şekilde bulması sağlanır.

Yapılan incelemelere göre yerel aramalar yerel olmayan aramalara oranla daha fazla satın alma işlemini sağlamaktadır. Google Plus sayfanızı doğrulamış olmanız, marka adınızın arama sonuçlarında daha fazla yer teşkil etmesini sağlayacaktır. Bu da yerel arama yapan kullanıcıların işletmenize daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Uyarı: Google My Business sisteminde yer alan işletme bilgileriniz rakipler tarafından değiştirilebilir. Bu durum yerel aramalarda kötü sıralamalar almanıza neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için sürekli olarak Google My Business kontrol paneliniz üstünden bilgileri kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bu dikkat etmeniz gereken önemli bir konudur.

Google My Business sistemi üstünde mesajlaşma, sorular ve cevaplar gibi önemli kısımlar yer almaktadır. Bu özellikleri aktif bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. İlgi dereceniz arttıkça yerel aramalarda işletmeniz kesinlikle daha görünüz hale gelecektir.

2) Tıklama Başına Ödeme Alan Reklamları Kullanın

Yerel SEO Google Adwords

Bulunabilirliği zor olan bir ürün satışı yapıyorsanız ve bu ürünleri hedef kitlenize tanıtmak istiyorsanız kesinlikle reklam vermeyi deneyebilirsiniz.

Tıklama başına ödeme alan reklam sistemlerini kullanmanız işletmenizin büyük işletmelere göre daha ön plana çıkmasını yani görünür hale gelmesini sağlayacaktır. AdWords ve Facebook gibi sistemlerin tıklama başına ödeme alan reklam hizmetleri bulunmaktadır. Bu yerlere doğru anahtar kelimeleri girerek hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Böylelikle bulunabilirliği aşırı derecede zor olan ürünlerin dahi satışının kolay bir şekilde yapılması mümkündür.

İlk etapta reklam maliyeti size ağır gelebilir ancak ilerleyen günlerde reklamlar sayesinde marka bilinirliğiniz artacak ve doğal olarak reklam maliyetleriniz de düşecektir. Bu yüzden ilk etapta ağır bir ekonomik pay olarak görünse de pazarda yer alabilmek adına kesinlikle reklam bütçesi oluşturulması ve uygun anahtar kelimeler belirlenerek hedef kitleye ulaşılmalıdır.

3) Kullanıcılar Tarafından Oluşturulan Yorumlara Yer Verin

Yerel SEO kullanıcı yorumları

Yapılan yorumlar işletmeniz tarafından sunulan hizmetlerden insanların memnun kalıp kalmadıklarını gösterir. İşletmenize yapılan olumlu yorumlar diğer müşterilerin dikkatini çekecektir. Eğer hizmeti alma konusunda karamsarlıkları varsa yapılan olumlu yorumlar sayesinde bu karamsarlıkları ortadan kalkacaktır. Bu da hizmetlerinizi daha etkili bir şekilde pazarlayabileceğiniz anlamına gelir.

İçeriklerin sıklıkla güncellenmesi arama motoru örümcekleri tarafından olumlu bir durum olarak karşılanır. Bizler sürekli olarak içeriklerimizi güncellemeye zaman ayıramadığımız için gerekli olan güncellemeleri kullanıcı yorumları sayesinde yapabiliriz.

İnternet dünyasında satışı yapılan ürünlerin büyük kısmında açıklama olarak aynı şeyler yer alır. Yapılan yorumlar kişiye özel olduğu için içeriklerin daha zengin hale gelmesinde etkilidir. Bu da elde edilen zengin içerikler sayesinde serp sonuçlarında daha iyi sıralama alınması anlamına gelir.

İnternet üstünden alışveriş yapan insanların yaklaşıl olarak %90’lık kısmı bir ürünü almadan önce ilgili ürün hakkında yapılan yorumları okur. İçeriklerinize yorum kısmı açarak ilgili kullanıcıların yorumlarına yer verin. Ayrıca sayfanızda olumlu yorumların yer alması yorumları okumaya gelen kişinin işletmenizi tercih etmesini sağlayacaktır. Buna özen göstererek satış oranınızı ciddi oranda arttırabileceğinize emin olabilirsiniz.

4) Resimleri Optimize Edin

Yerel SEO resim optimize

Yerel aramalarda kullanıcıların büyük bölümü sadece metinsel öğeleri değil ilgili aramalarla ilgili olan görselleri de incelemektedir. Görsellerin kaliteli olması hizmetlerin pazarlanmasını ciddi oranda kolaylaştırmaktadır. Bu etkisinden dolayı arama motorlarından görsellerinizi daha görünüz hale getirmek için görselleri arama motorlarına uygun bir şekilde optimize etmelisiniz.

Resimleri optimize etmenin en etkili yolu resim açıklamalarının özenli bir şekilde girilmesidir. “Resim12345.jpg” şeklinde görsellere isim vermektense neyle alakalı olduklarına dair bilgileri vermeniz daha iyi sıralamalar almanızı sağlayacaktır.

Arama motoru görsellerin neyle alakalı olduğunu kesinlikle belirleyemez. Gerekli belirleme işlemlerini görsellere bırakılan alt açıklamalardan alır. Bu yüzden işletmenizde yer alan tüm görsel öğelere alt açıklama girmeyi adet haline getirin. Ayrıca alt açıklaması olmayan görselleri düzenleyin. Bu sayede görsellerinizin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Resimlerde iyi sıralama almak için kesinlikle görsellerde anahtar kelimeler yer almalıdır. Görsel araması yapıp karşınıza çıkan içerikleri inceleyecek olursanız görsellerde anahtar kelimelerin yer aldığını görürsünüz.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için 4 yerel SEO stratejisi makalesinde ele almış olduğumuz optimizasyonları web sitenize uyarlayarak yerel aramalarda daha iyi sıralamalar almanız mümkündür. Bölgesel bir işletme olduğunuzu ön plana çıkaracak türden her değişim sıralamalarda daha iyi konum almanıza olumlu etki yapacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.