İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Nedir ?

cdn kullanma

CDN “Content Delivery Network”, farklı coğrafi konumlarda beraber çalışan statik içeriklerin daha hızlı yüklenmesi için ziyaretçinin konumuna yakın olan yerden içeriği dağıtmasına yardımcı olan network sistemidir.

Peki, neden CDN kullanmalısınız? Avantajları nelerdir inceleyelim.

CDN Kullanım Amacı Nedir ?

CDN, statik içeriği ön belleğe almak için kullanılmaktadır. Statik içerik,  her kullanıcıya aynı olan HTML, CSS, Javascript ve resim dosyalarıdır. Bu dosyaların kurallara göre dinamik olarak oluşturulması gerekmez.

Bu dinamik içerik ile, statik içerikler sadece bir yerde ve herkes aynı yerden kullanıyor. Bu statik dosyaları dünyanın her yerinden birçok sunucu ile CDN’de hazırlayarak, ziyaretçilerinize çok hızlı ulaşabilirsiniz. Bir resim Türkiye konumlu bir sunucuda barınıyor. Sizin soru sorduğunuzu duyuyorum. “Fakat benim web hostum var, neden CDN’e ihtiyaç duyayım ?” Bir kişi İstanbul’dan sitene ulaşırsa dosyaların yüklenmesi çok hızlı gerçekleşir.

Çünkü fiziksel olarak sunucuya daha yakınsın. Fakat biri sitene Norveç’ten bağlanmaya çalışırsa sitenize girerken yaşadığı deneyim muhtemelen kötü bir sonuçla biter. Bu kötü deneyimin sebebi gecikme olacaktır.

Sunucu ve kullanıcıya daha uzak mesafede daha fazla gecikme olacaktır. Gecikme, sunucunun bir isteğe yanıt verme süresidir. En düşük şartlarda gecikme süresi daha da kötüleşecektir. Sitenizi kullanıcıya daha yakın bir konuma taşımak için İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanabilirsiniz.

Bu yüzden söylemek gerekirse sonuçlarda hızlı yüklenen ve az gecikmeli bir site göreceksiniz. Fakat CDN sadece bunu yapmaz ilerleyen dakikalarda diğer özelliklerini de işleyeceğiz.

CDN Kullanımının Yararları Nelerdir ?

cdn kullanma

CDN kullanmanızın birkaç sebebi vardır. Hatırlayın, CDN ile çok karmaşık şeyler yapabilirsiniz. Ancak çoğu kullanıcı gecikme süresini azaltmak ve siteyi hızlandırmak için kullanmaktadır.

CDN kullanmak için birkaç sebep :

  • Sitenizi hızlandırır
  • Bant genişliği maliyetlerini azaltır
  • Kullanılabilirliği ve çalışma süresini geliştirir
  • Güvenliği güçlendirir

CDN Sitenizi Hızlandırır

cdn hız

CDN’in arttıracağı hız patlaması çoğu insanın odak noktası olacaktır. Böylelikle ilk sebebi konuşmuş olduk. Herkes hızlı bir site istiyor ve webmasterlar sitelerinizi hızlı yapmak için elinden geleni yapıyorlar. Hızlı site herkes için harika bir deneyimdir.

CDN Bant Genişliğini Azaltır

Bant genişliği diğer nedenlere göre daha az belirgin olabilir. CDN, bant genişliği maliyetlerinizi azaltmanıza yardımcı olur, çünkü kullanıcılarınıza değil, sunucularına statik içerik sunar. Ayrıca web hosting (web barındırma) maliyetleriniz için önemli bir yere sahiptir.

Çoğu zaman trafik düzensiz gelir, trafik hosting planınız tarafından belirlenen sınırları aşarsa, çok fazla para ödemeniz gerekir veya hizmetiniz geçici olarak durdurulabilir. Bu yüzden güvendiğiniz kurumlardan CDN almanızda fayda var.

CDN Sitenize Güvenlik Katmanı Ekleyebilir

cdn güvenlik

Sitenize CDN eklemek güvenliği arttırmak için harika bir yoldur. Örneğin bir DDos saldırısında sitenizin düşmesini engellemek için bir tür güvenlik duvarı görevi görebilir. Saldırılarda en yaygın tehditlere karşı korunmanıza yardımcı olur. Hacker’ları WordPress sitelerinden uzak tutmak için ayar yapmanıza yardımcı olacaktır.

Çalışma Süresini ve Kullanılabilirliği Geliştirir

CDN web sitenizin içeriğinin bir bölümünü barındırarak, sitenizin çalışma süresini ve kullanılabilirliğini artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, birçok CDN sağlayıcısı, ne olursa olsun sitenizin düşmediğinden emin olmak için bazı taktikler kullanır. Yük dengeleme,  trafiğiniz de ani ve büyük bir artış olduğunda sitenizin çevrim içi kalmasına yardımcı olabilir.

CDN Kullanmanın SEO’ya Etkisi Var mıdır ?

cdn seo etkisi

CDN kullanmanız SEO’nuzun zarar göreceği anlamına gelmemektedir. Tersine SEO’nuz için faydalıdır. Sıralamanıza biraz yardımcı olabilir, çünkü site hızınız büyük bir artış sağlayacaktır. Ayrıca, güvenli bir HTTPS bağlantısını zorunlu kılmak ve site hızını ve çalışma zamanını iyileştirmek için yeni bir HTTP / 2 protokolü kullanarak bir CDN yükleme gibi en son teknolojiyi de kullanabilirsiniz.

Genel olarak siteniz mükemmel, hızlı ve güvenli ise kullanıcılar daha mutlu olacaktır. Bununla birlikte CDN’i doğru kurmanıza dikkat etmelisiniz. Çoğu sağlayıcının SEO’nuzun olumsuz etkilenmemesi için özel CDN talimatları bulunmaktadır.

CDN Hizmeti Nereden Alınır ?

Açık pazarda çok fazla CDN sağlayıcı bulunmaktadır. Alım yapmadan önce iyi bir araştırma yapmanızı öneririz. Genellikle iyi hizmet veren bazı CDN sağlayıcılarını sizlere önerebiliriz. Sucuri, MaxCDN, Microsoft Azure veya Amazon CloudFront. Çoğu CDN sağlayıcısının, WordPress siteleri için kolay kurulum talimatları vardır, bu yüzden birkaç dakika içinde CDN’i sitenizde aktif edebilirsiniz.

Hatta bazıları bu süreci daha da geliştirmek için WordPress eklentileri sunmaktadır. Hesabı kurduktan sonra, WordPress sitenizin hızını ve güvenliğini artırmak için CDN çalışmaya başlar.

Sonuç;

CDN, sitenizin yükleme hızını iyileştirmek için harika bir araçtır. Sadece bu değil, aynı zamanda sitenize bir güvenlik katmanı ekler ve çalışma süresini ve güvenilirliği artırır. Henüz bir CDN kullanmıyorsanız, bu fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Hemen hemen her site bir CDN’den yararlanabilir, bu yüzden sitenize CDN kurmak için daha fazla beklemeyin.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.