Hosting seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

hosting nasıl seçilir

Seo uyumlu hosting seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? İyi bir hosting seçimi nasıl yapılmalıdır sorularına cevap arayacağız.

Hosting seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Seo çalışmalarına başlamadan önce kesinlikle iyi bir hosta sahip olmanız gerekmektedir. Nedenlerini aşağıdaki maddelerde işliyor olacağız. Kullanılan sistem alt yapısına göre hosting seçimi nasıl yapılmalıdır.

 • SEO uyumlu bir hosting seçimi yapmanız gerekiyor ise Lokasyon faktörünü göz önüne almanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu yüksek trafikli bir site sahibi olacak iseniz litespeed sunucu seçimi yapmanız gerekmektedir. Küçük ölçekli bir site olacak ise, standart hosting paketlerinden yararlanabilirsiniz. Lokasyon seçimini olabildiğinde aynı ülkeden yapmaya dikkat etmelisiniz.
 • Domain ve hosting’in aynı firmada olmasına özen göstermek gerekiyor, ileride alınacak SSL sertifika kurulumlarında çok rahat edebilirsiniz.
 • Hosting seçimi piyasaya yeni çıkan firmalardan yapılmamalıdır. Lokasyon grubunda kendini ıspatlamış uzun yıllar boyunca hizmet veren firmalar tercih edilmelidir. Seçim yapılmadan önce yine hosting firması hakkında şikayetleri ve olumlu yorumları araştırmalısınız.
 • Uptime süresini %99 veren firmaları tercih etmelisiniz. Hostingde uptime süresi seo açısından en önemli unsurlar arasında yerini almaktadır. Kapalı bir site trafik kayıbı, yanlış indexlenme, uzun süreli kapalı kalması durumunda google gözünde kapalı bir site izlenimine kadar yol açmaktadır.
 • WordPress alt yapısını kullanacak iseniz, wordpress hosting paketlerini tercih etmeniz en sağlıklı seçim olacaktır. Eğer wordpress haricinde bir aspx yazılımı kullanacak iseniz, standart hosting paketlerini tercih edebilirsiniz.
 • Linux makine seçimlerinde Lisanslı Cpanel kullanımına özen göstermeniz gerekmektedir. Sitenizde sürekli yedek almak için kesinlikle tam sürüm kullanmanız gerekmektedir.
 • Cpanel ayarlar bölümünden Optimizasyon ayarlarından, Sıkıştırma özelliğini GZİP‘ı açmayı unutmamanız gerekmektedir. Page speed optimizasyonu için en önemli bileşendir.
 • SSL Sertifikasının önemi, e-ticaret siteleri için ve diğer siteler için olmazsa olmazlardan diyebiliriz artık. Google HTTPS Protokollere Öncelik verecek yazımızdan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken robots.txt de sitemap.xml yolunu değiştirmeyi, htaccess den otomatik https yönlendirme yapmayı ve Sitemap.xml i güncelleyip, robots.txt ile birlikte yeniden google webmaster console den, mülk bölümüne https uzantınızı eklemeyi unutmayınız. Https uzantısı için yeniden robots.txt değerlendirmesi ve sitemap.xml haritayı güncellemesi yapmayı unutmamanız gerekmektedir. SSL seçimlerinde TLS 1.2 versiyonlarını tercih edebilir, güvenilir firmalardan SSL alımı yapabilirsiniz.
 • Host seçiminde özel dns almak seonun temelleri arasında yer almaktadır. Farklı bir site ile aynı ip üzerinde bulunur iseniz ve o ip üzerinden diğer siteler spam çalışmalar yapıyor ise bu durumdan sitenizde etkilenmektedir. Emeklerinizin boşa gitmesini istemiyor iseniz, her hosting seçiminde özel ip dns seçimi yapmanız gerekmektedir. A Class İp, B Class ip, C class İp seçimleri yapabilirsiniz. Tarafınıza tahsis edilen ip adresinin spam geçmişini inceleyi unutmamalısınız.
 • Destek hizmetini ticket, mail, skype, telefon, canlı destek  yöntemleri sunan firmaları tercih etmelisiniz.
 • Çalışacağınız firmanın barındırma hizmet numarasını, vergi numarasını, şirket ünvanını incelemeyi unutmamanız gerekmektedir.

SEO Hosting Ne Demektir?

Seo uyumlu hosting, yukarıdaki maddeleri kapsayan. Wordress,özel yazılım vb sistemler için özel dns, ssl, uptime,hız süresi ile sorunsuz çalışan makinelerden yapılan seçimlere seo uyumlu hosting denilmektedir. Büyük projeler için host seçimi yerine vps,vds veya dedicated seçimi yapmak daha sağlıklı olacaktır. Host alanında hiti yüksek olan siteler sitenizi yavaşlatabilirler veya sitelerinde oluşan bulb döngüleri ile sunucunun yavaşlamasına neden olabilir ve sizin sitenizin yavaşlamasına neden olabilirler. İyi bir proje için başlangıçta vds şarttır diyebiliriz.

Destek hizmetinde sorun yaratmayan firmaları tercih etmelisiniz. Hız ve Uptime Süresi seo çalışmalarında önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Tercih yapmadan önce mutlaka çeşitli sosyal medya kanalları ve forumlar üzerinde host firması hakkında çıkan yorumları okumaya özen gösteriniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Hocam çok açıklayıcı bir bilgilendirme olmuş. Sizde olmasanız takip edecek kimse kalmayacak. En yakın zamanda bende kurs almayı düşünüyorum.
  Seo kursu vermeniz çok iyi olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.