Holistik seo başarılı olmanın tek şartıdır

holistik seo

2016 yılının yaklaştığı bu günlerde, arama motoru algoritmaları kadar seo çalışma şekillerinde de büyük değişiklikler oluyor. Kullanıcı deneyiminin öneminin artması bu değişiklik listesinin en başında bulunmakta. Bir diğer önemli unsur ise kullanıcı deneyimini yüksek tutmanın tek başına bütünsel bir seo için yeterli olamayacağıdır. Uygulanan seo çalışmaları ve pazarlama kanalları arasında oluşan iletişim kopukluğu holistik seo ile başarı kazanmada doğrudan bir etki oluşturmaktadır. Bütünselliğe yeterince önem verilmemiş bir seo çalışmasının organik trafiğinde yükselmeler olsa dahi, trafikteki bu yükselmeler çok ağır bir grafikle ilerleyecektir.

Holistik SEO Nedir?

Bütünsel seo, diğer adı ile holistik seo, sadece internet faaliyetleri değil, çevirim dışı faaliyetlerde hesaba katılarak yapılmış, uyumlu ve dengeli tam planlı bir seo biçimidir. Geçmişte, SEO sadece anahtar kelimeler, bağlantılar, aranma hacmi ve sıralamadaki yerinizden ibaretti.

Eski seo uygulama biçimleri ile günümüz şartlarında başarılı olunması artık iyice güçleşmiştir ve sosyal medya kanalları, PR değerleri, elektronik posta pazarlama gibi alanlar marka faaliyetlerini güçlendirse dahi, bu sinyaller tek başlarına yeterli olamamaktadır.

Holistik Seo’da başarılı olmak için neler gereklidir ?

Öncelikle farklı pazarlama kanalları arasında bir uyum şarttır. İyi bir sayfa analizleri yapılmalı, stratejiler belirlenmelidir. İnternete haritanız girilmeli. Ürün pazarlayan ekip eğer mümkünse güncel videolar ile ürünlerini kamera karşısında tanıtmalı, siteye sosyal paylaşım düğmeleri belirgin yerleştirilmelidir. Yeni ürün güncellemeleri, etkinlik ve kampanyalar mail yolu ile kayıtlı üyelere duyurulmalı, sosyal medyada paylaşılmalı, gazete, dergi ve tv reklamları olacaksa aynı zaman ayarına denk getirilmelidir. Site dışı haber kaynaklarında spam koşullarını ihlal etmeyecek haberler yapılmalı ve bunun haricinde alttaki sıralayacağımız etkenlerin tümüne uygun çalışmalar yapılmalıdır. Holistik seo için önemli faktörleri inceleyecek olursak;

1- İçerik : Sayfa içeriklerinizin kalite , uzunluk ve uzmanlık standartları.

2- Sosyal : Sosyal medya, tv, radro broşür gibi çevirim içi ve çevirim dışı yürütülebilecek tüm faaliyetler.

3- Uluslararası tanınma : Markanızın farklı ülkelerde de tanınması.

4- E-posta : Kayıtlı e-posta gruplarınız için gündem haber ve kampanya iletileri.

5- Bağlantılar :  Site içi ve site dışı bağlantı yapısı.

6- Web spam : Site dışı spam bağlantıların temizlenmesi, temizlenemeyen bağlantıların  reddedilmesi, kopya içerik, anahtar kelime tekrarı, aşırı etiket kullanımı gibi spam işlemi görebilecek benzeri işlemler ve bu işlemler için üretilecek çözümler değerlendirilmeli.

7- Bölgeselleştirme : Yerel hedefleme tespiti ve doğru bölgesel çalışma standartları oluşturma.

8- Yapılandırılmış veri : Sayfa kod yapınızın arama motorları tarafından anlaşılabilir olması.

9- Basın ve güven: Hakkınızda çıkan haber ve bilgi ve etkinlik kaynağı niteliğinde olan yayınlar ve marka güvenilirliği.

10- Mobile : Mobilden kasıt burada kullandığımız akıllı telefonlardır. Arama motorlarının mobil uyumlu, kullanıcı deneyim şartlarına uymak ve kullanıcı deneyimi şartlarını yerine getirmek esastır.

11- Bilgi Grafiği : Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

12- Ulaşılabilirlik : Sitenizin açık kalma süresi, anlık kullanıcı kapasitesi vb. problemler.

13- Sayfa Açılış Hızı : Hızlı açılan sayfalar ve sayfalar arası kolay geçişler ile ziyaretçi memnuniyetinin yükseltilmesi.

14- Tarama : Arama motorları tarafından sitenizin doğru indekslenmesi ve hatalı sayfaların dizin içeriklerinden kaldırılması.

15- Veri kullanımı : Arama motorlarının sitenizde yaptığı analizler sonucu, kullanıcıların sitenizin kullanılan bölümlerine öncelik tanıması, kullanıcı geri dönüşlerine göre değerlendirmesi vb.. Sitenizin kullanılmayan bölümlerinin tespiti.

16- Tasarım : Sayfa dizaynının göz yoran etkenlerden uzak, kullanıcı dostu tasarlanması.

17- Anahtar Kelimeler : Hedef anahtar kelimelerin belirlenmesi ve kullanımı ile ilgili gerekli çalışmaların yapılması.

18- Rütbe : Sitenizin yukarıda saydığımız diğer 17 maddenin uygulanma şekline bakılarak değerlendirilme işlemi ve bu değere göre yeni girdiğiniz içeriklerin daha iyi sıralardan başlatılması.

Bütün bu işlemler holistik seo’nun sadece bir parçasıdır. Unutmayın, belirli bir anahtar kelimede çok içerik girmek size bir başarı sağlamaz. İçeriğiniz için yazdığın ilk cümleden itibaren uzmanlığınız belirlenir ve yaptığınız işte kalite her zaman esas olmalıdır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Holistik seo ile ilgili googlede türkçe tek bu makaleyi buldum, sizden başka pek değinen yok gibi. Birileri bişeyler yazmış ama ne olduğunu tam açıklamamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.