Haftalık SEO Tavsiyeleri?

Seo Şefi Haftalık SEO Tavsiyeleri

Bu hafta backlink çalışmaları sürecinde yaşadığım aksilikler ve başarılı çalışmalardan oluşan backlink serüveninden sizlere bahsetmek istiyorum.

Web sayfamı oluşturmadan önce google kalite yönergelerini okudum, diğer sitelerden farklı olarak neler yapabilirim diye düşünürken, UPGO domain adını almaya karar verdim ve godaddy firmasından hosting aldım. Sitem için ilk öncelikle hazır bir blog teması seçtim, seo adına okuyabildiğim her kaynağı okumaya çalıştım ve derlemeler yaparak kendi yorumlarımla makelelerimi yayınlamaya başladım. Bu süreç içerisinde her ne kadar seo uzmanı olursanız olun, düşeceğiniz bir çok teknik hata olacaktır ve benimde bu hatalar ile yüzleşme vaktim gelmişti. Öncelikle rakip analizi yaparak çalışmalarıma yön vermek istedim. Bunu yapabilmek adına ücretli programlardan birine sahip olmam gerektiğini düşünerek ahrefs programını satın aldım. Rakipler üzerinde yaptığım incelemeler sonucunda;

 • Tamamının backlink çalışmaları yaptıklarını
 • Ücretli bağlantı aldıklarını
 • Paravan sitelerden yönlendirme yaptıklarını
 • Sosyal medya sitelerinden sürekli trafik elde etmek için çalışmalar düzenlediklerini
 • Toplist sitelerine eklemelerde bulunduklarını
 • Forum ve yorum backlink çalışmaları yaptıklarını gözlemledim.

Sınav zamanı gelmişti bende rakiplerim gibi aynı şeyleri yapmalıyım diye düşünmeliydim. Lakin farklı bir yol seçtim bu konuda, sadece ziyaretçilerime yani siz değerli takipçilerime olabildiğince net ve samimi makaleler yayınlamaya devam ettim. Lakin bir şeyler yolunda gitmiyordu ve ben ilerleyemiyordum. Yapmamalıyım derken aniden rakiplerimin yaptığı hataları bende tekrarlamaya başladım. Bu süreç içerisinde gayet güzel ilerliyordum, her şey harika gidiyordu. Bir anda kendimi ilk sayfada buldum, henüz sitem açılalı 1,5 ay olmuştu ve daha çok hırs yapmaya başladım. Alabildiğim kadar link alıyor, tanıtım yayınlıyordum saldırırcasına diyebiliriz. Seo kelimesinde üst sıralarda olmak gerçekten düşündüğünüzden çok zordur. Çok fazla zaman ayırmanız gerektiğini söyleyebilirim. Hatalar bitmiş gibi görünüyordu 1 gecede karar verip, temamı kurumsal bir tema yaptırmaya karar verdim, kaliteli bir ajansla anlaştık ve tam istediğim gibi bir tema yapılmıştı ve büyük bir heyecanla yayına aldık, artık tam kurumsal bir temamız vardı lakin bir şeyler yanlış gitmeye başlamıştı. Değişen tema, etiketlerin fazla kullanımı, soru cevap bölümünde oluşan hatalar, tanıtımlar, linkler vs tüm yanlışlar zamanla ortaya çıkmaya başladı ve gerileme zamanı gelmişti, 5 veya 6 ncı sayfaya kadar geriledim, bu süreç içerisinde daha çok link alımı yaparak ayakta kalmaya çalışıyordum ve tecrübem, her zaman savunduğum organik seo üstün çıkmaya başladı, aniden tüm kararlarımı değiştirip kurulduğum ilk gündeki yapıma dönmeye karar verdim ve harika gelişmeler ve tecrübeler yaşadım bu dönemde, şimdi sizlere en çok yapılan backlink hataları ve tecrübelerimden derlemeler ile örnekler vermeye çalışacağım;

 • Öncelikle bir sitenin gelişmesi için olaya sadece seo olarak bakmamak gerektiğini söyleyebilirim, seo kadar gerekli olan marketing çalışmalarının da yapılması gerekmektedir. Marka bilinirliğinin arttırılması için bir çok sosyal medya sitesi ve reklam kanalı bulunmaktadır. Sitenizin daha fazla kişiye ulaşması neler yapabilirsiniz diye düşünmelisiniz. Bu süreç içerisinde yapacağınız tüm çalışmaların linklerinin doğal olarak geleceğinden bir endişeniz olmasın. Sitenizin gelişmesini sağlayacak en büyük etkenler arasında kalite ve doğal linklerin bulunmasıdır. Bunu sağlamak içinde ziyaretçilerinize değer veren içerikler yayınlamaya özen göstermeniz gerekiyor.
 • Sektörünüzle ilgili topluluğa karışma zamanınız geldi demektir. Peki sektör ile ilgili topluluğa katılım nasıl sağlanabilir. Alanınız ile ilgili forumlara, sorulara, sosyal medya kaynaklarındaki sorulara cevap vererek sitenizdeki doğru konulara yönlendirerek çalışmalar yapabilirsiniz.  Sektörünüz ile ilgili tartışmaları takip ve her tartışmaya katılmayı ve doğru bilgiler sunmayı unutmayın.
 • Paylaşılabilir içerik üretmeye özen gösterin. Bu konu çok önemlidir, genel içerik yayınlamak kimi zaman çok mantıklı gelebilir, lakin siteniz aramalarda üst sıralarda çıkan bir site değil ise, bunu yapmanız yüksek trafikler almanızı sağlamayacaktır. Bunun yerine sektörel kategoriler halinde içerikler yayınlamayı denemelisiniz. Bir örnek ile açıklamak gerekir ise wordpress nedir “en iyi 10 wordpress teması” başlığı altında bir makale yayınlamanız belirli bir kitleyi sitenize çekmeyi ve içeriğinizin sevilerek paylaşılmasını sağlayacaktır. Bu konuda tamamen yaratıcı olmanız gerekiyor, zaten kilit noktada budur, yaratıcı ve farklı olmak.
 •  Sitenizde haftalık tecrübelerinizi veya haftalık tiyolarınızı paylaşın. Ziyaretçilerinizin düzenli olarak sitenize gelmesini sağlayacaktır. Örnek olarak bu konuyu ele alabilirsiniz.
 • Mutlaka bir youtube kanalı oluşturun, yeni kanal oluşturma yönergelerini takip edebilirsiniz. Kanalınızda güncel paylaşımlar yapmaya devam edin ve videonuzu başarılı bulan kişilerden isteklerde bulunmaktan çekinmeyin, videomuzu beğendi iseniz, yorum yapın veya bize destekçi olmak adına sitemizi ziyaret edin tarzında yaklaşımlarda bulunmaktan kesinlikle çekinmeyin.
 • Ücretli bağlantı tiplerinden olabildiğince uzak durun, unutmayın eğer siz bir siteden link alabiliyor iseniz, mutlaka başkaları da alabilir. Sadece kendinize rakip üretmiş olursunuz. Google kalite yönergelerine uymayan siteler manuel işlemler yönergelerine ters düşen işlemler gerçekleştirdiklerinden dolayı, eninde sonunda zarar görürler. Doğal olmayan tüm backlink çeşitlerinden uzak durun. Google arama motorunun ilk iki prensibi “doğallık ve kullanıcı deneyimidir“.
 • Sitenize giren kullanıcı ve ziyaretçilerin üye olabileceği bir mail listesi eklentisi kurun, sitenizde yayınlanan yeni konuları listeden çık seçeneği bulunan mail bildirimleri ile kullanıcılarınıza bildirin.
 • Her kullanıcı kitlesi için makaleler yayınlamaya özen gösterin, unutmayın sitenizi ziyaret eden her kullanıcı profesyonel değildir. Her kullanıcının anlayabileceği dilde ve netlikte makaleler oluşturmaya özen göstermelisiniz.

bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Çok bilgilendirici ve son derece açıklayıcı bir yazı olmuş. Seo şefini uzun süredir takip ediyorum. Alanında en iyi platform bana göre. Haftalık olarak seo tecrübelerinizden faydalanmak gerçekten harika. Google forumlarında bir çok yazınızı okudum ve hayranlıkla takip ediyorum sizleri.

 • Sonuna kadar katılıyorum, bende bir seo uzmanıyım seo şefi kesinlikle en doğru kaynak. Her yazınız kulağa küpe olacak şekilde kaliteli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.