Hacklink yapmanın zararları

Hacklink zararları

Hacklink illegal yollardan hacklenen bir sitenin sayfa kaynağına başka bir sitenin linkini yerleştirilmesine denir. Backlink yerine çoğu illegal sitenin tercih ettiği hacklink bir çok sitenin indexlerden kaybolmasına neden olmaktadır. Hacklink gizli yollarla yapıldığı için Google’ın linkleri tespit etmesi durumunda dizinden silme ve banlanma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Hacklink Zararları

Bu tür linklerin web sitelerine uzun süre de cezaları vardır, bu cezalar siteleri sıralamaya bir daha giremeyecek kadar kötü cezalardır. Doğal yollardan tanıtım yazısı, link alımları yaparak sitenizin backlink ağını kurabilirsiniz fakat gidip illegal yollardan sitenizi yükseltmeye kalkarsanız bunun size bedeli çok ağır olabilir. Hacklink size para kaybından başka bir şey kazandırmaz, bu işte sabır ve disiplin çok önemlidir seo çalışmanızı düzgün ve istikrarlı bir şekilde yaparsanız emin olun sonuç alırsınız fakat illegal yollardan yükselmeye çalışırsanız bu size zararlarıyla birlikte geri döner, hatta site sahibi sizi ve web sitenizi şikayet dahi edebilir.

Hacklink çalışmaları sitenizi her bakımdan olumsuz etkileyebilir, bilerek yapmazsanız dahi başkaları tarafından size bu tür şeyler yapılabilir o yüzden size tavsiyem Google webmastertools aracı ile bu hacklinkleri reddetme imkanınız var, Webmaster tools bağlantıları reddet kısmından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu araçla size yönlendirilen hacklinkleri ve istemediğiniz her linki ayıklayabilirsiniz Google’da üst sıralara çıktığınızda size karşı kötü niyeti olan rakipleriniz olabilir bu yüzden sürekli aldığınız backlinklerinizi takip edin.

Linkleri reddetmek için bağlantı reddet kullanabilirsiniz. Disavow işlemini gerçekleştirirken, bir txt dosyasına tespit etmiş olduğunuz zararlı linkleri kopyalamalı ve kaydetmelisiniz. Bağlantı reddet işlemini adım adım yapalım.

Bağlantı reddet e girdikten sonra, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi mül seçimi yapıyoruz ve ardından bağlantı reddetme menüsüne tıklıyoruz.

bağlantı reddetme

Aşağıdaki ekranda gördüğünüz alan açılıyor ve tekrar bağlantı reddet’i tıklıyoruz.

bağlantıları reddet

Karışınıza aşağıda gördüğünüz ekran çıkacaktır. Buradan dosya seç deyip, zararlı linkleri bir txt içine yazıyoruz ve kaydetmiş olduğunuz txt nin yolunu gösteriyorsunuz.

bağlantı reddet dosya aç

Dosya seçildikten sonra gönder menüsü tıklamanız gerekmektedir. Gönder menüsü tıklandıktan sonra size dosyada kaç adet url yi reddetdiğinizi gösterecektir. Yapmış olduğum örnekte 68 adet bağlantıyı reddettiğimi görebilirsiniz. Bu işlemde tamamlandıktan sonra, bitti menüsünü tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz.

bağlantı reddet bitti

Kolaycılık yöntemi olarak bilinen teknikden kesinlikle uzak durmalısınız, google hacklinklere karşı bir çok algoritma geliştirmiş durumdadır. Hacklink tespitinde sitenizi dizinden kaldıracaktır. Diğer önemli husus ise, site sahibinin bilgisi olamadan, sitesine gizlice bıraktığınız linkler, yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Ücretli olarak yaptırılan çalışma, sonucunda göreceğiniz tablo hüsrana uğramak olacaktır. Seo çalışmalarında sabırlı olmalı ve doğal organik yollar ile ilerlemelisiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.