Görsel Sosyal Medya Çalışmaları Nasıl Yapılır

gorsel sosyal medya

İnternetin gelişmesi ve herkes tarafından kullanılmaya başlaması ile bir çok kurum ve kuruluş bu alanda yer alarak, ürün veya hizmetlerini tanıtarak, satış yapmaya başlamışlardır. İnternet ortamının gelişmesi ve özellikle sosyal ağların hızla kullanılması, bilgiye erişim hızında artış yaşanmasına da neden olmuştur. Sosyal ortamın herkes tarafından kullanıldığı bu alanda görsel olarak çalışmalar nasıl yapılmalıdır? Görsel sosyal medya stratejisi nasıl belirlenmeli ve hedeflenen kitleye bu yolla nasıl ulaşılmalıdır?

Sosyal medyaya erişim hızı akıllı telefonların kullanılması ile anlık olarak yapılabilmektedir. Bundan dolayı hedeflediğiniz müşteri kitlenize gerekli olan mesajı vermek isterseniz yapmanız gereken kaliteli bir görsel hazırlamak olacaktır. Bu görsel içerisinde ürününüzü veya hizmetinizin tanıtımını yapabilir ve kısa kelimeler ile gerekli vurguyu yapabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden verdiğiniz hizmet veya ürünlerinizin tanıtımı yapılacak ise öncelik olarak müşteri kitlenizi tanımanız gerekir. Bundan sonra bu kitleye uygun görseller hazırlamak, yararınıza olacaktır.

Görsel Sosyal Medya Çalışmasında Boyutun Önemi

Günümüzde kullanılan tüm sosyal ağların belirlenen bir boyutları vardır. Bu alanda paylaşım yaparak amacınıza ulaşmak isterseniz hazırlanan görsel sosyal ağın boyutuna uygun olmalıdır. Örneğin, facebook da bir görsel paylaşacaksanız ve verimli bir sonuç elde etmek istiyorsanız paylaşacağınız görselin boyutu, 180×180 piksel, kapak boyutu 851×315 ve paylaşılan görsel ise 1200×1200 olmalıdır. Bu sayede verimli bir çalışma yaparak hedeflediğiniz kitleye, istediğiniz mesajı verebilirsiniz.  Bu boyutlar diğer sosyal ağlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Hangi sosyal ağ platformunu kullanacaksanız ona uygun boyutları tercih etmeniz gerekir. Paylaşılan görselin kaliteli olması ve yaptığınız iş ile de uyumlu olması gerekir. Aksi bir paylaşımda bulunmak firma imajınıza zarar vereceği gibi takipçi sayınızın da düşmesine neden olacaktır. Bundan dolayı bu ayrıntıya önem vermeniz gerekir.

Görsel Sosyal Medya Çalışmasında Verilen Mesajın Önemi

Ürün veya hizmet tanıtımı yapılacak ise seçilecek olan görsel karşıdakinin gözünü yormayacak şekilde olmalı ve hedef kitlenin tüm dikkatini, o görsele çekecek bir mesaj seçimi yapılmalıdır. Verilen mesaj dikkat çekici olur ise müşteri kitlesinde etki bırakır. Ayrıca akılda kalıcı mesajların seçimi de önem taşır. Özellikle ürünlerinize vurgu yapan mesajlar tercih edilmelidir. Bu sayede istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Ayrıca uzun yazılardan oluşan mesajlar yayınlamamalısınız. Çünkü bu okuyucuyu sıkacak ve takibini bırakacaktır. Net ve anlaşılır cümleler seçmeli, karşınızdakini bu şekilde etkilemelisiniz. Akılda kalıcı kelimeler hem ürüne hem de verdiğiniz hizmete karşı müşterilerinizi bağlar ve bu bağlılığı sürekli kılar.

Sosyal Medya Çalışmanızda Seçilecek Olan Görseller Nasıl Olmalıdır

Sosyal medya kullananların içerisinde yapılan anket sonucunda, paylaşılan görsellerin kaliteli ve ilginç olması, daha çok okunmasını ve takip edilmesini kolaylaştırdığı görülmektedir. Bundan dolayı seçilecek olan görselin rengi bu açıdan önem taşımaktadır. Paylaşacağınız görsellerde canlı renklere önem vermelisiniz. Görsel içerisinde, yanında mesajınızı da ekleyerek paylaşabilirsiniz. Örneğin, ürününüz hakkında paylaşım yapmak ve bu görsel ile hedeflenen müşteri kitlesini etkilemek isterseniz, ürününüzün görselinin pikseli yüksek olmalı, yani anlaşılır olmalıdır. Canlı renkler ile ürününüzü süsleyebilir ve bu şekilde farklı bir görsel elde edebilirsiniz.

Sosyal medya kullanıcıları bir yazıyı okumaktan daha çok görsele önem verirler. Çünkü yazı okumak zaman alacağından ve biraz sıkıcı olduğundan dolayı paylaşılan görseller daha dikkat çekicidir. Renk seçimimiyle birlikte seçeceğiniz görsel ayrıntıya kadar kaliteli olması, takipçi sayınızın artmasına olanak sunacaktır. Ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgili görsellerin ilginç olmasına da özen göstermeniz gerekir. Ayrıca özel günlerde yapacağınız görsel paylaşımlar ile de takipçi sayınızın artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yapılan tüm bu sosyal medya çalışmaları, seo alanında öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin var olan siteniz ile ilgili bu çalışmaları yaptığınızda, arama motorlarında ilk sıralarda yer alacak, belirlediğiniz hedef kitle sayısına çok daha kısa sürede ulaşabileceksiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.