Google URL Denetleme Aracı Kullanımı Detayları

Google URL denetleme aracı

Google Search Console mülkü içerisinde yer alan URL denetleme aracı, web site URL’lerinin taranması, indexlenmesi ve sunulan bilgilerin gözlemlenmesi adına içerisinde çok sayıda fonksiyonu barındıran ücretsiz bir raporlama aracıdır. Bu aracın oluşturulmasındaki temel gaye, web site indexlemelerinin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu araç kontrol edilerek gereksiz öğelerin indexlenmesinin önüne geçilebilir.

URL denetleme aracı içerisinde dizine eklenen sayfalar hakkında detaylı bilgi yer alır. AMP hataları, dizine ekleme sorunları ve yapılandırılmış veri hataları gibi birçok konuda bilgi içermektedir.

Web sayfalarının dizine ekleme hatalarını belirlemek için istediğiniz URL’yi gerçek zamanlı olarak test etmeniz de mümkündür.

URL denetleme aracı kullanılarak aşağıda yer alan işlemler gerçekleştirilebilir.

Dizine eklenen URL’nin denetlenmesi: sayfanın Google dizinine eklenmiş sürümü hakkında bilgi alınır.

Yayında olan URL’yi denetleme: Herhangi bir sayfanın dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmek adına kullanılır.

Dizine ekleme isteğinde bulunma: Dizinde olmayan ya da dizinde olup güncellenen sayfaların taranması için istekte bulunulmasını sağlar.

Google URL Denetleme Aracı Nasıl Kullanılır?

url denetleme kullanım

Bu aracı kullanabilmeniz için Google Search Console üstünden web site mülkünüzün oluşturulması gerekmektedir. Eğer web sitenize ait mülk varsa Google Search Console hesabınıza giriş yapın ve URL arama kısmına denetimini gerçekleştirmek istediğiniz URL’yi girin. Bu denetleme işlemi sayesinde sayfanın en son ne zaman tarandığını, ne zaman indexde yer almaya başladığını, indexleme sırasında hangi hataların oluştuğunu, canonical URL olup olmadığını gibi birçok konuda bilgi alabilirsiniz.

Arama motoru örümcekleri web sitenizin sayfalarını tarayıp hatasız bir şekilde index almalarını sağladıysa, arama sonuçlarındaki görünürlülüğünüzü artacaktır. İndexleme sırasında herhangi bir hatanın olmaması daha iyi sıralamalar alınabilmesi adına önemlidir.

URL denetimi içerisinde AMP sürüm geliştirmelerinden tutun da yapılandırılmış veri özelliklerine kadar çok sayıda öneri de sizlere sunulacaktır. Bu öneriler sayesinde web sitenizin kalitesini arttırmak için çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. URL denetleme aracının şüphesiz en önemli ve en güzel özelliği budur.

URL denetleme aracının kullanılmasındaki en temel gerekçeniz indexlenmeyen sayfaların neden indexlenmediğini belirlemek olmalıdır. URL denetimi yapıp hangi sayfaların indexlenmediğini ve indexlenmeme nedeninin ne olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu sayede web sitenizde yer alan genel sorunları ortadan kaldırarak site sağlığını geliştirebilirsiniz.

Google Search Console URL Denetleme Aracı Geliştirmeleri

Yeni Google Search Console uygulamasının en önemli özelliği arama geliştirmeleri hakkında bilgi vermesidir. Dizine eklenmiş URL’ler hakkında bilgi alınır. Dizine eklenmeyen URL’ler hakkında herhangi bir bilgi olmayacaktır. Şimdi sizlere URL denetleme aracılığıyla sunulan bazı geliştirmelerin neler olduğu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

AMP Geliştirmeleri

İndexlenen sayfanın AMP sürümü bulunuyorsa, AMP bilgilerinin yer aldığı satır seçilerek geliştirme bilgileri alınabilir. Ayrıca bu kısımdan AMP hataları ve dizine ekleme sorunları hakkında bilgi almanız mümkündür. Geliştirme yapmadan önce AMP sorunlarını ortadan kaldırmaya çalışın. AMP sürümünüzün hiç hata barındırmaması daha iyi sıralama alınmasını sağlayacaktır.

Mobil Kullanılabilirlik

Bu kısımdan web sayfanızın mobil cihazlarda kusursuz bir şekilde görüntülenebilir olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Mobil kullanılabilirlik denetlemesi sonucunda karşınıza aşağıdaki sonuçların çıkma ihtimali bulunmaktadır.

1. Sayfanız mobil uyumlu değil: Alınan bu hata, web sayfanızın bir mobil cihazında düzgün bir şekilde çalışmadığını ifade etmektedir.

2. Sayfanız mobil uyumlu: Web sayfanız mobil cihazlarda düzgün bir şekilde çalışmaktadır.

3. Veri yok: Bazı durumlarda Google botları yetersiz kalmıştır ve sayfanın mobil denetimi gerçekleştirilememiştir. Bu tip durumlardan URL denetiminin daha sonra gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Çeşitli Zengin Sonuç Türleri

Bu kısımdan sayfanızda yer alan yapılandırılmış veriler ile alakalı bilgiler alabilirsiniz. Denetimi gerçekleştirilen URL’nin geçerli öğe sayılarını, yer alan öğelerin açıklamalarını ve hataları ayrıntılı bir şekilde görmeniz mümkündür. Google aşağıda yer alan yapılandırılmış verileri desteklemektedir.

  • İş ilanları
  • Yemek tarifleri
  • Etkinlikler

Yukarıda maddeler halinde yer alan yapılandırılmış veriler dışında daha çok sayıda yapılandırılmış veri türü vardır ancak Google Search Console şuan sadece bunları desteklemektedir. Google Search Console mülkü üstünden görünmese de web site sayfalarının arama sonuçlarında farklı yapılandırılmış verilerle birlikte index almış olması mümkündür.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.