Google standalarına uygun web sayfası?

google standartları

Google bir web sitesinin iyi olup olmadığının kanısına 200 farklı algoritma ile bakmaktadır. Google arama motoru 2015 yılındaki son güncellemeleri ile artık siteleri 200 farklı algoritma ile değerlendiriyor. Google her gün daha doğru veriler sunabilmek adına daha bir çok yeniliğe imza atacak gibi görünüyor.

Google standartları nelerdir?

Standartları 4 madde altında toplayabiliriz , ana başlıklarımızda yer alan maddeler 200 algoritmayı içeren maddelerdir. Karmaşık alt yapı ve algoritmaları basite indirgeyecek olursak;

Ziyaretçilere istenilen verilerin sunulması

Web sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara doğru içerik sunulması Google standatları için en önemli algoritmalarındandır. Yanıltıcı ve kopya içerikler sunan sitelerin google için hiç bir anlamı olmamaktadır. Artık anlık spam algoritma yazılımları ile anında cezalandırılma yapılmaktadır. Google spam yönergelerinde bu konu hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Spam içerik ve spam yapan siteler önizleme ile kullanıcılarıda gösterilerek dizinden kaldırılmaktadır. Sunulacak olan içeriğin üst düzey sunulması her zaman size avantaj sağlayacaktır. Kullanıcı dostu SEO ile önemli olanları belirginleştirilmesi ve kullanıcıya net anlaşılır şekilde sunulması en önemli unsurdur. Sayfanıza kullanıcıların sizi hangi kelimelerde bulmasını istiyorsanız bunları site içerik alt yapısına uygun olarak sunun.

Farklı sitelerden link verilmesini sağlayın

Google robotları URL den URL ye takip yaparak sitenize ulaşırlar. Siteniz ile alakı doğru şekilde sunulan dış baglantılar ile sitenizin bulunmasını kolaylaştırmalısınız ve Google standartları politikalarına uyabilirsiniz. Dış bağlantılarınız size daha fazla aranma sonuçlarında listelenmeyi sağlayacaktır. Sizin bağlantınızı sunan site google gözünde sitenizi tavsiye eden bir site olarak görünmektedir. Alakalı bir siteden bağlantı gelmesi durumunda en doğru bağlantı çalışmasını yapmış olursunuz.

Peki dış bağlantı nasıl oluşturulur ; 

Google standartları için Dış bağlantıyı oluşturmanın en kısa ve doğru yöntemi , kaliteli içerik sunmaktır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ve site sahiplerinin yazınızı beğenmesi durumunda kendi sitelerinde içeriklerinizi paylaşırlar ve yazı referansı olarak sitenizi gösterirler. Ücretli bağlantı almanız tamamen hata olacaktır. Doğru ve kaliteli içerik sunan bir sitenin her zaman dış bağlantıları ve tavsiye edelin linkleri vardır. Bu bağlantı çeşitlerine doğal bağlantı yani organik bağlantı denmektedir. Dış bağlantılarınız sitenizin dizinlere eklenmesi ve görünürlüğü konusunda en önemli faktördür.

Kolay erişilen bir site olmayı sağlayın

Google standartları için olabildiğince sadece ve kodlama hataları bulundurmayan responsive yazılımları tercih edin. Sayfa açılış hızlarınızı ve performansınızı Page Speed Tools ile düzenleyin. Page speed css, js ve image hatalarınızı otomatik olarak düzeltir ve size optimize edilmiş dosyaları sunar. İndirdiğiniz dosyaları ftp nize atmadan önce mutlaka yedek almalısınız. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi çıkan sonuç içerisindeki dosyalar indirilir ve ftp ye aktarılır.

google page speed insights

 

Dosyalar dizine aktarılmadan önce MANIFEST dosyası Notepad ++ ile açılır ve hangi klasörlere , hangi dosyaları atacağınıza bakarak işlem tamamlanır.

Uzak durmanız gekenler

Gizli sayfa oluşturmaktan uzak durmanız gerekmektedir. Ve konu içeriklerinize çok yüksek sayıda etiket girişi yapılmaması gerekmektedir. Google ilk sayfa vaadi veren SEO firmalarından uzak durun. Ücretli link alımlarından ve fouter link alımlarından uzak durmayı unutmayın. Kopya içeriklerden uzak durmalısınız ve aynı içerik yapısından kesinlikle kaçınmalısınız. Bir önceki makaleriniz de yer alan kelime sıklıklarını diğer makalelerinizde kullanmamaya özen gösterin. Görsel kullanımına dikkat edin. Kısa bir içerikle anlatılmış yazıda 5 den fazla görselin kullanılması gibi gereksiz içerik çoğaltma yöntemlerinden kaçınmanız gerekmektedir. Google standart URL yapılarına ters url kodlamalarından, aldatıcı link yapılarından ve sahte trafiklerden uzak durun.

Kısaca sizlere Google standartları’na uygun bir web sitesi nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler verdik.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Speed iyi olmuş hocam bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. 43 den 91 e çıkardım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.