Google Stamp nedir ve pazarlamacılar için ne anlama gelir?

Google Stamp nedir ve pazarlamacılar için ne anlama gelir?

Google yeni bir proje olarak Google Stamp’ın duyurusunu yaptı. Snapchat Discover’a rakip olarak gelen Stamp, yayıncılara ve reklam verenlere birçok fırsat sağlayacak, ancak bur fırsatın yanında birçok zorlukta beraberinde gelecek.

Yeni ürün sızan bilgilere göre Snapchat’in en karlı özelliklerinden biri olan discover’a doğrudan bir rakip olarak geleceği belirtildi ancak ürün Google’ın temel hizmetleri ile entegre olacak ve Google Stamp olarak anılacaktır.

Google Stamp aslında yeni bir ürün değil hatta bu tarz bir ürünün çıkabileceği AMP özelliğinden sonra belirtilmişti. Ürün tamamen mobil kullanıcılara içerik sağlama ve gündem olaylarına aktarmaya yönelik çalışacak, kısmen bazı sosyal uygulamaların hikaye özelliği olarak kabul edilebilir. Nasıl sosyal medyada yayınlanan önemli fotoğraflar, videolar ön plana çıkartılıyorsa, Google Stamp’da internet’in hikayesini kullanıcılarına sunacak yani internet’in son zamanlarda yayınlanan en iyi içeriklerini kullanıcılarına hikayede olarak gösterecek, bunu yaparken kaynak olarak ilgili web sitelerinin AMP sayfalarını kullanacak.

2016 yılında SnapChat’e 30 Milyar dolar teklif eden Google reddedilince SnapChat’in özelliklerinde bir ürün ortaya çıkarmaya karar verdi. Facebook, instagram uygulamasında aynı şekilde taklit özellik olarak hikaye modunu getirmişti ayrıca Facebook messenger ve Whatsapp içinde bazı özellikleri kopyalamıştı. Yeni ürün hakkında birçok dedi yer almasına rağmen çıkış tarihi hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Google Stamp hakkında şuana kadar bilinenler;

SnapChat Discover ile aynı çekirdek sisteme sahip olaması bekleniyor. Kullanıcılar hikaye modunda resim, video ve kısa metinlerle içerikleri görüntüleyebilecek.

Stamp bir sosyal medya uygulaması gibi gözüküyor olsa da asıl amacı ve özellikleri sosyal araçlardan daha farklı, sosyal ağlar kullanıcı tabanlı içerik oluştururken, Stamp AMP kullanan sitelerden faydalanarak içerikler üretecek. Bu içerikler; ürün, haber, eğlence, spor gibi birçok kategoriden oluşacak. Google news uygulamasının mobile uyarlanmış daha modern ve sosyal ağlara entegre edilmiş versiyonu gibi bir tanım yapmakta mümkün.

İşin ticari boyutunu da düşünen Google görsel arama özelliğini uygulama üzerinde aktif etmeyi planlıyor. Örneğin beğendiğiniz bir masa, elbise, ayakkabı… gibi ürünlerin resmini çekerek arama yapabileceksiniz ve benzer ürünleri satan sitelere hızlı şekilde ulaşabileceksiniz. Bu özelliğin hem tüketiciye hemde satıcıya yardımcı olması planlanıyor.

Makine öğrenmesi teknolojisi kullanılarak tahminsel analitik yöntemlerini kullanmayı planlayan Google bu özellikle daha önce yapılan arama ve sonuç ilişkilerine göre bir sonraki aramalarda verimliliği artırmaya çalışacak, bu iş için hazır veriler kullanabileceği iddialar arasında.

Uygulama üzerinde reklam vermek isteyenler veya hazırda reklam yayıncısı olanlar DoubleClick  teknolojisi üzerinden kolayca reklamlarını entegre edebilecekler.

Google daha önce news, gazetelik, filmler, kitaplık ve hangouts gibi birçok sosyal uygulama yayınlamıştı ancak istenilen başarıyı elde edememişti. Uygulamaların yüklenme sayısı çok fazla olsa da aktif kullanıcı sayıları oldukça düşük kalmıştı. Bunları tecrübe eden Google yeni uygulamasında hatalarını telefi etmeyi denecektir.

Stamp hikayelerini kimler yayınlayabilir?

Stamp hikayeleri uygulamanın merkezi olacak ancak herkes içerik yayınlayamayacak en azından başlangıç düzeyinde CNN, Times gibi büyük içerik yayıncılarının içerik göndermesine izin verileceği düşünülüyor ayrıca kendi algoritması ile AMP sayfalarından popüler içerikleri çekmesi bekleniyor.

Önemli iddia: Stamp hakkında tüm detaylar paylaşılmış değil ancak sızan bazı iddialar var. Bu iddialara göre Google Stamp kullanıcılarının kendi içeriklerini üretmesine izin verecek, örneğin her kullanıcı uygulamaya üye olduğunda sanki blogspot’a bir sitesi varmış gibi kendi haber ve yazılarını yayınlayabilecek içerikler ise AMP olarak uygulamada ve web aramalarında gözükebilecek ayrıca bu yayıncılar Adsense kullanarak para kazanabilecek yani Google, Youtube’da video içerikleri paylaşanlarla gelirlerini paylaştığı gibi Stamp uygulaması ile insanların içerik üreterek reklam geliri elde etmelerine imkan sunacak. İnsanlar Google’da bilgi arar gibi uygulama içinde arama yapabilecek kısaca Google mobil interneti uygulama içinden yönetme planları üzerinde çalışıyor. Eğer söylentiler doğru çıkarsa mobil optimizasyon ve mobil hit alan siteler köklü bir değişime gitmek zorunda kalacaklar.

Google Stamp reklamverenler için ne anlama gelir?

Stanp reklam verenler için yep yeni bir platform olacak, adwords reklamları üzerinden Stamp’da kampanyalar oluşturabileceksiniz. İçeriklerde reklam yayını yapılacağı gibi önemli kampanyaları hikaye akışında daha detaylı ve verimli olarak yayınlama şansı elde edeceksiniz. İnsanların ilgi alanlarına göre hikaye alanında reklam gösterimleri yapılabilecek. Kısaca reklamverenler için mobil odaklı reklam yapabilecekleri yeni bir platform olacaktır.

Kısaca Stamp Nedir?

Hakkında şuana kadar çok az bilgi paylaşılmış olsa da Google’un büyük bir önem verdiği biliniyor. Özellikle mobil internet kullanımının ne kadar yaygınlaştığını sürekli dile getiren Google, mobilde kullanılabilen sosyal arama motoru oluşturmayı deneyecek, yeni bir arayüz kullanarak insanlara hitap eden, hızlı erişimleri olan, AMP sayfalarından içerikleri çeken bir mobil arama motoru olacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.