Google Sıralamalarında Değer Kaybetme Nedenleri

siralamalar

Dünyaca ünlü bir arama motoru olan Google güncelleme yapmaya devam etmektedir. Ancak on binlerce seo çalışması yapılmasına rağmen ani veya yavaş yavaş sıra kayıplarının meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir.

Sıra kaybetmenin birçok sebebi bulunmaktadır. Ancak sıra kayıplarının bağlandığı belli başlı sebeplerin üzerine gidilmesi halinde ana neden ortaya çıkacaktır. Sitelerin eski sıralarına ulaşmasını sağlamak için arama motoru optimizasyon çalışmalarını dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda hatanın bulunması ve çalışmaları olması gerektiği gibi optimize etmeniz halinde eski sıraya kavuşmak mümkündür. Google dünya çapında kullanılan bir arama motorudur.

Google aramaların en üst sırada yer almak site sahiplerinin temel hedefidir. Bu nedenle sıra kaybetme nedenleri şirket sahipleri tarafından detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Fark edilen veya fark edilemeyen birçok sebep nedeniyle Google’da sıra kaybetmek mümkünüdür. Seo çalışmalarınız devam etse dahi sıra kaybetmeniz mümkündür.

Google’da Sıra Kaybetmenin Sebepleri Nelerdir?

Google’da sıra kaybetme sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Herhangi ufak bir hata nedeniyle Google arama motorundaki sıranızı kaybedebilirsiniz. Google’da sıra kaybetmenin sebepleri aşağıda oransal değerleri ile verilmiştir.

 • Algoritma güncellemesi (%39)
 • Backlink azalması (%24)
 • Altınızda yer alan sitelerin üstünüze çıkması (%11)
 • Title ve meta değişiklikleri (%9)
 • Anti seo yapılması (%6)
 • Tema değişiklikleri (%4)
 • İçerik güncellemeleri (3)
 • Sunucu sorunları (%2)
 • Anahtar kelime yoğunluğu değişmesi (%2)

Algoritma Güncellemesi

Google ve diğer arama motorları belirli sürelerde algoritmalarını değiştirebilmektedir. Bu nedenle ara motoru algoritmalarının periyodik olarak güncellenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı algoritmanın sizden ne istediğini anlamalı ve çalışmalarınızı o duruma göre sürdürmelisiniz.

Webmaster tools ve webmaster forumlarını takip ederek konu hakkında detaylı bir bilgi edinebilir ve aramam motoru algoritmalarında meydana gelen değişiklikleri yakından takip edebilirsiniz.

Backlink Azalması

Bir site aracılığıyla sizlerin sitesine verilen bağlantıların değerlerinin oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Ancak arama motorları sitenizi referans sitesi gösteren kaliteli sitelerin sayısına bakarak sitenize bir puan vermektedir.

Kaliteli sitelerden alınan bağlantı sayısı arttıkça sıralamanız artacak ve üst sıralara çıkacaksınız. Site bağlantı sayısının azalması neticesinde sitenizin kelime sıralamasında olumsuz etkiler meydana gelebilmektedir.

Genellikle çok bilinmeyen ve dikkate alınmayan backlink azalması durumu daha önce almış olduğunuz linklerin silinmiş veya sitelerin kapanmış olmasında kaynaklanıyor olabilmektedir.

Altınızda Yer Alan Sitelerin Üstünüze Çıkması

Alt sıranızda bulunan bir sitenin üst sıraya yerleşmesi nedeniyle Google arama motorundaki sıranızı kaybetmeniz kaçınılmazdır. Güçlü seo faaliyetleri neticesinde altınızda bulunan rakibiniz sizden üst sıraya yükselebilir.

Title Ve Meta Değişiklikleri

Meta değişiklikleri doğrudan sıranızı etkilemiyor olsa dahi ziyaretçiyi çekme oranını etkilemektedir. Bu nedenle dolaylı bir sıra kaybına yol açabilmektedir.  Meta değişikliğindense title değişikliği çok daha önemli bir yere sahiptir.

Bu nedenle iyi bir seo uyumlu title yapısının oluşturulması çok önemlidir. Seo uyumlu bir title yapısı oluşturmamanız çeşitli dalgalanmalara davetiye çıkarmaktadır.

Anti Seo Yapılması

Anti seo çalışması rakiplerin sizlerin sitesini düşürebilmek için yapmış oldukları çalışmalardır. Rakiplerinizin sizleri düşürebilmek için yapmış olduğu bu çalışmaları öğrenebilmek için Google Webmaster Araçlarını inceleyerek size gelen bağlantıları ve hangi kelimeler üzerinden bu bağlantılara bağlanıldığını görüntüleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Tema Değişiklikleri

Seo açısından tema ve ara yüzlerin önemi büyüktür Bu nedenle arayüz ve temaların iyi bir yapıya sebep olmaması halinde sıralamada düşüş yaşanabilmektedir.

Ayrıca temalarda bir değişikliğe gidilmesi halinde büyük bir düşüş yaşamak olasıdır. Sadece temada yapılan değişiklikler değil başlık ve açıklama bölümünde yapılan değişiklikler de Google arama motorunda sıra kaybetmenize neden olmaktadır.  Bu nedenle eski tema ile devam etmeye özen göstermeniz önemlidir.

Ancak temanızı yenilemeniz zorunlu ise eski temaya uyumlu bir seo çalışması yaparak sıranızın düşmesini engelleyebilirsiniz.

İçerik Güncellemeleri

Anahtarkelimelerinizle uyumlu olmayan içerikler oluşturmanız halinde sitenizin Google arama sıralamasında düşüş yaşaması olağandır. Bu nedenle anahtar kelimelerinize uyum sağlayan içerikler tercih etmeniz gerekmektedir.

Sunucu Sorunları

Sunucuların genel erişime kapanması veya kesintilere uğraması halinde arama motoru botları etkilenir ve taramayı zorlaştırır. Bu kriterler göz önüne alınmalı ve arama motoru sıralamasında düşüşün önüne geçilmelidir.

Anahtar Kelime Yoğunluğunun Değişmesi

Anahtar kelimelerin kullanım oranlarının farklılaşması neticesinde ideal orandan uzaklaşabilir ve spam olgusu oluşturma algısı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda Google arama motoru sıralamasında düşüşler meydana gelebilmektedir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Google sıralamalarında sitem sürekli gerilemeye başladı. Sitenizdeki bir çok makaleyi okudum, sırası ile uygulamaya başladım. 1 hafta gibi bir süreçte sitem neredeyse toplandı gibi.

 • çok fazla güncelleme oldu, ne yapacağımızı şaşırdık. Benim şuanda en çok dikkat ettiğim şey, mobil sıralamalar.

 • benimde sitemde gerilemeler var. Bir çok çalışma yaptım link kontrollerimi tamamladım. İçeriklerimi daha özenle girmeye başladım ama halen sıralamalarda geride kalıyorum. Rakiplerim neredeyse hiç bir şey yayınlamıyor. Ben her gün içerik girmeme rağmen nedense hala geriden takip ediyorum.

 • Hocam çok faydalı bir makale olmuş, sayenizde seo adına çok şey öğreniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.