Google Sıralama Yükseltme İpuçları

sıralama yükseltme teknikleri

Google sıralama yükseltme ipuçları ile Siteniz için arama sonuçlarında başarılı sonuçlar elde etmek istiyor iseniz, uyguladığımız ve başarılı sonuçlar elde ettiğimiz yöntemleri sizler için paylaşıyoruz.

Yinelenen içeriklerden arındırma

Yinelenen içerikler seo uzmanları tarafından en çok dikkat edilen konulardan biridir. Yaptığımız çalışmalarda müşterilerimiz ve yardım talebinde bulunan takipçilerimizin sitesinde ilk olarak çift içerik tespiti yapılarak çalışmalara başlarız. Aynı link yapısı ile bitmiş sonu “-1 -2 örneğin seo-1 seo-2” olarak biten tüm içeriklerin link url leri düzeltilmelidir. Farklı başlıklar vererek ve içerik üzerinde değişiklikler yaparak yeniden indexlenmesi sağlatılmalıdır. Eski url yi google url kaldırdan kaldırarak. Yeni url yi google gibi getir ile indexleyiniz. Daha fazla teknik bilgi için google yenilenen içerik makalesini incelemeniz faydalı olacaktır.

Diğer dikkat edilmesi gereken konu ise meta açıklamarı aynı olan sayfaların düzenlenmesi ve aynı meta ile yazılmış içeriklerin yeniden düzenlenmesidir. Yine bu bağlamda aynı anahtar kelimenin birden çok içeriğe verilmesi seo sıralamalarında olumsuz etkiler görmenizi sağlayacaktır. En değerli ve en doğru makale veya sayfa için anahtar kelimenin tekrarlanmadan 1 defa kullanılması gerekmektedir. Seo eklentileri kurulu ise “daha önce bu anahtar kelimeyi kullandınız” uyarısını görürsünüz. Şuanda yazmış olduğumuz makalemize seo anahtar kelimesini verelim

anahtar kelime

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi, daha önce kullandığımızı ve hangi makalemizin değerli olduğunu sormaktadır. Genellikle bu alan es geçilerek ilerlendiği için sıralamalarda olumsuz sonuçlar alınmaktadır. PA yani sayfa otoritesi denen değerin düşmemesi adına, en değerli ve en kaliteli makale için anahtar kelimeyi 1 defa kullanmak gerekmektedir.

Çoklu Kategori Seçimininden Vazgeçmek

Sitenizi kurduktan sonra kategorilerin oluşturulması gerekmektedir. Sitenizin amacına göre kategoriler oluşturulmalıdır. Örneğin bir seo sitesi kuruyor iseniz, kategorileriniz içerisine elma kelimesini ekler iseniz, siteniz amacından çıkmış bir site olacaktır. Kategori seçimlerine dikkat edilmesi gerekir. Asıl önemli olan konu kategorilerin birden fazla seçilmesidir. Doğru uygulama yöntemi ise öncelikle bir kategori oluşturulur ve makaleler yayınlanmaya başlanır. Yayınlanan her makale için 1 adet kategori seçimi yapılır. Eğer birden fazla kategori seçimi yapılır ise neler olur;

Yazı yönlendirmelerinde bir kategoriye yönlendirme yapmak isteyebilirsiniz, ama tüm konularınız birden çok kategoriye ekli olduğu için değerli kategorinizin oluşmasını bekleyemezsiniz. Arama motorları bir yazının birden çok kategoriye ait olmasını doğru bulmamaktadır. Otoriter kategori oluşumunu engellemektedir.

İç Link Yapısının İnşaa Edilmesi

İçlink yani URL yapımızın olabildiğince sade ve anlaşılır olması gerekmektedir. Karmaşık kodlamalar ile sunulan uzun url yapılarından kaçınmanız gerekmektedir. URL lerin kullanıcılar için okunabilir ve mantıklı url ler olması gerekmektedir. Sayısal değerlerin “aski” karakterlerin bulunmadığı link yapıları doğru link yapıları olarak değerlendirilmelidir. URL yapısı oluşturulur iken boşlıklar yerine “” işaretleri kullanılmalıdır. Örneğin “seo-nedir” doğru kullanım örneğidir. URL yapısının son alanı Yazı Adı ile bitebilir, HTML olarak bitebilir. İç link yapısında diğer önemli unsur ise site içerisinde çapa yani çapraz bağlantılar kullanmaktır. Bir çok site sahibi bu konuyu karıştırarak anahtar kelimede ana sayfa domaininin linkini vermektedir. İç link yönlendirme bir içerik yazıldığında daha önce yazılmış bir içerik ile ilgili bir kelime ve başlık geçtiğinde ilgili linke yönlendirme ile yapılmaktadır. Örnekleme ile açıklamak gerekir ise, içerik kalitesi yükselme ipuçları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yazısı içerisindeki “içerik kalitesi yükseltme ipuçları” kelimemiz ile ilgili daha önce bir makale yayınladığımız için makaleye yönlendirme yapılmıştır. Her sitenin kendine göre bir iç link düzeneği bulunmaktadır. En kısa sürede içeriklerinizi okuyan kullanıcılar için daha önce yazılmış içeriklerinizi sergileyen URL yönlendirmeleri yapmalısınız. Arama motorları tarafından tarama yapıldığı zaman içeriğinize ulaşan arama motorları konu içerisindeki tüm URL leride tarayacağı için daha verimli sonuçlar alarak, diğer konuların PA değerlerini yükseltebilirsiniz. Google url yapısı teknik makelesini de inceleyerek URL yapınızı oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarının Optimizasyonu

Sitenizi oluşturduktan sonra yapmanız gereken popüler sosyal medya kanallarında sayfa oluşturmak olacaktır. Genellikle sayfalar oluşturulur lakin bilgiler girilmez. Sosyal Medya optimizasyonu için bazı yönergeler vardır. SMO “sosyal medya optimizasyonu yapılır iken oluşturulan sayfaların bilgi alanlarının tamamının net ve doğru olarak girilmesi gerekmektedir. Eksik bilgiler ile oluşturulan sosyal medya sayfaları otorite konusunda olumsuz sonuçlar sergilemektedir. Sosyal medya hesaplarında veya sayfalarında yapılan araştırmalarda yanlış sayfaların çıkmasını sağlamaktadır.

Sosyal medya paylaşımlarında ise dikkat edilmesi gereken unsur, içeriklerin birebir paylaşılmamasıdır. Google bir çok sosyal medya sitesi ile içerik anlaşması yaparak, içerikleri arama sonuçlarında göstermektedir. Google geçen yıl facebook ile içerik anlaşması yaptı. Otomatik eklentiler ile birden fazla sosyal medya hesabında aynı başlık ve açık linkler ile paylaşımlar otoritenizin düşmesine neden olmaktadır. Sosyal medya sitelerinden gelen bağlantılar nofollow olarak görülmektedir. Domain otoriteleri çok yüksek olan yerlerden yönlendirilen linkler takip edilmeyen linkler arasında yer almaktadır. Lakin sosyal medya hesaplarında google link kısaltma  servisinin kullanılması daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacak ve kullanıcılara karmaşık uzun linkler sunmamış olacaksınız. Youtube seo optimizasyonu makalemizi inceleyerek optimizasyon yapabilirsiniz.

Doğal Backlinklerin Gelişimi

Doğal yani yapay olmayan yöntemler ile elde edilmiş dış çapa bağlantılar. Doğal backlink elde etmek için, öncelikle kaliteli içerikler yayınlamanız gerekmektedir. Alanında lider olan bir site unutmayın sadece içerik kalitesi ile dahi bir çok dış çapa bağlantı elde edebilir. Ziyaretçiler ve aynı içerikleri barındıran siteler, içeriklerinizi beğenerek kendi sitelerinde yayınlamaya başlarlar. Bu sayede siteniz ile aynı içerikleri sunan sitelerde dış çapa bağlantılarınız olmuş olacaktır. Dikkat etmeniz gereken konu ise, sitenize dış bağlantı veren sitelerin domain otoritelerinin sitenizden düşük domain otoritesine sahip olmamasıdır. Sitenize gelen bağlantıları ücretsiz olarak google webmaster console ile arama sekmesi altından, sitenize gelen bağlantılardan kontrol edebilirsiniz. Peki domain otoritesini ölçmek için ne yapmanız gerekmektedir. Yine ücretsiz olarak moz tool bar chrome eklentisi ile girmiş olduğunuz sitelerin domain ve PA otoritelerini ölçebilirsiniz.

moz toolbar

Sitenize gelen bağlantıları ölçmek için hızlı bir chrome seo eklentisi kullanabilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz seo eklentisi Quick By SEO Rank Signals

rank signals

eklentisini kullanarak, Total backlink kısmını tıkladıktan sonra sitenize gelen bağlantıları inceleyebilirsiniz. Yine eklentiyi rakiplerinizi incelerken kullanmanız daha hızlı seo stratejileri elde etmenizi sağlayacaktır. Bunların dışında moz, ahrefs gibi ücretli olarak sunulan backlink analiz siteleri bulunmaktadır.

Sayfa Bilgilerinin Girilmesi

İşletme ve sayfa bilgilerinin doğru girilmesi çok önemlidir. Sayfanızın doğru şekilde aramalarda çıkması için güncel bilgilerin girilmesi çok önemlidir. Adres bilgileri, telefon bilgileri ve mail bilgileri farklı platformlarda sergilenebilir. Bu yüzden arama motorları iletişim bilgilerinizin aranması durumunda farklı siteleri gösterebilir. Yeni açılan her sitenin öncelikle işletme bilgisini google haritalarda doğru olarak işaretlemesi gerekmektedir. Her sitenin mutlaka Google My Business Hesabının olması gerekmektedir. Google İşletme Bilgilerini Düzenleme sayfasından gerekli düzenlemeleri yapmak için adımları takip edebilirsiniz.

Ziyaretçi Dostu İçerik Sunumu

En önemli konu aslında ziyaretçilere verilen değerdir. Bir çok site sahibi sıralamalarda ilerlemek adına içeriklerinde olabildiğince çok anahtar kelime kullanırlar ve anlatılmak istenen makale aslında içerik kalitesizliğine döner. Burada önemli olan yazılan içerikleri ziyaretçiler için yazmaktır. Kaliteli içerik gören ziyaretçiler sürekli siteyi ziyaret edeceklerdir. Reklamlarla doldurulmuş bir içerik, sayısız anahtar kelime kullanımı, gereksiz etiketlerin ve görsellerin kullanımı ziyaretçilerin siteyi terk etmesine neden olacaktır. Ziyaretçi bazlı seo yapılırken dikkat edilmesi gereken ibareleri izleyerek kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz.

Diğer önemli husus ise, oluşturulan içeriklerde doğru görsellerin kullanılmasıdır. İçeriğimizi tam anlatan özgün görsellerin kullanılması ziyaretçilerin sitede daha uzun süreler geçirmesine neden olacaktır. Görsellerin seo uyumlu kullanılması yönergelerini izleyerek görsel düzeninin sağlanması gerekmektedir. Burada unutulmaması gereken içerikler ziyaretçiler için yazılır eğer bu amaçtan çıkmış içerikler var ise sitenizde sadece yazmak için yazmış olursunuz ve sitenizin sıralamalarda ilerlemesini beklemek kadar yanlış bir durum olamaz. Google arama motoru her zaman ziyaretçi dostu seo yönergelerini tavsiye etmektedir.

Kaliteli İçerik için İzlenmesi gereken adımlar

 • Öncelikle içerikte ne anlatmak istediğinizi kaliteli ve özgün bir başlık ile ziyaretçilere sunmalı
 • Yine aynı düzende içeriğinizde asıl anlatılacak ibareleri anlatmalı
 • Makale ile bütünleşen görsel seçimleri yapılmalı
 • Makale ile bütünlük sağlayan etiket seçimleri yapılmalı, etiket seçimleri için google etiket yöneticisi makalemizden teknik yönergeleri izleyebilirsiniz.
 • Makale içerisinde özgün Videoların kullanılması her zaman bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır.
 • Önemli alanların kalın puntolar veya yatay olarak, altı çizgili olarak belirtilmesi.
 • İçerik yönlendirmelerinin yapılması, benzer içeriklere yönlendirme içerik standartlarını yükseltecektir. Benzer içerikleri gören ziyaretçiler diğer konularıda gezecektir ve böylece sayfada kalma oranı yükselecektir.
 • Yorumların cevaplanması, konulara yorum yapıp sorular yönelten kullanıcılara mutlaka geri dönüş yapılmalıdır. Aynı durum sosyal medya hesaplarında da geçerlidir.

Sıralarda ilerlemek için takip edilmesi gereken farklı Google Seo Algoritmaları yönergeleri de bulunmaktadır. Her zaman kaliteli içerikler sunmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Seo Şefi olarak çalışmalarını bu yönde yürütmeye özen gösteriyoruz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
 • Hocam çok faydalı bir seo haberi olmuş. Siteniz haricinde artık hiç bir siteyi takip etmiyorum. Seo adına sitenizde çok geniş bir bilgi arşivi var. Kıymetini bilene tabiki.

 • Film sitesi için alt sayfalarda yani filmlerde çıkacak filmlerde ilk sıralara gelmek için tanıtım yazısı sayısı 20-25 adet olur mu? Yani bir çıkacak film için 20-25 adet tanıtım yazısı alınır mı? sonuç olumlu olur mu?

 • Çok yüksek oranda tanıtım yazısı almanız, malesef sitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Olabildiğince doğal çalışmalar yapmanız, siteniz açısından daha sağlıklı olacaktır.

 • Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler. Ben yaklaşık 1 buçuk ay önce teknoloji haberleri sitesi açtım. Bu sitenin günlük hit miktarı ne kadar olmalı yada ne kadar olması doğal?

  • Teknoloji haberleri platformunuzun tutması biraz zaman alacaktır. Burada önemli olan konu, faydalı içerik adetleriniz ve anahtar kelime araştırmalarıdır. Kendi haberlerini üreten bir platform iseniz görmeniz gereken hitler ilk aylar için 200 ile 400 arası tekil olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.