Google seo çalışmaları için önemli ipuçları

Google Seo

Bu hafta Google Seo uzmanlarının ve tüm internet tasarımcılarının yararlanabileceği güzel bir doküman yayınladı. 160 sayfalık doküman çok geniş kapsamlı önemli bilgiler içeriyor.

Google Arama Kalitesi Değerlendirme Yönergeleri

Google Webmaster Central Blog sitesinde yayınlanan haberde, Google sürekli yeni algoritma değişiklikleri yaptığından ve yaptıkları deneyleri takip edip değerlendirmelerde bulunduklarından bahsediyor.

2013 yılından sonra web sitelerinin kendilerini geliştirmesi amacı ile şeffaflık politikasına geçen Google arama motoru, yaptığı değişiklerden web sitelerinin olumsuz etkilenmemesi ve kendi arama iş yükünü azaltmak için seo uzmanları ve IT Uzmanlarını eğitmeye yönelik yazılı dokümanlar yayınlamaya başladı.

Google Arama Kalitesi Değerlendirme Yönergeleri için tıklayınız…

Google Seo Desteği

Google answers, Web Yöneticisi Kalite Yönergeleri, Google Ürün Forumları ve benzeri soru cevap, blog, doküman ve forum sayfaları ile sayfa sahiplerinin sorunlarına açıklayıcı cevaplar getirmeye başlamıştır. Bu bir çok makale içerisinde Google’ın altını çize çize vurguladığı en önemli şey kullanıcı deneyimi. Burada Google’ın bizlere anlatmak istediği; “insanlara kötü deneyim yaşattığınızı yakalarsam affetmem”.

Google Hangi Seo Çalışmalarını Desteklemiyor ?

Aslında bu konuda çok uzun açıklamalara gerek yok. Google kendinizi geliştirmenizi olumlu sayarken, spam yapmanızı ve sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinizi suistimal etmenizi desteklemiyor.

Doğru Google Tabanlı Seo Nasıl Yapılır ?

Öncelikle yazılan içerikleri incelediğimizde Google’ın bizden istediği bir seo çalışması değil, baştan başa her şeyi doğru yapmanız, sayfalarınızın kodlama yapısı ve içerik altyapılarını arama motorlarına uygun olmasını sağlamak gibi, fakat içerikleri oluştururken, hazırladığınız içeriklerin arama motorlarına göre değil ziyaretçilerinize göre hazırlanması. Anlaşılmadıysa şöyle ifade edelim; Kodlama, başlık, yazım kuralları, etiket ve meta açıklamalarını arama motorlarının istediği gibi oluşturun. Fakat içerikleriniz de sadece anahtar kelimeleri girip bırakmayın, işe yarar bir şeyler ortaya koyup içeriğinizi doğru şekilde yayınlamalısınız.

İçerik Kalitesini etkileyen unsurlar nedir ?

Sıralamalarda rol oynayan ve içerik kalitesini etkileyen unsurlar sadece anahtar kelimeler ya da özgün içerik girmekle sınırlı değildir. Alt başlıklarımız da bunlardan bahsedelim.

Korkutucu içerik

İçerik kalitesini etkileyen çeşitli faktörlerin en başında korkuyla hareket etmek geliyor. Yazdığınız yazı ile alay konusu olma korkusu, yazdığınız içeriğin çalınması, bilgilerinizin başkaları tarafından öğrenecek olması vb.. saymakla bitmez. Bunların bir kısmı haklı korkular olmakla beraber Google’da başarılı olan internet sitesi sahiplerinin başarı sırlarından birisi içerik oluştururken korku ile hareket etmemeleridir. Tedbirli olmak iyidir ama bir bilginin tek sahibi siz değilseniz ve yayılmaya müsait bir bilgi ise, bir gün mutlaka başka web sitesinde o konu ile ilgili bir makale yayınlanacaktır. Eğer şahsınıza ait teknik bilgileri yayımlıyorsanız bu konuda internet üzerinden ve yasal tasdik kanalları üzerinden yayın ve patent haklarınızı koruma altına alma yollarına başvurabilirsiniz. Mesela Dmca Kaydı yapabilirsiniz.

Güven veren içerik ve kimlik

Güven veren içerikler en çok ürün satışı yapan sitelerde ortaya çıkıyor. Günümüzde internet dolandırıcılığının artması sonucu ziyaretçilerin beklentisi artıyor. Özellikle ürün satışı yapan sitelerin Google Business kaydı olması ve harita bilgilerini Google’a kaydettirmesi önemli. Bu işlem Google tarafından işletme adresine bir zarf gönderimi yapılarak, gelen zarftaki key’i onaylama işlemi gerektiriyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra, işletmenin ismi Google’a yazıldığında, arama sonuçlarında işletmenin onaylanmış harita konum bilgileri bulunabiliyor. Mobil aramalarda ise yol tarifi ve arama butonu özelliği sayesinde işletmeye ulaşım kolaylaşıyor.

Arama sonuçlarında sıralamanız iyi olsa dahi, bir ürün satışı yapılırken ürün konusunda kısıtlayıcı bilgiler sunmak bilinçli tüketiciyi o ürün hakkında daha detaylı bilgiler bulabileceği sitelere yönlendiriyor. Yeterli açıklama ve teknik bilginin sunulduğu sitelerde ise kullanıcı eğer içerikten tatmin olmuşsa eğer, o ürünü satın almak isteyebiliyor.

Ürün satış aşamalarında ürünün tüketiciye nasıl ulaşacağı, ödeme sistemlerinin nasıl işlediği ve ürün hakkında bir sorunla karşılaşırlarsa nasıl çözüme ulaştırılacağı önemli unsurlardan.

Yine ürün satışlarında onaysız açık soru cevap sayfaları ve müşteri şikayetlerini değerlendirebilecek kadar kaliteli hizmet veren firmalar, sistemleri kapalı çalışan firmalardan daha iyi işler çıkartabiliyor.

İçeriği önemsemek

Yazdığınız içeriği sadece sıralama sonuçlarınızı arttırmak için oluşturuyorsanız büyük bir hataya düşüyorsunuz. Birbirine benzer yazılmış içerik sayfalarınıza giren ziyaretçiler sıkıcı bir deneyim yaşayacaktır. Bir başlığınız “bu gün seo çalışması yaptım” diğer başlığınız “dün seo çalışması yaptım” sonraki başlığınız ise “iki gün önce seo çalışması yaptım“. Burada amaç; bir Google seo çalışması yapmak değil Google’ı ve ziyaretçilerinizi kandırmaktır. Faydalı olmayan bir içerik insanların zamanını çalmak, internette ki bilgi karmaşasına binlerce megabyte fazladan çöp bilgi yığmaktan farklı olmayacaktır. Burada sormanız gereken soru şudur; “Bu içeriği oluştururken kötü niyetli miyim?” Sonraki başlığımızda buna biraz daha değinelim.

Para kazanma kaygısı

Bildiğiniz gibi herkes para kazanmayı sever. Ama içeriklerin ticari kaygılar ile saklanması art niyetli bir davranıştır ve kötü kullanıcı deneyimi olarak değerlendirilebilir. Faydalı bilgiler sağlamaya yönelik bir hobi sitesi ya da bir ürün satış siteniz olabilir. Sayfanıza bir ziyaretçi gözü ile eğer bir defa bile bakmadıysanız büyük bir hata yapmışsınızdır. Bilgiler yeterlimi, insanlar sıkılmadan istedikleri bilgilere ya da ürünlere ulaşabiliyorlar mı? Bunlara dikkat edilmediği durumlarda kullanıcıların sayfadan hemen çıkması muhtemeldir. Sayfanıza giren insanları sayfalarınızda tutacak çeşitli hileler genelde tam tersi şekillerde sayfanıza zarar vermekte ve aranma kalitenizi düşürmektedir.

Analytics kaydı takibi

Google Analytics ayarlarından sadece sayfanıza giren kişi sayısını değerlendiriyorsanız bir hata daha yapıyorsunuz. Analytics doğru kullanımı Google seo çalışmalarında en büyük kozunuzdur. İnsanların hangi sayfaları gezdiğine ve hangi sayfalarınıza hiç uğramadıklarını inceleyin. Sitede kalma oranları size hangi içeriğinizin kaliteli, hangi içeriğinizin ise yenilenmesi gerektiği hakkında yeterli bilgiler sağlayacaktır.

Diğer faktörler

Google seo çalışmalarınızı etkileyebilecek birçok faktör daha bulunmakta. Başka bir makalemizde bu konuları da sizlere anlatacağız. Sürekli güncel yeni haberlerimizi ve yazılarımızı okumak için bizi takip etmeye devam edin.

Seo Şefi olarak Google Algoritmaları ve güncellemelerine göre SEO çalışmaları düzenlemekteyiz. Google’in yaptığı her güncelleme üzerinde derin araştırmalar yaparak en doğru sonuca ulaşmak adına gerekli test işlemlerini tamamlar ve müşterilerimiz için en sağlıklı çalışmalara devam ederiz. Seo şefi olarak sadece Google SEO çalışmaları yapmaktayız. SEO uzmanları tarafından google güncellemeleri çok dikkatli olarak incelenmeli ve ciddiye alınmalıdır.

Google SEO nedir?

Google SEO özet olarak anlatmak gerekir ise, Google kalite yönergelerine uyumlu olarak yapılan teknik çalışmalardır. Google kalite yönergelerine ve yeni güncellemelere dikkat edilmesi gerekmektedir. İlk prensip olan kullanıcı deneyimine göre yapılan, sitelerin daha taranmasını sağlayan teknik çalışmaların bütününe Google SEO denilmektedir.

Diğer arama motorlarını neden tavsiye etmiyoruz. Google her geçen gün kendini yenileyen ve kullanıcılarına en doğru sonucu vermek için sürekli güncellemeler çıkaran en iyi arama motorudur. Aslında seo’nun doğuşu google ile başlamıştır diyebiliriz. Diğer arama motorları seo uzmanlarına pek değer vermemektedir. Google ise pdf ve seo platformları üzerinden sürekli yeni güncellemelerini seo uzmanlarına en hızlı şekilde ulaştıran kaliteli bir arama motorudur. Google ürün gamı olarakta geniş bir yapıya sahip olduğu için, bir çok seo analiz programı ve değerlendirme sitelerini ücretsiz olarak seo uzmanlarına ve web sitesi sahiplerine sunmaktadır.

Google SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Google üzerinde seo yapmak için bir çok neden vardır. Bunlardan en önemli olanları inceleyelim;

 • Webmaster Console ile seo uzmanları siteye tam hakim çalışmalar yapabilmektedirler.
 • Site haritasını tanıtmak çok kolaydır.
 • Robots txt tanıtmak kolaydır.
 • Sitenize gelen bağlantıları ücretsiz olarak analiz edebilirsiniz.
 • Organik aramalarınızı rahatlıkla gözlemleme imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Anahtar kelime önerici ile daha başarılı çalışmalara imza atabilirsiniz.
 • Google+ sayesinde blog alanına sahip olabilir ve sosyal dış bağlantı kazanabilirsiniz.
 • Google Maps ile haritalarda iş yerinizi ücretsiz olarak tanıtabilir yerel seo da başarılı işlere imza atabilirsiniz.
 • Google My Business ile işletmenizi daha hızlı ve kolay tanıtabilir.
 • Sitenize gelen zararlı bağlantıları ücretsiz olarak reddetme imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Manuel ceza işlemlerini görebilir.
 • Sitenizde yazmış olduğunuz yazıları anında google gibi hetir ile arama motoruna aktarabilir.
 • Uluslar arası hedefleme imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Mobil uyumluluk testi ve amp işlemleri kolaylığı.
 • Tarama hatalarını analiz edebilir, iyileştirmeler yapabilirsiniz.
 • Google page speed ile site hız optimizasyonu işlemini çok rahat ve ücretsiz olarak yapılabilinir.

Daha bir çok neden için google seo’yu tavsiye edebiliriz. Web sayfanızı google ile uyumlu hale getirerek ilerlemek gerekmektedir. Bunun için google seo yönergelerini çok sıkı takip eder ve müşterilerimiz için başarılı işlere imza atarız. SEO blog bölümünde yayınladığımız güncel Google SEO haberleri ile ziyaretçilerimiz ve müşterilerimize anlık bilgiler sunarız.

Sitenizin arama motorlarında en başarılı sonuçlara ulaşması için yukarıda bahsedilen tüm maddelere harfiyen uyarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Seo Şefi olarak google arama motorunu tavsiye etmekteyiz ve seo danışmanlığı hizmetinden faydalanmak ve uzmanlarımızla tanışmak için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.