Google Panda ve Penguen arasındaki farklar nelerdir ?

Google Panda ve Penguen arasındaki farklar nelerdir

Google panda güncellemesi çıkarttığı zaman google’ın tek algoritmasının panda olduğu, Google penguen algoritması güncelleme haberi gördüğümüzde ise, google’ın panda algoritmasından penguen algoritmasına geçiş yaptığını düşünebiliriz. Aslında Google bu iki algoritmayıda aynı anda kullanıyor. Ama ikisinin yaptığı işler yakın gözüksede farklı.

Google panda nedir ?

Seo hileleri ile haksız elde edilen sıralama ve rankları engellemek için google panda güncelleştirmesini çıkarttı.

Panda güncelleştirmesi ile neler değişti ?

Sayfanıza anlamsız cümleler içerisinde anahtar kelimeler girerek, otomatik kopya veri girişi ile doldurarak ya da anahtar kelimelerin aşırı kullanarak üst sıralarda yer almanızı engellemek için çıkartıldı diyebiliriz. Tek özelliği bu kadarla kalmıyor tabiki, içerik kalitenizi daha iyi anlamaya ve değerlendirme gibi yetenekleride var. Seo çalışmaları için, para ile alınmış geçici ve backlinkleri analiz edip cezalandırma, sayfa içi bağlantıları değerlendirme ve içeriğinizin sosyal medyada ve diğer bloglarda organik paylaşım oranlarını hesaplama panda güncellemesi ile gelen özellikler.

Google penguen nedir ? (google penguin)

Google penguen panda’nın yaptığı işleri tüm internet üzerinde gerçekleştiriyor olabilir. Tam olarak nasıl çalıştıkları bir sır. Seo uzmanları her zaman deneme yanılma yöntemleri ile bu sistemleri analiz ederek yorum yapmaktadırlar. Sistem sırları gün yüzüne çıktıkça, google’da boş durmuyor ve sürekli yeni güncellemeler ile bunun önüne geçmeye çalışıyor.

Google penguen’in özellikle son güncelleme ile birlikle daha çok bot sistemlerini kontrol eden bir algoritma olduğunu düşünüyoruz. Sayfa çalışma şekillerini izleyip ön analizleri gerçekleştirmekte ve panda için sistem altyapılarını filitre etmekte. Yaptıkları işlerin benzer olması buradan kaynaklı olabilir. Çünkü panda yavaş çalışan bir sistem olarak biliniyor.

Penguen algoritması tarafından yapılan backlink analizleri, sayfa açılış hızı değerlendirmeleri ve bizim seo ile ilgili düşündüğümüz herşeyin ilk adımı şu an penguen algoritmasında bitiyor.

Panda ise yapılan analizlerin detaylı incelemesini yapıp bir süre sonra devreye giriyor olabilir.

Yeni bir makale yolladığımızda bunun arama sonuçlarımızı değiştirmesi bir kaç saat alabiliyor. Bazı makalelerde ise hemen çıkma durumu oluyor. Bu sayfa altyapısının doğru yapılandırılmış olması ve penguen’in yaptığı analizlerin panda’ya fazla bir iş yükü bırakmayacak olmasından kaynaklı olabilir.

Bütün bunları düşünmemizdeki sebep nedir ? Yeni penguen güncelleştirmesi ile internetin artık daha canlı, yani gerçek zamanlı olacağı duyumundan kaynaklı. Öyle ise yeni penguen güncellemesi ile yaptığımız seo çalışmalarının etkilerini daha hızlı görebileceğiz ve penguen algoritması panda’ya daha az iş yükü bırakacak şekilde geliştirilecek demek olabilir.

Panda ve Penguen arasındaki farklar nelerdir ?

Yerli ve yabancı bir çok makaleyi inceledim ve benim düşüncem, penguenin genel analiz işlerini tek başına halletmesi ve detayları panda algoritmasına bırakması olabileceği.

Algoritmalar ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Google’ın Algoritmalar konusunu okuyabilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Başka bir seo makalemizde görüşmek üzere.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.