Google Manuel İşlemler Raporu Nedir? Türleri Çözümleri

google manuel işlemler

Google kriterlerine uygun olmayan web sitelere manuel işlem uygulanır ve arama sonucu ekranından tüm indexleri kaldırılır. Bir web sitenin manuel işlem cezasına tutulup tutulmadığını web site mülkünün kayıtlı olduğu Google Search Console hesabı üstünden öğrenmek mümkündür.

Google Manuel İşlem Nedir?

Gerçek kişiler tarafından incelenen web siteler eğer Google web yöneticisi kalite yönergelerine uygun olmayan işlemler gerçekleştiriyorsa bu web sitelere manuel işlem uygulanır. Manuel işlem sonrasında web sitenin indexleri tamamen kaldırılabilir ya da indexlerin serp sonuçlarında aşırı geri sayfalarda yer alması sağlanır.

Bir web site eğer manuel cezaya tabi tutulursa mülkün kayıtlı olduğu Google Search Console hesabında yer alan mesaj bölümüne uyarı gönderilir. Mesajlar periyodik olarak kontrol edilerek herhangi bir manuel işleme tabi olunup olunmadığı öğrenilebilir.

Google yetkililerinin web sitelere manuel işlem uygulamasının en büyük nedeni alaka düzeyini korumak ve kullanıcılara en kaliteli bilgileri sunmaktır. Bazı web site sahipleri maniple işlemler yaparak web sitelerinin görünürlülüğünün artmasını sağlıyor. Bu da okuyucuların alaka düzeyi düşük olan içeriklerle karşılaşmalarına neden oluyor. Kullanıcıya önem veren yapısından dolayı arama sonuç kalitesini arttırmak isteyen yetkililer bu yüzden manuel işlem cezasını devreye sokmuştur.

Google Tarafından Uygulanan Manuel İşlem Cezaları

Web sitelerin yapmış oldukları hatalara, arama motorunu yanıltıcı eylemlere göre farklı türlerden manuel işlem cezaları uygulanmaktadır. Kimi ceza türlerinden basit bir şekilde kurtulmak mümkün olsa da bazı manuel ceza türlerinden kurtulmak ciddi anlamda zordur. Bu yüzden yaptığınız tüm işlemlerin arama motoru kriterlerine uygun olmasına dikkat edin.

Google tarafından uygulanan manuel işlem cezaları aşağıda maddeler halinde yer almaktadır. Ayrıca nasıl kurtulabileceğiniz hakkında bilgiler de bulunmaktadır.

1. Saldırıya uğramış site

Bilgisayar korsanlarının web site dosyaları içerisine zararlı dosyalar yüklemesi nedeniyle oluşan sorunlarda verilen manuel ceza türüdür. Ayrıca okuyucuya gizlenen, arama motoruna açık olan içerikler de saldırıya uğramış site manuel cezasına neden olmaktadır.

Bu cezadan kurtulmak için güvenliği ihlal eden sorunları ortadan kaldırın. Sorunları düzelttikten sonra Google gibi getir aracını kullanarak gerekli düzenlemelerin yapıldığını arama motoru botlarına gösterin. Tüm sorunların ortadan kalktığını düşünüyorsanız manuel işlemler raporu içerisinde yer alan inceleme isteği bölümünden web sitenizin incelenmesini talep edin. Yapılan inceleme sonucunda size olumlu ya da olumsuz geri dönüşler yapılacaktır. Sorunların kalktığı belirlenirse arama sonuçlarında görünür olmaya devam edersiniz.

2. Kullanıcı tarafından oluşturulan spam

Konuk yazarlığı olan ya da forum bulunduran web sitelerde en çok karşılaşılan manuel ceza türüdür. Spam oluşmasına neden olan içerikler kaldırılarak bu manuel cezadan kurtulmak mümkündür.

Bu ceza türüyle karşılaştıysanız ilk yapmanız gereken şey kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan içeriklere odaklanmak olmalıdır. Uygunsuz içerikleri belirleyip kaldırın ve sonrasında web siteniz için inceleme talebinde bulunun.

3. Spam içerikli ücretsiz barındırıcı

Ücretsiz barındırıcıya sahip olan web sitelerin büyük bölümü maalesef spam içerik üretmektedir. Bu tarz içerikler üreten web siteler tespit edildiği zaman manuel ceza uygulanır.

Bu manuel cezaya tabi olduysanız spam oluşmasına neden olan hesapları ve ilgili içerikleri kaldırın. Tüm sorun oluşturabilecek etkileri ortadan kaldırdıktan sonra inceleme talebinde bulunarak manuel cezanın kaldırılmasını isteyin.

4. Spam içerikli yapılandırılmış işaretleme

Yapılandırılmış veri yönergelerine uymayan işaretlemelerin tespit edilmesi durumunda uygulanan manuel ceza türüdür. Özellikle okuyucular tarafından görünmeyen içeriklerin işaretlenmesi bu cezanın alınmasındaki en büyük nedendir.

Bu cezayı alan web siteler yapılandırılmış veri yönergelerine uygun olacak şekilde işaretlemeler yapmalıdır. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra inceleme isteğinde bulunulabilir. Yaptığımız tüm düzenlemeleri açıklamaya eklemeniz manuel cezanızın daha kısa süre içerisinde kaldırılmasını sağlayacaktır.

5. Sitenize Yönelik Yapay Bağlantılar

Web sitenize işaret eden yanıltıcı türden bağlantı türlerinin tespit edilmesi nedeniyle ortaya çıkan bir manuel ceza türüdür. Satın alınan bağlantılar bu durumun oluşmasına neden olur.

Manuel ceza almanıza neden olan bağlantıları tesit ederek çalışmalarınıza başladın. Bağlantıları tespit etiyseniz ilgili bağlantıların yer aldığı web sitelerle iletişime geçerek ilgili bağlantıları nofollow olarak değiştirmelerini isteyin. Eğer bu işlemi gerçekleştiremiyorsanız Google bağlantı reddet aracını kullanarak ilgili bağlantıları reddedin. Tüm bu işlemler sonrasında inceleme talebinde bulunabilirsiniz.

6. Sitenize Verilen Yapay Bağlantılar

Web sitenize giden yapay yanıltıcı bağlantıların tespit edilmesi nedeniyle verilen cezadır. Özellikle pagarankı etkilemek adına yapılan bağlantı türlerini kapsar.

İhlal oluşmasına neden olan yapay bağlantıları tespit edin. Öncelikli olarak hedefiniz bu bağlantıları ilgili web sitelerden kaldırtmak olsun. Eğer kaldırtamıyorsanız bağlantı reddet aracını kullanarak ilgili bağlantıları reddedin.

7. Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik

Kalite düzeyi düşük içeriklerin tespit edilmesiyle ortaya çıkan ceza türüdür. Otomatik oluşturulan, düşük kaliteli, kullanıcıya bir şey katmayan içerikler buna neden olur.

İlgili web sayfaları kaldırılarak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Katma değeri düşük olan içerikleri yeniden düzenleyerek zenginleştirin. Tüm işlemler sonrasında inceleme isteğinde bulunun.

8. Gizleme veya gizli yönlendirmeler

Okuyucuların arama botlarına gösterilen sayfadan daha farklı bir sayfayla karşılaşması durumunda oluşur. Gizleme veya gizli yönlendirmeler en sık karşılaşılan manuel ceza türlerindendir.

İlk olarak gizleme veya gizli yönlendirme olan sayfaları tespit edin. Daha sonra okuyuculara ve Google botlarına sunulan sayfanın birebir aynı olmasını sağlayın. Tüm düzenlemeler sonrasında inceleme talebinde bulunun.

9. Tam spam

Başka web sitelerden içerik toplanması, otomatik oluşturulan içeriklerin olması, web yönetici yönergelerine uymayan çok sayıda işlemin olması tam spam manuel cezasına neden olur.

Bu tip durumlarda yapılması gereken ilgili web sitenin web yöneticisi yönergelerine uygun hale getirilmesi olmalıdır. Kurtulması en zor olan manuel ceza türüdür. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra inceleme isteğinde bulunulmalıdır. Ayrıca yapılan düzenlemeler açıklama kısmına ayrıntılı bir şekilde yazılmalıdır. Bu verilen manuel cezanın daha kolay kalkmasını sağlayacak yönde atmanız gereken bir adımdır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.