Google Keep Nedir, Nasıl Kullanılır?

google keep

Google Keep, dünyanın en popüler arama motorlarından olan Google tarafından geliştirilen bir not alma ve liste hazırlama uygulamasıdır. İlk olarak Android mobil işletim sistemi ile popüler bir uygulama olmayı başarmış olan Google Keep, daha sonrasında Apple’ın iOS işletim sistemi tarafına da getirilmiştir.

En büyük artıları arasında yer alan senkronizasyon ile beraber bağlı olduğu hesaptaki tüm cihazlarda eş zamanlı olarak güncelleme imkanı sunmasıdır. Dolayısıyla bir not alma ve liste hazırlama uygulamasından çok daha ötesinde bir hizmet sunmayı vaat etmeye de başlamıştır.

Google Keep ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Daha önce de ifade edildiği gibi Google tarafından geliştirilen çevrimiçi ve çevrimdışı olarak kullanılabilen not alma ve liste hazırlama uygulaması Google Keep, Android platformu ile kullanıcıların dijital not alma isteklerine cevap vermek üzerine hayata geçirilmiş bir projedir.

Android kullanıcıları tarafından beğeni ile kullanılan Google Keep, Google’ın Nexus, Pixel ve Android One servislerinden farklı olarak Google Play Store mobil uygulama ve oyun mağazasında da yer almakta idi. Böylece diğer tüm üreticilerin Android cihazlarında da en çok kullanılan not alma servislerinden olmayı başardı.

Daha sonrasında ise Google tarafından iPad ve iPhone modelleri için de App Store kapsamında yer almaya başlayan Google Keep, kullanıcı sayısında ciddi bir artış yaşamaya devam etmiş oldu.

Google Keep’in öne çıkan özellikleri hangileridir?

Google Keep, sadece mobil cihazlar için hazırlanmış bir not alma uygulamasından çok daha fazlası olmak adına çeşitli özellikler sunmaktadır. Bu özelliklerin en başında, liste oluşturma sistemi gelmektedir.

Yapılacaklar listesi olarak da kullanılabilecek olan bu özellik ile kullanıcılar, işaretleme desteği sunan listelerini Keep üzerinden yapabilmektedir.

Google Keep’in en kullanışlı özelliği ise, senkronizasyon özelliğinin bulunmasıdır. Google hesabı ile giriş yapılarak kullanılan Google Keep uygulamasındaki tüm veriler, Google sunucularında tutulmaya başlamaktadır. Bundan dolayı istenildiği takdirdi herhangi bir cihazdaki Keep üzerinde yapılan değişiklik, diğer tüm cihazlarda da kendini göstermektedir. Örneğin Android cihaz üzerindeki Keep kapsamına eklenen bir not, eğer Google hesabı ile girişi yapılarak kullanılıyor ise iOS cihazdaki Keep üzerinde de görünmeye başlayacaktır. Böylelikle birçok farklı cihaz üzerinden not alma veya notları güncelleme işlemi yapılabilmekte ve söz konusu uygulama kapsamındaki tüm bilgilere, bulut sistemi ile farklı cihazlardan erişmek mümkün olmaktadır. Öte yandan bu kullanım, masaüstü tarafı için de geçerliğini korumaktadır.

Bir diğer önemli özellik ise, renkli not sayfaları ve notlar üzerinde çeşitli eklemeler yapılabilmesidir. Kullanımı daha verimli bir hale getirmek için renkli not kağıtları sunulmaktadır. Bununla beraber not içerisindeki önemli noktaları vurgulamak için üstü çizili yazılar da hazırlanabilmektedir.

Bunların dışında notlara fotoğraf veya video eklemek, söz konusu fotoğraflar üzerine notlar kaydetmek ve ses kaydı oluşturmak gibi detaylar da Keep ile mümkündür. Ayrıca sesli yazdırma özelliği ile Google Keep üzerinde klavye kullanmadan notlar almak oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Alınan notlar için hatırlatıcı oluşturma özelliği de yine Google’ın Keep not ve liste oluşturma uygulamasının öne çıkan detayları arasında kendine yer bulmaktadır.

Tüm bu detaylar ile birlikte Google, klasik not alma ve liste hazırlama alışkanlıklarını, birçok açıdan aynı şekilde dijital ortama aktarmanın yolunu arayarak, Keep servisini geliştirmiş ve geliştirmelerini devam ettirmektedir.

Google Keep nasıl kullanılır?

Google Keep not ve liste hazırlama uygulamasını kullanmak için öncelikle Android veya iOS cihazlar üzerinden bu uygulamayı indirmek gerekmektedir.

Google Keep Android uygulaması için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.keep&hl=tr

Google Keep iOS uygulaması için: https://itunes.apple.com/tr/app/google-keep-notes-and-lists/id1029207872?mt=8

Google hesabınız aracılığı ile sadece mobil cihazlardan değil, masaüstünden de notlar sayfasına erişebilirsiniz: https://keep.google.com

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan Keep uygulamasını indirdikten sonra, uygulamayı kullanmak oldukça basit olacaktır.

Mobil uygulamayı indirdikten sonra ilk olarak Keep, bir Gmail hesabı ile giriş yapılmasını isteyecektir. Bu süreçte dikkatli bir hesap ekleme işlemi yapmak gerekmektedir. Zira söz konusu olan bu mail adresi üzerinden, tüm platformlarda notlar eş zamanlı olarak kullanılacaktır.

Hesap ekleme sürecinden sonra uygulamanın ana ekranına giriş yapılmış oluyor. Keep’in çeşitli özellikleri doğrudan bu ekrandan kullanılmaktadır. Sol alt kısımda yer alan “Not alın” bölümünden kısa bir şekilde notlar alınabilir veya sağ alt köşedeki ikonlardan el yazısı, liste, sesli not alma ve görüntü ekleme özelliklerinden yararlanılabilir.

Not alma sürecinde söz konusu bu notları panoya işaretleme ve diğer özellikler, sağ üst bölümleki ikonlar aracılığı ile yapılmaktadır.

Bir diğer önemli Google Keep özelliği ise daha önce de belirtildiği gibi notları renklendirme özelliğidir. Bu özelliği kullanmak için ise kaydedilen notlar sayfasındaki rengi değiştirilmek istenen notun veya listenin seçilmesi ile üst bölümdeki renk paleti ikonuna basmak gerekmektedir.

Söz konusu olan bu renk paleti üzerinden seçilen renkler, bundan sonra o notun veya listenini varsayılan renk seçeneği haline gelmiş olacaktır. Ayrıca renk paleti ikonunun bulunduğu bölümde notlar içinde arama, panoya ekleme ve etiket ekleme özellikleri de bulunmaktadır. Etiket ekleme özelliği ile konuya göre notları etiketleyerek daha pratik bir kullanım alışkanlığı geliştirmek mümkündür.

Alınan tüm bu notlar ve oluşturulan listeler Android, iOS ve masaüstü uygulamalarında eş zamanlı olarak bağlı olduğu hesap üzerinde yer almaya başlayacaktır. Oldukça pratik bir not alma uygulaması olan Google Keep, yine mevcut özelliklerini de mümkün olan en pratik şekilde kullanıcılarının kullanımına sunmaktadır. Eş zamanlı kullanma özelliği ve Google Drive entegrasyonu ile de bulut üzerinden not ve liste takibi yapmak da Google’ın Keep ile sunduğu önemli detaylardan olmaktadır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.