Google Gibi Getir Nasıl Yapılır?

Google gibi getir uygulaması aslında bir çok amaç için üretilmiştir, Google sitenizdeki URL lerin nasıl oluştuğunu test etmeniz için uygulamayı geliştirmiştir. Google botunun sayfanıza erişim sağlayıp,sağlamadığını görmeniz için,Google botunun resimleri ve komutlara erişiminin, sayfalarınıza erişiminin olup olmadığını görebilirsiniz, ayrıca erişiminiz engellenmişse çok rahatlıkla görebilirsiniz. Bu uygulama bir simülasyon işlemidir , uygulama çalıştığında Google gibi sitenizde tarama yapar ve hata ayıklamanız da size yardımcı olur.

SİTELER İÇİN GOOGLE GİBİ GETİR’İ AÇMA;
Getirme işlemi örneği:
Sol alanda bulunan menülerden tarama menüsüne girilir.
Google Gibi Getir Tıklanır.
Site adresinizin yanındaki boş alana indexlenmesini istediğiniz konunun url adresi girilir.

getir

Url adresi kopyalandıktan sonra , Getir ve Oluştur butonu tıklanır.
Kısa bir süre beklenir ve aşağı alana URL adresiniz gelir , bu alandan Dizine gönder butonu tıklanır.

google dizine gönder

Yalnızca Bu URL yi tara seçildikten sonra Git butonuna tıklanır.
İşlem bitti zaman tamamlandı olarak görürseniz işlem başarılı demektir.

tamamlandi

İşlemi yaptıktan sonra , Google’a yeniden tarama yapması gerektiği komutu gönderilmiş olur ve son 4 içinde bu işlemi yapmadı iseniz Url niz anlık olarak indexlenir.
Google gibi getir özelliği kesinlikle zararsızdır, anlık index alamayan veya az makale yayınlayan kullanıcılar için Google tarafından sunulan en güzel uygulamalardan biridir. Google bu işlem için kullanıcı başına haftalık 500 getirme kotası belirlemiştir. Kotanızın dolmasına yakın bir uyarı bildirimi tarafınıza gönderilmektedir. Ayrıca getirme işlemlerinizi geçmişi tablosundan eski getirme isteklerinizi görebilirsiniz. Çok fazla yapılması durumunda site tembelleşen bir site haline gelmektedir. Kendiliğinden indexlenmesi en sağlıklı yöntemdir.
Getirme işleminizde kısmen yazıyorsa;
Google sitenize ulaşmış URL adresinize başarılı bir şekilde erişim sağlamıştır, lakin robots.txt tarafından engellendiği için indexlenmesi istenilen URL nin tüm kaynaklarına erişemediğinden işlemi kısmen olarak görünecektir. Çözüm olarak tablo kısmından detaylar bölümünden robots.txt tarafından engellenen ve erişim sağlanamayan dizin adreslerini silmeniz gerekmektedir.
Getirme işleminde Yönlendirme yazıyorsa;
Sunucu yönlendirme ile yanıt verdiği zamanlarda çıkar. Google gibi getir yönlendirmeleri takip eden bir uygulama değildir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.