Google Adwords Kurulum Adımları

Google Adwords Kurulum Adımları

Google Adwords Kurulum adımları ve reklam stratejileri hakkında bir kaç ipucu ile, performanslı reklamlar vermek mümkün!

Google Adwords Kurulum Adımları

Adwords reklamları vererek satış hacmini yükseltmek bir kaç düzenleme ile aslında mümkündür. Reklam strateji planları yaparak daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. SEO Firması olarak reklam verdiğimizi düşünelim.

Öncelikle bir adwords hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bu işlem için yapmanız gereken google adwords girişi yapmak olacaktır. Mevcut bir hesabınız yok ise bilgileri eksiksiz olarak doldurmalı ve faturaların tarafınıza doğru ulaşmasını sağlamak için adres bilgilerini, iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurmaya özen göstermelisiniz. İşlem tamamlandıktan sonra sıra kampanyamızı oluşturmaya gelmiştir. Kampanyayı oluşturmak için sekmelerden Kampanya ekle tıklanır.

adwords kampanya ekleme

Arama ağı seçimi yapılması gerekmektedir. Eğer sadece google arama sonuçlarında çıkmak istiyor iseniz, yalnızca arama ağı seçilmelidir. Görüntülü reklamlarda çıkmak istiyorsanız, yalnızca görüntülü reklam ağı seçilmelidir. Eğer reklamımız hem görüntülü, hemde arama ağlarında çıkacak ise, Arama ağı, Görüntülü Reklam Ağı Seçeneği seçilmelidir. Bu reklamlar haricinde alışveriş reklamları yani ürün bazlı reklam, Video reklamları Youtube videoları üzerinde reklamlarınızın görünmesini sağlamaktadır. Evrensel reklam seçeneği ile de tüm reklam formatlarında gösterimini sağlayabilirsiniz.

Bugün sizlere arama ağı reklamı kurulumunu anlatacağız. Arama reklam ağında reklam vermek için kampanya sekmesi tıklanır ve ardından Yalnızca Arama Ağı seçilir.

arama ağı

Kampanya adı yazan alana kampanya için bir isim verilir. Biz Seo Şefi Arama kelimesinde bir isim verdik. Türler bölümünden standart seçilir. Yer sekmesinden “Türkiye” seçilir. Burada dikkat etmeniz gereken konu eğer sadece bir lokasyona reklam verilmek isteniyor ise, Hedeflenen yerler alanından istediğiniz ilin seçimi yapılmalıdır. Örneğin istanbul seçimi yapar iseniz seo kelimesinde reklam verdiğimizi düşünür isek, seo yazıldığı zaman google reklamlarında sadece istanbuldan arama yapanlara reklamımız çıkacaktır. Lokasyon seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken alan burasıdır.

Dil seçimini yaparken Türkçe ve İngilizce olarak seçmeniz gerekmektedir. Klavye dillerinden dolayı yapılması gerekmektedir.

Dil seçimi

Teklif stratejisini adwords otomatik olarak seçebilirsiniz. Lakin biz manuel teklif stratejisini kullanacağız. Varsayılan teklif alanına Tık başına verebileceğiniz en yüksek tutar yazılmalıdır. Bütçe alanına ise, günlük bütçenizi belirtmeniz gerekmektedir. Alt bölümden Kaydet ve devam et sekmesi tıklanarak bir sonraki adıma geçilir.

Sıra anahtar kelimelerin seçimine geldi. Anahtar kelime seçimi için;

anahtar kelime seçimi

Açılış sayfasını girin yazan alana site adresinizi girmeniz gerekmektedir. Performanslı bir kampanya ve reklamın ilişkili bir kampanya olması adına link url niz seo ile biten bir link url ise daha fazla ilişkilendirilmiş oranı alabilirsiniz ve reklamlarınızın tetiklenmesinde avantaj sağlayacaktır. Ad yazan alana kampanya için bir isim verilmelidir. Teklif yazan alan ise manuel olarak tık başına en çok kaç tl vereceğimizi önceden belirttiğimiz için otomatik olarak, önceden belirlenmiş teklif rakamı gelecektir. Anahtar kelimeler yazan alana ise, reklamın hangi kelimelerde çıkmasını istiyorsanız o kelimeleri yerleştirmeniz gerekmektedir. Reklam grubu fikirleri al bölümünden tavsiye edilen diğer anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Ürün hizmeti girin alanına ilk anahtar kelimenizi yazarak arama yapabilir, tam ilişkili diğer anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz. Reklamlara devam et sekmesi tıklanarak bir sonraki adıma geçilir.

Reklamın oluşturulma adımına sıra geldi;

reklam oluştur

Final URL yazan alana, reklam tıklandığında gidilmesini istediğiniz linki bırakmanız gerekmektedir. Amaç seo paketleri hakkında reklam vermek ise, seo paketlerinin bulunduğu linke yönlendirme daha performanslı bir kampanya hacmine ulaşmamızı sağlayacaktır. Kurumsal site için reklam verildiğinde ana sayfa linki verilebilir. Reklam içeriği yazan alana, reklamlarda görünmesini istediğiniz metinler yazılmalıdır. Dikkat etmeniz gereken konu satırlardan sonra nokta işareti kullanmanız olacaktır. Reklam düzenlenir ve reklam oluştur sekmesi tıklanır. Aynı reklamı Mobil içinde oluşturmanız gerekmektedir. İlk oluşturduğumuz reklam Masa üstü reklamıdır.

reklam oluşturma

Reklam oluştur sekmesi tıklanır ve üst alanda gördüğünüz şekilde reklam artık gösterime hazır hale getirilir. Şimdi reklamımız için mobil versiyonu düzenlemeye sıra geldi, kaydet ve bitir sekmesi tıklanarak reklam oluşturma işlemi bitirilir.

reklamlar mobil

Reklamlar sekmesi tıklanarak, Kırmızı butonda yer alan + Reklam çeltiği tıklanır.

adwords mobil

Bir reklam grubu seçin alanından reklam kampanyası seçilir. Reklam otomatik olarak gelecektir. Cihaz tercihinin yan alanınd abulunan Mobil çeltiği seçilir ve Reklamı Kaydet denir. Reklamımız bu sayede masa üstü ve Mobil aramaları için optimize edilmiş duruma gelecektir.

Reklam için zaman planlaması yapılması gerekmektedir. Zaman planlaması ise reklamlarınızı istediğiniz saat aralıklarında yayınlayabilirsiniz. Bu işlem için;

reklam zaman planlaması

Ayarlar bölümünden Reklam Zaman Planması seçilir, sonra kırımızı buton alanından “+ Reklam Zaman Planlaması” tıklanır.

reklam planması

Güncellemek istediğiniz kampanya seçildikten sonra “+Özel Zaman Planlaması” Sekmesi Tıklanır. Reklam saat ayarı yapmaya geldi sıra, reklamı hangi saatler arasında yayımlamak istiyor iseniz seçim yapmak gerekmektedir. Bunun için Tüm günler yazan alandan hergün aynı saatte başlayıp, aynı saatte bitmesini sağlayabilirsiniz.

reklam saat ayarı

Reklamınızın farklı günlerde ve farklı saatlerde gösterilmesini istiyor iseniz, ekle sekmesini tıklayarak günleri ekleyebilir ve her gün için farklı saat aralıkları girebilirsiniz. Görünen saat alanını 24 saat yaparak zaman ayarlaması yapılır ve kaydet sekmesine tıklanır.

Bundan sonraki adımlarda reklam çalışmalarını iyileştirme adımları başlamaktadır. Reklam performansını yükseltmek için dökümanlar yayınlamaya devam edeceğiz. Google adwords ipuçları makelemizi inceleyerek performans çalışmaları yapabilirsiniz.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments
  • Çok başarılı bir anlatım olmuş hocam. Seo şefi her manada kaliteli işler yapıyor. Tek takip ettiğim seo blogu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.