Geri Dönüşüm Oranını Arttırmak için Google Analytics İpuçları

Geri Dönüşüm Oranını Arttırmak için Google Analytics İpuçları

Dönüşüm oranı, bir sitenin yayın hayatına devam edebilmesi için en önemli adımlar arasında yer alıyor. Kullanıcılar tarafından devamlı ziyaret edilen bir site profili oluşturabilmek, köklü bir internet sitesinin en önemli adımıdır. Ne güzeldir ki Google Analytics ipuçları ile birlikte, geri dönüşüm oranını daha iyi bir seviyeye çıkarmak adına yapılacak çalışmaları da şekillendirmek mümkün olacaktır.

Google Analytics ipuçları ile dönüşüm oranını takip etmek ve bu doğrultuda adımlar atmak, kullanıcıların beklentilerini de dikkate almak anlamına gelecektir. Nitekim devamlı gelen kullanıcı profili oluşturmak da mümkün olacaktır.

Google Analytics geri dönüşüm oranını arttırabilir mi?

Google Analytics, elbette ki belirli ipuçlarını takip ederek geri dönüşüm oranını artırabilir. Lakin bu süreç, doğrudan bir etkiden ziyade dolaylı bir etkiye vesile olması ile gerçekleştirilecektir.

Nitekim Google Analytics ipuçları ile yayın politikası oluşturularak, dolaylı yoldan geri dönüşüm oranı artırılabilir.

Dönüşüm oranını artırmak için Bounce Rate’i yani hemen çıkma oranını takip edin!

Hemen çıkma oranı yani Bounce Rate, Google Analytics tarafında üzerinde durulması gereken önemli kısımlardandır ve doğrudan geri dönüşüm oranını artırmak adına yapılacak çalışmaları yönlendirmek için kullanılabilir.

Temel olarak hemen çıkma oranı, kullanıcıların arama motoru üzerinden ziyaret ettiği sayfada aradığını bulup bulamadığını ifade etmektedir. Eğer kullanıcı yaptığı arama ile benzer bir içerik ile karşılaşmaz ise, hemen siteyi terk edecektir ve bu eylem, doğrudan Bounce Rate üzerine olumsuz olarak etki edecektir.

Ne yazık ki Bounce Rate, Analytics’in en önemli ölçüm değerlerinden olsa da birçok analist tarafından yanlış değerlendirilmektedir. Şunu net bir şekilde söylemek gerekiyor ki Bounce Rate, web sitesinde geçirilen zamanı ifade etmez. Bunun yerine sayfalara veya oturumlara göre oluşturulan yüzdelik ifadedir.

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçları

Bir başka değişle Bounce Rate yani hemen çıkma oranı, bir sayfayı görüntüleyen kullanıcıların, görüntüleme sonrasında siteden ayrılma durumunu ifade eder. Hemen çıkma oranına etki eden hem iyi hem de kötü olmak üzere birçok farklı etmen bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki Google Analytics ipuçları arasında, orana etki eden değerlendirlemer yer almaz. Nitekim bu analiz, analistler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Bounce Rate yani hemen çıkma oranının düşük olması, içeriğin kalitesini yani dolaylı olarak siteye gelen kullanıcıların aradıklarının ne kadar bulup bulmadıklarını ifade eder. Aradığı bilgiye net olarak bir kullanıcı için ziyaret ettiği site, bir sonraki aramalarında kullanılacak adresler arasında yer alabilir. Nitekim geri dönüşüm oranı noktasında, hemen çıkma oranı iyi bir ipucu verecektir.

Sayfa bazında analizler gerçekleştirerek, hemen çıkma oranı düşük olan sayfalar üzerinde çalışmalar yapılabilir. Bunun için Google Analytics sayfası üzerinden seçilen web sitesinin yönetim alanından Davranış > Site İçeriği > Açılış Sayfaları sekmesine geçiş yapılmalıdır. Bu sayfada arama motorları üzerinden yapılan aramalarla gelen ziyaretçiler ulaştığı sayfalar görüntülenmektedir. Bu sayfalar için de Google, aralarında hemen çıkma oranı bölümünün de olduğu çeşitli detayları gösterir.

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçları

Özellikle yeni ziyaretçilerin hemen çıkma oranlarına dikkat etmek gerekmektedir. Düşük olan sayfalar üzerinde yeniden çalışmalar yapılmalı ve ziyaretçilerin neden bu sayfada aradıklarını bulamadıkları analiz edilmelidir. Nitekim beklentilerini karşılayan içerikle karşılaşan kullanıcılar, uzun vadede geri dönüşüm oranı üzerinde  ciddi bir fark oluşturacaktır.

Yüzde 0 ve 10 aralığında yer alan hemen çıkma oranları, kullanıcıların geri dönüşüm oranına katkı sağlayacak potansiyele ulaştığını ifade edecektir. Öte yandan yüzde 30’u geride bırakan oranlar, iyi değerler olarak kabul edilmez.

Kullanıcıları daha iyi anlamak adına genel trafiği analiz edin!

Bir sitenin en çok ziyaretçi elde ettiği içerikleri veya sayfaları, o sitenin kullanıcılar tarafından en çok ilgi gören içerikleri anlamına gelmektedir. Bekledikleri içerik ile karşılaşan kullanıcılar, benzer içeriklere ulaşmak için söz konusu olan siteyi ziyaret etmek isteyecek ve bu kullanıcılar, temel olarak geri dönüşüm oranındaki değişim olarak kendini gösterecektir. Elbette ki bunun için iyi bir genel analiz işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Zira kullanıcıların internet sitesi üzerindeki davranışları, en nihayetinde nasıl bir beklenti içerisinde olduklarını gösterir.

Bunun için ilk olarak Edinme > Tüm Trafik > Kanallar sekmesine geçiş yapılmalıdır. Sonrasında ise sağ üst köşede yer alan zaman aralığı belirlenmelidir. Genel olarak bir önceki ayın istatistiklerinin incelenmesi, yerinde bir karar olacaktır.

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçları

İkinci adım olarak, açılan bu sekmede sunulan ziyaretçi kaynaklarının tercihi yapılmalıdır. Her kaynak içerisinde, belirtilen zaman diliminde anahtar kelimelere veya platformlara göre gelen ziyaretçilerin davranışları ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçları

Yapılan seçimin ardından, Google tarafından sunulan detaylı kullanıcı davranış analizleri ile karşılaşılacaktır. Bu analizlerde de ilk olarak, hemen çıkma oranı dikkate alınmalıdır. Bununla beraber sayfada geçirilen süre de önemli bir yere sahiptir. Ek olarak sayfa ve oturum oranı da geri dönüşüm oranı konusunda sunulan Google Analytics ipuçları arasında yer almaktadır.

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçları

Geri dönüşüm oranını artırmak için sayfa açılış hızlarını analiz edin!

Geri dönüşüm oranını artırmak için Google Analytics ipuçları arasında yer alan bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, kullanıcıların ulaştıkları sayfaların yüklenmesi için bekledikleri sürelerdir. Son yapılan araştırmalara göre yeni kullanıcılar, 3 saniyeden daha uzun sürede açılan sayfalara sahip internet sitelerine rağbet göstermekten kaçınıyorlar. Bu durumu detaylı analiz etmek için Analytics üzerinden Davranış > Site Hızı > Genel Bakış sekmesine geçiş yapılması gerekmektedir. Tarih aralığının seçilmesi ile beraberi çeşitli detaylar sunulmuş olacaktır.

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçları

Tarayıcı, sayfa ve ülke bazlı olarak açılış sayfalarına erişen kullanıcıların bekleme süreleri gösterilmektedir. En net bilgiler için sayfa bazlı sonuçlar değerlendirmeye alınabilir. Belirtildiği gibi 3 saniyenin üstünde kalan sayfa yüklenme hızları, geri dönüşüm oranını büyük bir zarar verecektir. Dolayısıyla sayfa bazlı Analytics verileri incelenerek, ortalamanın altında kalan sayfaları hızlandırmak için çalışmalar yapılabilir.

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçları

Bu ve diğer tüm bölümlerde, açılış sayfasında öne çıkan URL’ler gösterilmektedir. Tüm bilgiler için “tam raporu görüntüle” butonu kullanılabilir.

Analytics ile gerçek zamanlı analiz gerçekleştirin!

Google Analytics, gerçek zamanlı ölçümler de gerçekleştirmektedir. Sitede bulunan kullanıcıların veya yeni gelen ziyaretçilerin davranışları canlı olarak aktarılır. Kullanıcıların hangi kaynaktan ve ülkeden geldikleri, o an için açılış sayfasının ne olduğu ve ne kadar süre geçirdiklerine ek olarak, bu sayfalardan sonra hangi bölüme geçiş yaptıkları da aktarılır.

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçları

Analytics sayfasında sol kolunda yer alan Gerçek Zamanlı > Genel Bakış sekmesi altından, bahsi geçen bu kullanıcı ölçümler, canlı olarak takip edilebilir ve buna göre çeşitli önlemler alınabilir.

Geri dönüşüm oranını doğrudan geliştirmek için açılış sayfalarının raporlarını kullanın!

Açılış sayfaları, yeni ziyaretçiler için söz konusu olan internet sitesi ile ilk kez karşılaşıldığı zamandır. Bundan dolayı geri dönüşüm oranına katkı saylayacak devamlı ziyaretçiler edinmek için, yeni gelen ziyaretçilerin ulaştıkları açılış sayfalarına ciddi bir özen göstermek gerekir.

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçları

Daha önce de belirtildiği gibi Google Analytics, açılış sayfaları ile ilgili çok detaylı değerleri site yöneticilerine sunmaktadır. Tüm bu değerler ışığında, özellikle de en çok ziyaret edilen ve yeni ziyaretçi kazanan sayfalara yönelik sıkı bir çalışma yapmak gerekmektedir.

En iyi sonucu elde etmek için kullanıcının aradığı bilgiye veya ürüne, en iyi cevap verecek sayfa hazırlanmalıdır. Yapılan çalışmalardan sonra, sık sık Analytics üzerinden yeni kullanıcıların dönüşüm oranları analiz edilmelidir. Yapılan değişikliklerle beraber verilerde oluşan farklılıklar dikkate alınarak, yeni veya daha az ziyaret alan sayfaların stratejileri çizilmelidir.

Geri dönüşüm oranı için Analytics ve AdWords analizi yapın!

Geri Dönüşüm Oranını Artıracak Google Analytics İpuçlarıÖzellikle elektronik ticaret siteleri için Google’ın reklam verenler için hazırladığı AdWords servisi, sıkça kullanılan çevrimiçi servislerdendir. Ne güzeldir ki bu veriler, Analytics ile birlikte eş zamanlı olarak gösterilebilir.

Kullanıcıların AdWords reklamlarına eklenen kelimelerden sonra sitedeki davranışları analiz edilerek, yeni planlamalar yapılabilir. AdWords reklamları, yeni ziyaretçi kazanımı kadar, ziyaretçilerin davranışlarını analiz etmek için de iyi bir yöntemdir.

Geri dönüşüm oranını etkileyen diğer faktörler!

Geri dönüşüm oranını Google Analytics ipuçları ile artırmak için yapılacak çalışmaların yanı sıra gerek blog, gerek haber gerekse de e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken farklı noktalar da bulunmaktadır. Bu detayların başında, kullanıcı deneyimi yer almaktadır.

Yeni gelen kullanıcılar, aradığı ürünü veya içeriği bulmak istedikleri kadar, iyi bir şekilde sunulmasını da beklemektedirler. Nitekim hem tasarımı hem de kullanıcı deneyimi düzenlemesi ile internet sitelerinin mimarisi, iyi bir şekilde oturtulmalı ve yeni gelen kullanıcıların aradıkları bölümlere en kolay şekilde ulaşmasının sağlanması amaçlanmalıdır.

Öte yandan yeni gelen ziyaretçiler için çeşitli pop-up bildirimler veya reklamlar, çoğu zaman siteyi hemen terk etme ve hemen çıkma oranında artış olarak yansımaktadır. Nitekim bu konuda da temkinli davranmakta fayda bulunur.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.