Featured Snippets Nedir? Sıfırıncı Sıra Optimizasyonu

Featured Snippets rehberi

Featured Snippets, sıfırıncı sıra ve position zero olarak bilinen bir Google sıralama türüdür. Bu kavram ayrıca öne çıkan snippet olarak da bilinir. Anahtar kelimeyle arama yapıldığı zaman en süt kısımda kutu içerisinde yer almak sıfırıncı sıra olarak nitelendirilir.

Google, Featured Snippets kavramını arama yapan kişinin aradığı bilgilere en kısa süre içerisinde ulaşmasını sağlamak adına oluşturmuştur. Bu sayede bilgi akışı daha hızlı hale gelmektedir.

Amaç her ne kadar kullanıcıların bilgiye kısa süre içerisinde ulaşmasını sağlamak olsa da sıfırıncı sıra sayesinde organik trafiğin %50 gibi değerlerde arttırılması mümkündür.

Yaptığımız araştırmalara göre Featured Snippets olarak arama sonuçlarında yer alan sonuçlar 1. Sırada yer alan sonuca göre 2 kat daha fazla tıklanma oranına sahiptir. Bu da doğal olarak organik trafik artışı anlamına gelmektedir.

Featured Snippets Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Söz organik trafiğe geldiği için eminim ki hepiniz şimdiden sıfırıncı sırada yer almak için can atıyorsunuz. Size vereceğimiz bilgiler sayesinde sıfırıncı sırada yer almak için aday olacaksınız ancak öncelikli olarak bilmeniz gereken temel hususlara değinmek istiyoruz.

 • Featured Snippets, yapılan aramada ilk organik sonucun hemen üstünde göründüğü için sıfırıncı sıra veya konum 0 olarak adlandırılır.
 • Yapılan sesli aramalar genellikle Featured Snippets olarak sıralamada yer alır.
 • Sıfırıncı sırada çıkmaya en uygun içerikler genelde 1. Sırada yer alan içeriklerdir. Bu yüzden 1. Sırada yer alan içeriklerin Featured Snippets alması diğerlerine göre daha kolaydır.
 • Position zero olarak yer alan kısım SEO dünyasında cevap kutuları olarak bilinir.

Featured Snippets Almanın Sırrı Nedir?

Yaptığımız araştırmalar göre position zero olarak serp sonuçlarında yer almak için verilen bilgilerin doyurucu olması gerekmektedir. Yapılan aramada yer alan soruları, net bir şekilde cevaplayan içeriğe sahip değilseniz konum 0 olarak sonuçlarda yer almanız mümkün değildir.

Bu etkisinden dolayı içeriklerinizi doyurucu bir şekilde optimize etmeye özen gösterin.

Ayrıca yine yaptığımız araştırmalara göre başlıklarınızın soru cümlesi olması Featured Snippets almanıza yardımcı olur. Makale başlıklarınızda aşağıda yer alan listedeki kelimelerin yer alması sıfırıncı sıra olmanızı kolaylaştıracaktır.

 • Nedir
 • Nasıl
 • Nasıl yapılır
 • Nelerdir

Başlıklarınızı bu şekilde optimize ettikten sonra içeriklerinizi sorulan sorulara net bir şekilde cevap verecek düzeyde optimize etmeniz gerekmektedir. Ayrıca daha önceden yayımlamış olduğunuz içeriklerin hangilerinin Featured Snippets almaya uygun olduğunu belirlerseniz organik trafiğinizde ciddi artışlar gözlemleyebilirsiniz.

Sıfırıncı Sıraya Uygun İçerikler Nasıl Bulunur?

Featured Snippets olmaya uygun içerikleri bulmak için sıklıkla kullandığım bir yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu yöntem sayesinde Featured Snippets almış olan içerikler oluşturmanız mümkündür.

Olayı tam olarak kavramanız için bunu bir örnekle paylaşacağım. Bu sayede olayın anlaşılabilirlik derecesini arttırarak kolay bir şekilde sıfırıncı sıra almanızı sağlamaya çalışacağım.

Featured snippets ornegi

Yukarıda yer alan görselde elmanın faydaları aramasına karşılık çıkan Featured Snippets yer almaktadır. Bunun aranma hacmi yüksektir ve serp sonuçlarında ilk sayfada çıkmak ciddi anlamda zordur.

Bu tip içerikler oluşturarak var olan Featured Snippets sonuçlarını egale edip sıfırıncı sıra alabilmeniz pek mümkün değildir. Bu yüzden yapılan aramanın dışında kullanıcıların yapmış olduğu diğer aramalara odaklanın.

Featured snippets ilgili aramalar

Yukarıda yer alan görselde “elamanın faydaları nelerdir” araması için yapılan diğer ilgili aramalar yer almaktadır. İlgili aramalarda yer alan bu aramaların rekabet gücü “elmanın faydaları nelerdir” aramasına göre daha düşüktür. Yani bu aramalarla daha iyi sıralamalar almanız mümkündür.

İlgili aramalar kısmında yer alan soru odaklı aramaları teker teker arayın ve Featured Snippets sonucu olmayanları belirleyin. Daha sonra bunları ana makalenizde uygun bir şekilde listeleyin.

Doyurucu yani yüksek bilgilere yer vererek Featured Snippets olmayan bu aramalarda Featured Snippets sonucunda yer almaya aday olacaksınız. Makaleniz hak ettiği ilgiyi görünce iyi optimize edilmiş olan içeriğiniz sayesinde yukarıda belirttiğimiz rekabet gücü yüksek arama için bile Featured Snippets sonucunu egale edip burada sizin indeksinizin yer almasını sağlamanız mümkündür.

Kullanıcıların Yaptığı Aramaların Bulunması

Featured Snippets almak için kullanıcıların yaptığı aramaların da iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bunu nasıl yapacağınızı ve Featured Snippets almak için uygun olan aramaları nasıl bulacağınızı bir örnekle göstermek istiyorum.

Featured snippets arama

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi arama kutusuna elmanın faydaları yazdık ve karşımıza arama yapmadan birçok arama önerisi çıktı. Ben bunlardan elmanın zararları aramasına odaklanmış durumdayım.

Featured snippets arama

Elmanın zararları nelerdir şeklinde arama yaptığım zaman hiçbir Featured Snippets sonucunun olmadığını gördüm. İşte bu arama tam da Featured Snippets almaya uygun bir içerik oluşturmak için idealdir.

Elmanın faydaları nelerdir aramasına göre aranma hacmi ve rekabeti düşük olsa da sıfırıncı sırada elmanın zararları nelerdir aramasıyla sıralama almak kesinlikle yüksek organik trafik elde etmeyi sağlayacaktır.

Tabi ki sadece bu yönde içerik oluşturulması yeterli değildir. İçeriklerin doyurucu ve Featured Snippets kurallarına uygun bir şekilde oluşturulması da önem arz etmektedir. Sizler de sektörünüze uygun aramalar yaparak ideal içerikleri bulup oluşturabilirsiniz.

Featured Snippets İçin Uygun Kelime Sayısı Nedir?

Featured Snippets almak için kesin bir yöntem bulunmamaktadır ancak yaptığımız analizlere göre içeriklerin bazı özellikleri taşımasının gerekli olduğunu gözlemledik.

İnsanların Featured Snippets konusunda en çok merak ettiği şey Featured Snippets almak için uygun bir kelime sayısının olup olmadığıdır.

Aramalarda yer alan Featured Snippets sonuçlarını incelediğimizde 40 ila 50 kelimenin arasında yapılan doyurucu açıklamaların sıfırıncı sırada yer aldığını gözlemledik. Bu kesin bir bilgi olmasa da sizce de Featured Snippets sonuçlarında yer alan bilgilerin 40 ila 50 kelimeden oluşması normal mi?

Bu kesinlikle bir yol gösterici olarak kabul edilebilir. Bizler yaptığımız Featured Snippets optimizasyonlarında 40 ila 50 kelimeye odaklanarak sıfırıncı sırada yer almayı başardık. Sizlerin de bu doğrultuda optimizasyon yaparak iyi sonuçlar alacağınızı düşünüyoruz.

Featured Snippets Almak İçin İçerik Optimizasyonu

Hali hazırda iyi sıralamalar almış olan içerikleriniz vardır. İlgili içerikleri optimize ederek sıfırıncı sırada yer almanız da mümkündür. Şimdi sizlere Featured Snippets almak için içerik optimizasyonu nasıl yapılır konusunda bilgi vermek istiyoruz.

 • Başlıklarınız soru odaklı olsun ve mutlaka anahtar kelime kulanın.
 • Web sitenizde mutlaka nasıl yapılır tarzında bir kategori yer alsın.
 • İçeriklerinizi kısa paragraflar halinde anahtar kelimenin soru formunu barındıracak şekilde yapılandırın.
 • İçeriklerinizde grafik, tablo, madde işaretleri, numaralı listeler, yapım aşamaları kullanmaya özen gösterin. (Featured Snippets çeşitleri)

Featured Snippets Çeşitleri Nelerdir?

Featured Snippets 3 farklı çeşitle karşımıza çıkıyor. Liste, paragraf ve tablo sıfırıncı sıra çeşitleri arasında yer almaktadır. Bunları kavramanız için size görsel öğelerle birlikte örnekler vermek istiyoruz.

Featured snippets liste

Yukarıda yer alan görselde liste örneği yer almaktadır. Makalelerinizde madde işaretleri kullanarak liste şeklinde Featured Snippets alabilirsiniz.

Featured snippets paragraf

Yukarıda yer alan görsel paragraf olarak Featured Snippets örneğidir. Bilgileri 40 ila 50 kelime kullanarak doyurucu bir şekilde açıklarsanız sizler de paragraf şeklinde Featured Snippets alabilirsiniz.

Featured snippets tablo

Yukarıdaki görsel tablo olarak alınan Featured Snippets örneğidir. İçeriklerinizde özel bölgeleri tablo halinde sunarak bu tarz sıfırıncı sıra alabilirsiniz. Makaleye eklenen tabloların aşırı derecede uzun olmaması sıfırıncı sıra almak için önemlidir. Bu yüzden mümkün mertebe tablolarınızı kısa tutmaya özen gösterin.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.