Facebook SEO İpuçları ile Daha Fazla Görünür Olun

Facebook SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformlarının internet kültürünün bir parçası haline gelmeye başlaması, Google gibi arama motorlarının da başta Facebook olmak üzere diğer tüm sosyal medya platformları ile etkileşim haline geçmesi ile sonuçlandı. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olmayı başaran Facebook, dolayısıyla da arama motorları ile en çok interaktif iletişimde olan platform olmayı başarıyor.

Günümüzde Facebook SEO ifadesi de kendini göstermeye başlamış oldu. Zira kullanıcılar tarafında önem verilen ve çok sık kullanılan Facebook, bu sebepten dolayı başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının sıralama kriterleri arasında kendine yer etmeye başladı ve doğrudan doğruya SEO çalışmaları arasında kendine önemli bir yer açmış oldu.

Facebook, SERP sayfalarını nasıl etkiliyor?

Facebook SEO

Facebook SEO öncesinde konunun en net biçimde anlaşılması adına, Facebook ile ilgili çeşitli bilgilerin üstünden geçmek gerekiyor. Açıklanan analiz raporlarına göre mobil taraftaki aylık aktif kullanıcı sayısı, 1 milyar barajını geride bırakmış durumda. Diğer yandan toplamdaki Facebook kullanıcı sayısı ise dünya nüfusunun yarısını geride bırakmayı başarmış. Neredeyse tüm aktif internet kullanıcılarının, sosyal medya platform tercihini yoğunlukla Facebook’tan yana yapması, potansiyelin ne derece yüksek olduğunu kanıtlamaya yetiyor.

Bunlarla beraber Birleşik Devletler kapsamında yapılan bir araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 47’lik bir bölümü, satın alma işlemlerinde sosyal medya platformlarının önemli bir etkisi olduğunu söylüyor. Facebook tarafında ise katılımcıların %78 oranındaki bir bölümü, markaları takip etmek ve alışverişlerine yön vermek için Facebook’u aktif olarak kullanıyor. Kuvvetle muhtemel söz konusu olan bu araştırmalarda elde edilen sonuçların, büyük bir oranda dünyanın geri kalanında da geçerlilik gösterdiği ifade ediliyor.

Şimdiye kadar görülebileceği gibi sosyal medya devi Facebook, online alışveriş ve marka takibi konusunda büyük bir öneme sahip. Peki Facebook, Google ve diğer arama motorlarının SERP kapsamlarında, nasıl etki gösterebiliyor? Bu süreçte en öne çıkan iki önemli adım bulunuyor: Alan adı yani domain otoritesi ve Google indeks sayısı!

Facebook SEO

SEO Visor tarafından yayınlanan bilgilere göre Google, SERP kapsamında 1.87 milyar gönderi indeksini barındırıyor. Üstelik söz konusu olan bu yaklaşık 2 milyar indeks sayısı arasında, sadece herkese açık olarak yayınlanan gönderilerin bağlantıları yer alıyor. Söz konusu bu indeks miktarları göz önüne alındığında, Google için Facebook’un ne derece önemli bir platform olduğuna dair çıkarımlar yapılabilir.

Öte yandan, başta Google olmak üzere Yandex, Bing, Yahoo ve Baidu arama motorları tarafından büyük bir öneme sahip olan domain yani alan adı otoritesi ve domain trust flow yani alan adı güvenilirlik puanları konusunda da Facebook, çok yüksek derecelere sahip. Trust flow tarafında 97 puana sahip olan Facebook, domain authority yani alan adı otoritesi tarafında ise 100 üzerinden 100 puana sahip.

SEO konusundaki en önemli faktörleri bünyesinde barındırdığından ötürü Facebook, kullanıcı deneyimiyle beraber de çok farklı amaçlar için önemli bir araç olmayı başlamıştır. Çok ciddi derecede arama motorları tarafından güvenilir olarak gösterilen bu platformdan ziyaretçi kazanımı elde eden ve link yani URL almayı başaran internet sitelerinin, Google SERP tarafında somut etkiler oluşturmayacağı düşünülemez. Nitekim Facebook SEO kavramı da bu noktada kendini belli etmeye başlıyor.

Facebook ve Google, rekabetin eşiğinden döndü!

Facebook SEO

Facebook’un Google için iyi bir referans alternatifi olması bir yana dursun, bu iki dev isim arasında da ilginç bir birliktelik bulunmaktadır. Facebook’un hem paylaşım hem de kullanıcı sayısının artması, kendi arama algoritmalarında da önemli geliştirmeler yapılması gerekliliğini ortaya çıkardı. Facebook, kullanıcıların etkileşiminden yeni kullanıcı ve gönderi bulma süreçlerine kadar olan bölümleri iyileştirmek adına, arama algoritmaları tarafında ciddi iyileştirmeler ve geliştirmeler sağladı ve halen daha gün be gün bu çalışmalar devam ediyor.

Bu gelişmeler sürecinde de bir sosyal medya platformundan çok daha fazlasını sunmaya başlayarak arama motoru tarafında da önemli bir yol kat eden Facebook, bir dönem Google’a rakip olabileceği konuşulan olaylara da vesile olmuştu. Lakin içinde bulunduğumuz döneme kadar herhangi bir arama motoru atılımı, Facebook tarafından gerçekleştirilmedi. Bu noktada aktarılan bilgilere göre Google ve Facebook, içerik analizi konusunda da bir iş birliği sürecinde yer aldı. Böylece Google’ın SERP kapsamındaki faktörlerinde, Facebook’un etkisi de artmış oldu.

Nitekim kesinleşmemiş olan bu iş birliği süreçlerinden sonra, SEO çalışmalarında Facebook’un somut etkileri, daha da fazla ortaya çıkmaya başladı.

Facebook SEO çalışması sürecinde, takip edilmesi gereken adımlar nelerdir?

Facebook SEO

Facebook’un, aslında Google arama sonuçlarında ve alan adı otoritesi konusunda ne derece önemli bir konuma sahip olduğu ile ilgili öne çıkan detayları aktardıktan sonra, iyi bir SEO çalışması sürdürmek adına “Facebook SEO nasıl yapılır?” konusuna geri dönülebilir. Facebook SEO konusunda takip edilmesi gereken, birçok önemli adım bulunmaktadır. Söz konusu olan bu önemli maddeleri takip ederek, Facebook’tan elde edilebilecek en iyi SERP sonuçları ve web sitesinin internet otoritesini artırmak için gerekli olan adımları atmak, mümkün olacaktır.

En iyi Facebook sayfa ismini alın!

Facebook SEO çalışmalarının ilk adımı, en iyi sayfa ismini almak ile başlamaktadır. En önemli ve en etkili adım olarak değerlendirilebilecek olan sayfa ismi belirlenmesi süreci, Facebook sayfası ile internet sitesinin Google tarafından bütünleştirilmesi sürecini başlatacaktır. Dolayısıyla bu konuda özenli bir çalışma yapmak gerekir. Seçilecek Facebook sayfa ismi, Google’ın söz konusu olan o başlık ile sayfanın bağlı olduğu web sitesi arasında bir bağlantı kuracaktır. Tam olarak aynı şeyi ifade etmese de “anchor text” üzerinden link çıkışı kazanımı sağlanmış gibi düşünülebilir.

Bu konuda anahtar kelimeleri sayfa ismine dahil etmek, üstünden geçilmesi gereken alternatifler arasında yer alabilir. Ancak kullanıcı deneyimi ve akılda kalma sorunu göz önüne alındığında, bu konu üzerinde ayrı bir strateji oluşturmak gerekiyor.

Bununla beraber aktarılan bilgilere göre Facebook sayfa isminin ilk kelimesi, Google için en önemli kelime olma niteliği taşıyor. Dolayısıyla başlık seçimlerinde, ilk kelime üzerinde de özel bir çalışma yapılmalıdır.

Uzun kuyruklu başlık seçimleri de, yine ihtimaller dahilinde tutulması gereken detaylar arasında yer almaktadır. Hem Facebook aramalarında hem de Google aramalarında, bu kelimelerle ilişkilendirme kurulacağı gerçeği, göz ardı edilmemelidir.

Tüm bunların dışında, üstünde durulması gereken farklı bir detay bulunuyor ki o da Facebook sayfa isminin çok sık değiştirmemek gerektiğidir. Aslında ilk belirlenen sayfa ismini daha sonra hiç değiştirmemek, daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bundan dolayı Facebook sayfası oluşturmadan önce sayfa ismi konusunda, net kararlara varılmalıdır.

Facebook sayfa URL adresini, sayfa ismi ile eşleşecek şekilde ayarlayın!

Facebook sayfa oluşturma sürecinde, aslında bir web sitesi hazırlanıyormuş gibi davranmak, belki de Facebook SEO konusunda gösterilecek en iyi davranış şekli olacaktır. Facebook sayfa isminin belirlenmesinden sonra, sayfa URL seçiminin yapılması da aynı doğrultuda yer almaktadır.

Facebook SEO

Hatırlatmak gerekirse Facebook, sayfa yöneticilerine, yöneticisi olduğu sayfaların Facebook URL bağlantılarını özelleştirme imkanı sunuyor. Bu URL yapısı, optimizasyon süreci için önemli bir yere sahiptir ve benzersizdir. Dolayısıyla sayfa isminde olduğu gibi benzerlik göstermez ve Google için daha karakteristik bir özelliktir.

Örneğin “SEO Ajansı” ismine sahip olan bir Facebook sayfasının URL uzantısı da “/seo” veya “/seo-ajansi” olarak tercih edilmelidir. Bunlarla beraber bu tercih sürecinde, dikkat edilmesi gereken belirli kıstaslar vardır. Dikkat edilmesi gereken noktalar, şu şekildedir:

  • Sayfa URL’si, sayfa ismi ile ilgili olmalıdır. İlgisiz URL yapıları tercih edilmemelidir.
  • URL tercihlerinde sadece numara, nokta ve harf tercihi yapılabilir. Bu konuda da dikkatli olmak gerekir.
  • URL kapsamında nokta kullanıldığı vakit, kelime kalıbını bozmadan bir bütünlük sağlanmalıdır. Örneğin: “seo.ajansi.1”, “seoajansi.1”. Bunların dışında bütünlüğü bozan şu gibi örnekler tercih edilmemelidir: “se.o.ajans1”
  • Mümkün olduğunca URL kapsamında, site sayfalarının uzantısına yer verilmemelidir.

Stratejik bölümlerde anahtar kelime kullanımı yapın!

Facebook, sayfa oluşturulma sürecinden sonra birçok detayın eklenmesi için çeşitli bölümler hazırlamış durumdadır. Bu bölümler hem Facebook içi hem de sayfanın Google üzerindeki sonuçları için büyük bir öneme sahiptir. Başlıca dikkat edilmesi gereken sayfa bölümleri; kategori, iletişim bilgileri, diğer sosyal medya bağlantıları, hakkında bölümü ve hikayemiz bölümü olarak sıralanmaktadır.

Google SERP kapsamındaki sayfa sonuçlarında, “hakkında” bölümünde yazılan detaylar, meta açıklaması olarak gösterilmektedir. Dolayısıyla sayfa detayları arasındaki hem “hakkında” bölümü, hem Facebook sayfasının SEO değerleri hem de web sitesine olan SEO katkısı noktasında, önemli bir yere sahiptir.

Diğer sosyal medya hesaplarının eklenmesi de hem Facebook’un hem de Google’ın, platformlar arası ilgi oluşturması açısından önemlidir. Nitekim web sitesinin sahip olduğu diğer tüm sosyal medya platformlarının bağlantıları, bu bölüme eklenmelidir. Ek olarak sayfayı ziyaret eden kullanıcıların, diğer sosyal medya platformlarına da ulaşması sağlanabilir.

Facebook SEO

Facebook’un “Hikayemiz” olarak isimlendirdiği bölümde de iyi bir açıklama eklenmeli ve bu bölüme de “hakkında” bölümünde olduğu gibi site veya sayfa ile ilgili anahtar kelimeler eklenmelidir. Bu bölümlere eklenecek olan anahtar kelimeler, hem sayfa hem de bağlı olan web sitesi ile alakalandırılacaktır.

Facebook paylaşımlarını, SEO odaklı hazırlayın!

Facebook paylaşımları, en az web sitelerine eklenen içerikler kadar iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Öncelikle belirtmek gerekirse Facebook, görsel, video veya GIF içeren paylaşımları, daha fazla öne çıkarmaktadır. Dolayısıyla mümkün olduğu sürece paylaşımlara, görsel, video veya GIF eklemesi yapılmalıdır.

Bunlarla beraberi, paylaşımlara eklenecek olan açıklamalar da büyük bir öneme sahiptir. Bu açıklamalar hem paylaşımların Facebook içinde ilgi çekmesi hem de Google SERP kapsamında daha iyi yer alması için etkili bir yöntemdir. Ek olarak belirtmek gerekirse yazılan açıklamanın ilk 18 kelimesi, paylaşımın Google aramaları üstündeki meta açıklamasında görünmektedir. Dolayısıyla paylaşımla ilgili anahtar kelimelerin ilk 18 kelime içinde bulunması, Facebook SEO açısında pozitif bir davranış olacaktır.

Adres bilgilerini eklemeyi unutmayın!

Son dönemlerde hem Facebook hem de Google tarafından, lokal sonuçlara ayrı bir önem verilmeye başlandı. Bu kapsamda özellikle son yıllarda, lokal SEO çalışmaları da çok daha önemli bir konumda yer almaya başladı.

Bu bağlamda Facebook, sayfalara açık adres, telefon ve haritadan işaretleme imkanı tanımaktadır ve lokal SEO konusunda bu açıklamalar, etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla lokal SEO kaygısına sahip olan Facebook sayfaları veya internet siteleri, mutlaka sayfa üzerindeki bu alanları, eksiksiz ve doğru olarak tamamlamalıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli detay, Facebook’a eklenecek olan adres, telefon ve harita işaretleme bilgilerinin, diğer tüm sosyal medya platformlarındaki bilgiler ve web sitesinde yer alan bilgiler ile bire bir örtüşüyor olmasıdır. Oluşabilecek herhangi bir çelişki, Facebook lokal SEO konusunda negatif sonuçları ortaya çıkartabilir.

Facebook sayfa link’ini, diğer platformlarda da kullanın!

Daha önce Facebook sayfasının, bir web sitesi kadar iyi bir şekilde hazırlanması ve donatılması gerektiği belirtilmişti. Backlink alma konusunda da aynı yol izlenmesi, Facebook SEO konusunda rakiplerden ayrılmanın yolunu açmaktadır.

Facebook sayfasının bağlantısını, ilgili olduğu web siteye eklemek ile başlanmalıdır. Sonrasında ise diğer sosyal medya platformlarında yer verilmeli ve Hootsuite gibi platformlara, Facebook sayfa link’i eklenmelidir.

Bu süreçte izlenmesi gereken strateji, bir web sitesine backlink alınması gibi düşünülebilir. Facebook sayfasına alınacak olan geri bağlantılar, elbette ki Facebook için değil, söz konusu sayfanın otoritesi için alınmaktadır. Otorite kazanan Facebook sayfası hem Google’ın SERP kapsamında hem de bağlı olduğu web sitesinde kendini göstermeye başlayacaktır. Dolayısıyla Facebook SEO konusunda, farklı bir yol izlenmiş ve somut etkiler kazanılmış olacaktır. Bu konuda sadece Facebook ile sınırlı kalmayıp, diğer sosyal medya platformlarının bağlantıları da, farklı sitelerde aynı şekilde yer verilmesi gerekenlerdendir.

Facebook not uygulamasından yararlanın!

Facebook SEO kapsamında, not yayınlamanın da ayrı bir yeri bulunmaktadır. Takipçiler için iyi bir iletişim yöntemi olabileceği gibi, SEO konusunda da önemli bir artı elde edilebilecek bir yöntemdir. Anahtar kelimelerin yoğunluğu ve bu kelimelerden çıkılacak link’ler ile beraber, arama motoru optimizasyonu çalışmalarına katkı sağlanabilir.

Facebook SEO

Kabaca bir tanıtım yazısı olarak değerlendirilebilecek olan bu bölüm, aynı mantık ile kullanılabileceği gibi, dolaylı yoldan sayfa takipçileri ile aktif iletişimde kalmak için de kullanılabilir. Nitekim Facebook üzerinden anahtar kelime vesilesi ile backlink yani geri bağlantı almak için not uygulaması, alternatifler arasına dahil edilebilir.

Facebook sayfa etkileşimini artırmanın yollarını arayın!

Şimdiye kadar aktarılan bilgiler, bir Facebook sayfasının hem Google üzerinde daha iyi konumlar elde etmesi hem de bağlı olduğu web sitesinin SEO çalışmalarına katkı sağlaması için, yapılması gereken temel bilgileri içermekteydi. Lakin açık olarak belirtmek gerekiyor ki etkileşimi düşük olan Facebook sayfalarının SEO etkisi, beklendiği gibi sonuçlar ortaya çıkarmayacaktır.

Facebook SEO

Google, tüm web sitelerinde olduğu gibi Facebook sayfalarında da kullanıcı etkileşimi yüksek örnekleri aramaktadır. Sayfa beğeni sayısı, yayınlanan paylaşımlara bırakılan ifadeler ve yorumlar, sayfa aracılığı ile web sitesine giden kullanıcı sayısı gibi etmenler, Google’ın sağlayacağı etkileri oluşturmak için olmazsa olmazlardandır. Yeni açılmış, beğeni etkileşimi ve web sitesine yönlenen kullanıcı sayısı az olan Facebook sayfaları, hem platform hem de Google için değerli olarak kabul edilmez ve arama motoru optimizasyonu tarafındaki etkiler, kendini net olarak göstermez.

Bu detaylar dikkate alınarak, Facebook SEO konusunda etkili sonuçlar elde etmek için sayfa beğenisi artırılmalı, yayınlanan paylaşımlara etkileşim kurulmalı ve Facebook sayfasından web sitesine ziyaretçi kazandırılmalıdır. Düzenli ve organik olarak gelişen bu ana maddeler, Facebook SEO için hem sayfa hem de web sitesi üzerinde somut etkiler oluşturmaya başlayacaktır.

Aktarılan tüm detayların yerine getirilmesi ile kullanıcı etkileşimi de bir araya getirildiğinde, Facebook’un Google arama motoru üzerindeki etkisi, maksimum seviyeye çıkartışmış olacaktır.

Toparlamak ve özetlemek gerekirse Facebook SEO, temel olarak iki farklı amacı temel alır: Facebook sayfasını SERP üzerinde daha iyi noktalara getirmek ve Facebook sayfası aracılığı ile web sitesinin arama motoru optimizasyon çalışmalarını desteklemek!

Şimdiye kadar aktarılan tüm bu detaylar, Facebook SEO kapsamındaki bu iki temel amacı da yerine getirebilecek potansiyele sahiptir. Önemli açıklamaları eksiksiz ve SEO detayları doğrultusunda hazırlamak, interaktif bir kullanıcı kitlesi elde etmek ve Facebook sayfasını tıpkı bir web sitesinin SEO çalışmaları gibi desteklemek, iki taraflı somut sonuçları meydana getirecektir.

Sosyal medya platformlarının internet dünyasının önemli birer standartları haline gelmesi, arama motoru ve sosyal medya ikilisini de bir araya getirmiş oldu. Bundan sonraki süreçlerde de öyle görünüyor ki ortaya çıkan bu sosyal medya ve arama motoru ikilisi, daha da belirgin olarak etkisini artırmaya devam edecek.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.