Seo amaçlı en iyi alan adı seçimi

Seo amaçlı en iyi alan adı seçimi

Web siteniz ile internette  yer almaya karar verdiğinizde yapacağınız alan adı  ( domain ) seçimi arama sıralarında bulunma oranınızı doğrudan etkileyecektir. Alan adları kullanım amaçlarına göre çeşitli türlerde olabilir.

Alan Adı Türleri ve Tercih Nasıl Yapılmalı?

Markaya göre alan adı

Ulusal ve yerel lokasyon bazında bir firma iseniz tercih etmeniz gereken alan adı türüdür. Firmanız adında doğal olarak eski domain bulamayacağınız için yeni bir domain alarak başlamanız gerekmektedir. Peki domain seçiminden nelere dikkat etmeniz gerekmektedir ?

Marka domainleri seçilirken önceklikle sadece bir bölgeye veya ile göre satış yapılacak ise, il veya bölge ile başlayan bir anahtar kelime kullanımı yapılarak domain alımı yapılabilinir. Lakin marka adınızı vurgulamak istiyor iseniz ve sadece Türkiye geneli satış yapmayı planlıyorsanız com.tr lokasyon domainleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ülke uzantılı domainlerin sıralamalarda daha etkili olduğu bilinmektedir. Eğer global çapta bir satış yapılacak ise com vb domain türleri tercih edilmelidir.

Projeye Göre Alan Adı

Adından da anlaşılacağı gibi proje başlıklı domain adları diyebiliriz. Örnegin bir blog açılacak ise, blogun kuruluş amacı yani ilk anahtar kelimesi başta olacak sekilde alınan domainlerdir. SeoBlog bunun için örnek bir açıklama olabilir. Bu tarz projelerde yıllanmış ve içeriğiniz ile örtüşen domainler tercih edebilirsiniz. Yıllanmış domainlerde dikkat edilmesi gereken husus ise domain mazisinin temiz olmasıdır ve google cezalı bir domain olmadığından emin olmanız gerekmektedir. 6 aylık bir domain ile yıllanmış domain arasında pek bir fark bulunmadığını da unutmamanız gerekiyor. Eğer projeniz ile ilgili eski bir domain bulamadı iseniz, yeni domain almanız daha sağlıklı olacaktır.

Matt Cutts’un eski domain ve yeni domainler hakkında yaptığı açıklamaya bakalım;

Seo amaçlı domain seçimi açıkça projenize uyum sağlayan domain seçimi demektir. Domain seçimi yapıldıktan sonra lokasyon bazlı satış yapacak iseniz, marka tescilinde bulunarak com. tr domaini almayı unutmayınız.

Seo amaçlı en iyi alan adı seçimi için Dikkat edilmesi gerekenler

Seo uyumlu domain uzun yıl tescil edilmiş domain türü anlamına da gelmektedir. Domain alımı yaparken en az 5 yıl süre ile alınması google vb arama motorlarına uzun soluklu bir proje olacağını kanıtlamak olacaktır. Domain alımı yapıldıktan sonra google bir domainin kime ait olduğunu görmek isteyecektir. Bu işlem için domain whois bilgileri açık olmalıdır. Gizlenmiş domain whois bilgileri arama motorları için şüphe uyandırabilir. Eski domainlerle yola çıkmak çok azda olsa etkilidir diyebiliriz. Anahtar kelimelerin domainde yer alması arama sonuçları üzerinde yine küçük bir oranda olsa etkilidir. Tam eşleşen domain seçimi yapmanız olumlu etkiler yaratabilir.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.