En Çok Yapılan 8 SEO Hatası (Alınacak Önlemler)

seo hataları nelerdir

SEO hatalarının büyük kısmı özellikle SEO uzmanı olmaya yeni adım atmış kişiler ve yeni işletmeler tarafından yapılmaktadır. SEO çalışmalarına yeni başlamış olan bir işletmenin sahip olduğu web siteyi inceleyecek olursanız birçok hatayla karşılaşırsınız. Bu hatalar temel SEO hataları olarak bilinmekle birlikte bu alanda çalışma yapmaya başlayan kişilerin büyük bölümü tarafından yapılan hatalar arasında yer alır. Sizler de SEO alanında yeni çalışmalar yapmaya başlayan kişi veya işletmeyseniz, makalemizden en çok yapılan 8 SEO hatası hakkında bilgi alarak bu hataları yapmamaya özen gösterebilirsiniz.

Sizlere vereceğimiz 8 SEO hatasını yapmayarak kısa süre içerisinde serp sonuçlarında daha başarılı sonuçlar almanız mümkündür. Şimdi sizlere maddeler hainde kaçınmanız gereken SEO hatalarını aktaracağız.

1) SEO Çalışmalarına Geç Başlamak

SEO Çalışmalarına Geç Başlamak

İşletmelerin büyük kısmı sadece kaliteli içerik oluşturmaya odaklanırken dış SEO çalışmalarını gerçek anlamda geç başlatılır. Hazırlanan içerikler sektörün en kaliteli içerikleri olmasına rağmen SEO çalışmaları başlatılmadığı için serp sonuçlarında iyi sıralamalar alınmaz ve çok az sayıda kişiye bu içerikler ulaştırılır. Bu da işletmenin dijital pazarlama dünyasına aşırı derecede geç dahil olmasına neden olur.

İçeriklerinizin serp sonuçlarında iyi bir şekilde görünmesi için SEO çalışmalarını emin olun sandığınızın aksine daha erken başlatmanız gerekmektedir. Hatta SEO çalışmalarının web site açıldığı günden itibaren uygulamaya dahil edilmesinin gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle iddialı bir sektörde yer alıyorsanız sadece kaliteli içeriklerle bir yere gelmeniz mümkün değildir.

2) Rekabeti Yüksek Anahtar Kelimelerin Seçilmesi

Rekabeti Yüksek Anahtar Kelimelerin Seçilmesi

Yeni açılan ve SEO çalışmalarına yeni başlamış olan web sitelerin en çok yapmış oldukları hataların başında rekabeti yüksek anahtar kelimelere odaklanmak yer almaktadır. Rekabeti yüksek anahtar kelimelerden ilk etapta yeterli düzeyde trafik alınması maalesef mümkün değildir.

Tüm yeni web siteler ve yeni SEO çalışması yapılan web siteler ilk etapta kesinlikle rekabeti düşük ve orta rekabette olan anahtar kelimelere odaklanmalıdır. Bu tarz anahtar kelimelerden başlamanız sitenizin düzgün bir çıkış profiliyle serp sonuçlarında yer almaya başlamasını ve her geçen gün daha iyi sıralamalar elde etmesini sağlayacaktır.

Düşük ve orta rekabetli anahtar kelimeler üstünde SEO çalışmalarına başlanması ilerleyen günlerde rekabeti yüksek olan anahtar kelimelere odaklanınca daha kısa süre içerisinde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Bu iş kısmen sabır gerektiriyor olsa da alanınızda daimi olarak serp sonuçlarında iyi sıralarda yer almak için önemli olduğunu söyleyebiliriz.

3) Kullanıcıların Arama Amacını Anlamamak

Kullanıcıların Arama Amacını Anlamamak

İnsanlar arasında yapılan SEO çalışmalarının sadece Google botlarını kandırmaya yönelik olduğuna dair yanlış bir kanı bulunmaktadır. Asıl SEO çalışmalarının kullanıcı kitlesine cazip içerikler üretilmesi olduğunu öncelikli olarak belirtmek isteriz.

Bir içerik oluştururken kesinlikle ilk olarak kullanıcıların ilgili aramayı neden yaptığını ve hangi bilgilere ulaşmak istediğini düşünün. Kullanıcıların arama amacını iyi anlayıp bu doğrultuda içerikler oluşturduğunuz zaman kesinlikle hem kullanıcılar hem de Google botları tarafından ödüllendirilirsiniz. Kullanıcı deneyimi yüksek olan web siteler hangi algoritma güncellemesi olursa olsun bundan kesinlikle olumsuz etkilenmeyecek ve sürekli olarak yükselen değerlere sahip olacaktır.

Kullanıcının arama amacını anladıktan sonra içeriklerinizi bu şekilde oluşturmaya özen gösterin. Ayrıca tasarımının mobil uyumlu olmasına ve menülerin düzgün bir şekilde konumlandırılmasına dikkat edin.

4) Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Odaklanmama

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Odaklanmama

Web site sahiplerinin neredeyse tamamı genel arama terimlerine yönelir ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri gözünden kaçırır. Oysa son zamanlarda yaptığımız analiz ve araştırmalara göre uzun kuyruklu anahtar kelimelerden başarılı sonuçlar elde edilmesi de mümkündür.

Geniş arama terimleri makalemizin başında da belirttiğimiz gibi rekabeti yüksek kelimelerdir ve bu kelimelerde serp sonuçlarında iyi sıralamalar almak ciddi anlamda zordur. Bu durumu örnekler açıklamamız gerekirse “SEO” aramasında çıkmak “SEO uzmanı” aramasında çıkmaktan daha zordur. Bu yüzden kullanıcı çekmek ve serp sonuçlarında daha iyi sıralamalar almak için SEO uzmanı aramasına odaklanmak daha mantıklı olacaktır.

5) Makalelerde Eksik Bilgi Kullanımı

Makalelerde Eksik Bilgi Kullanımı

Birçok kişi içerik kalitesi yüksek makaleler ele alığını söylese de büyük bölümü SEO geliştirici detayları olarak kabul edilen bilgileri eksik girebilmektedir. SEO geliştirici bilgileri olarak kabul edilen şeyler arasında görseller, başlıklar, meta açıklamaları, etiketler, URL seçimi gibi şeyler yer alır. Bunlar içerikte ilk bakışta görülmese e SEO geliştirici yönleri oldukları için kesinlikle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdırlar.

Bahsetmiş olduğumuz bu SEO geliştirici bilgiler bir nevi içeriklerinizin reklamı sayılmaktadır. Örneğin kullanıcılar serp sonuçlarında yer alan içeriklerinize giriş yapmadan önce başlığa ve meta açıklamasına bakar. Bu kısım ne kadar kaliteli ve ilgi çekici olursa o derecede yüksek trafik alma ihtimaliniz bulunmaktadır.

6) İçeriklerin Anahtar Kelimeyle Doldurulması

İçeriklerin Anahtar Kelimeyle Doldurulması

Web site sahipleri içeriklerini anahtar kelimeyle doldurduğu zaman serp sonuçlarında daha iyi sıralamalar alacağına inanır. Bu durum ilk etapta Google botlarını kandırmayı başarsa da bir süre sonra kullanıcı deneyimini düşüreceğinden dolayı sıralama kaybı yaşanmasına neden olur. Bu yüzden içerikler kesinlikle anahtar kelime doldurularak oluşturulmamalıdır.

Son yapılan güncellemeler sayesinde artık anahtar kelime doldurarak Google botlarını kandırmak da mümkün değildir. Algoritma tüm yapılan hileleri kavrayabilecek düzeyde geliştirilmiştir. Yaptığımız incelemeler sonucunda en iyi UX değerlerinin 1.2-1.6 anahtar kelime oranında sağlandığını gözlemledik. Sizler de içeriklerinizde bu oranı geçmemeye özen gösterin. Bu sayede kullanıcı dostu bir içerik oluşturabilirsiniz.

7) İç Bağlantıların Kullanılmaması

İç Bağlantıların Kullanılmaması

Web siteye kullanıcı çektikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullanıcıların web sitenizde uzun süre vakit geçirmesini sağlamaktır. Bunu elde ettiğiniz zaman serp sonuçlarında daima yerini koruyan bir web site oluşturabilirsiniz.

Kullanıcıları web sitede tutmanın en etkili yollarının başında iç bağlantılar kullanmak yer alır. Makalenizle paralel özellik gösteren diğer içeriklerinize bağlantı vererek kullanıcıların site içerisinde gezinmesini arttırabilirsiniz. Bunun en önemli SEO stratejilerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

8) Çalışma Sonuçlarının Gözlemlenmemesi

Çalışma Sonuçlarının Gözlemlenmemesi

Yaptığınız SEO çalışmalarının en iyi çalışmalar olduğunu düşünerek yapmış olduğunuz çalışmanın sonuçlarını gözlemlemeye bilirsiniz. Aslında yapacağınız en büyük hata budur.

Bir web sitede olumlu sonuç veren SEO çalışmaları bir diğer web sitede başarılı sonuçlar vermeye bilir. Bunun bilincinde olarak yaptığınız çalışmaların geri dönüşünü takip etmelisiniz. Olumsuz bir durumla karşılaşmanız halinde SEO çalışma stratejinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Uygun SEO çalışmalarını denemek için belirli bir yöntem yoktur. Uygun olan değişiklikleri sadece deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle yeni şeyler denemeye korkmamalısınız.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.