CMO Chief Marketing Officer SEO

CMO Chief Marketing Officer

CMO NEDİR ? CMO VE SEO

CMO Chief Marketing Officer Türkçe anlamı ile Pazarlama Yöneticisi ve Müdürü anlamına gelmektedir. Ticaret firmalarının pazarlama alanında görevli yetkili kişileri vardır.  CMO ise bu şirketin en yetkili pazarlama yöneticisi olarak tanımlanır.

Bu pazarlama yöneticileri, eğer internet ortamında pazarlanacak bir ürünse SEO ve SEM çalışmalarına gerek duymaktadırlar. Günümüzde bir çok ürün internet ortamında belirli e-ticaret sitelerinde pazarlanmaktadır, fakat ürünün aranma hacmi yüksek ise, anahtar kelimelerde sıralarda önce olmak yüksek kapasiteli satışların gerçekleşmesine neden olacaktır. CMO dediğimiz pazarlama yöneticisinin görevi budur ve bu tür pazarlamalar ile ilgilenmektedir.

cmo

CMO ve SEO bir araya geldiğinde o üründen maksimum kazanç elde etmek için etkili bir yöntemdir. Firmaların uygun bütçeler ile satışlarını canlandırmasını sağlayan sistem devreye girmiş olur. Türkiye de CMO henüz tam oturmamış bir algoritmadır. Hizmet alınacak kişi ve firmaların Chief Marketing Officer olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. CMO Uzmanının görevi, firma tarafından sunulan ürünler için ön araştırmalar yaparak, ürünü SEO, SEM, Adwords,SMO algoritma teknikleri ile birleştirerek hızlı pazarlama kanalları oluşturmasıdır. Ürünler için en ekonomik bütçe araştırmaları yapılarak ilerlenmesi gerekmektedir. Akılcı ve taktik gerektiren pazarlama sanatı olarak adlandırabiliriz. Aslında CMO, B2B SEO ya benzemektedir.

CMO Uzmanlarına firmanın CEO uzmanı olarak bakmak daha doğru olacaktır. Ürünlerin ve firmanın sosyal ve internet ortamlarında hızlı pazarlanması adına strateji geliştiren uzman, firmanın beyni olarak adlandırılmaktadır. Tüm pazarlama teknikleri içerisinde kullanılan Adwords‘ün etkili kullanımı ve SEOile birleşimi sayesinde elde edilen hızlı pazarlama tekniğidir.  CMO Chief Marketing Officer pazarlama stratejisinin ilerleyen yıllarda Ülkemizde giderek yaygınlaşacağını düşünmekteyim.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.