Blogger Siteler İçin SEO Önerileri

Blogger Siteler İçin SEO Önerileri

Blogger, Google’ın içerik oluşturucular için ücretsiz olarak sunduğu bir blog oluşturma hizmetidir. Blogger kullanarak sadece blog değil; haber sitesi, film sitesi, video sitesi ve oyun sitesi gibi daha birçok sektörde site oluşturabilirsiniz. Bu makalemizde Blogger kullanıcıları için SEO ayarlarından ve SEO taktiklerinden bahsedeceğiz. Bu kriterlere uyarak bir site oluşturursanız başarıyı yakalama ihtimaliniz kat kat artacaktır.

blogger

Domain Seçimi

Blogger sistemi kullanıcılara ücretsiz olarak “.blogspot.com” uzantısı sunar. Ek olarak site diline bağlı olarak “.blogspot.com.tr” gibi ülke uzantısı da sunmaktadır. Eğer Türkçe bir site hazırlıyorsanız “.blogspot.com.tr” uzantısını kullanarak hedef kitlenizin Türkçe arama yapan kullanıcılar olduğunu arama motorlarına sunabilirsiniz. Blogger’ın en büyük avantajlarından biri ise kendi alan adınızı sitenizde ek ücret ödemeden kullanabilmenizdir. Eğer kendi alan adınızı kullanacaksanız  uzantı olarak “com”, “com.tr”, “net” ve “org” uzantılarını tercih etmeye özen gösterin. Kullanmak istediğiniz alan adı boşta ise tabiki “com” domain kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca diğer domain uzantılarını da satın alarak ana sitenize yönlendirme yapabilirsiniz. Bu da markalaşmanız için katkı sağlayacaktır.

Domain tercihi yaparken “blogspot.com” uzantısını kullanacaksanız çok uzun olmamakla birlikle hedef kelimenizi içeren bir alan adını seçin. Örneğin bir fragman sitesi hazırlıyorsanız örnek olarak “yenifragmanlar” ve “fragmanizle” gibi isimler seçebilirsiniz.

Blogger Tema Seçimi

Tema seçimi yaparken sitenizin işlevine uygun bir tema bulmanız çok önemlidir. Örneğin bir blog teması kullanarak film sitesi oluşturmak mantıksız olacaktır. Ayrıca temanızı seçerken ziyaretçilerin kullanımını en kolay hale getirecek temalara göz atın. Fakat bunların haricinde dikkat etmeniz gereken en önemli detay tema kodlaması ve hızıdır.

Bulduğunuz temanın demo adresini Google Hız Testi (PageSpeed) aracından test edin ve yüksek puanlı temaları tercih edin. Ek olarak W3C Markup Validation Service hizmetini kullanarak temanın kodlama yapısını ve kod hatalarını görebilirsiniz.

İnternet üzerinden binlerce ücretli ve ücretsiz tasarıma ulaşabilirsiniz, istediğiniz temayı kurduktan sonra site hızınızı arttırmak için Optimizasyon çalışması yapmayı unutmayın.

Bu süreç içerisinde Sitenizi hızlandırma teknikleri makalemiz den faydalanabilirsiniz.

blogger-tema

Blogger Sitelerde Başlık ve Açıklama

Blogger panelinizde bulunan ayarlar kısmından sitenizin için bir başlık ve açıklama belirlemeyi unutmayın. Burada belirlediğiniz başlık tarayıcınızın sekme kısmında görünecektir Ayrıca şablon düzenleme kısmına gelerek <head> tag’ın dan sonra alt kısımdaki kodu ekleyerek açıklamanızı sitenize dahil edebilirsiniz.

<b:include data='blog' name='all-head-content'/>

blogger-ayar

Etiketler:

Hedef kelimelerinizi belirleyin ve virgül ile ayırarak aşağıdaki kod üzerinde hedef, hedefkısmını kendinize göre düzenleyin. Sonrasın da açıklama için yaptığımız gibi <head> tag’ın dan sonra kodu ekleyin.

<meta content='hedef1, hedef2' name='keywords'/>

Not: Blogger şablonunuza eklediğiniz bütün meta tag kodlarının sonunu /> şeklinde bitirin. Aksi takdirde kayıt işlemi sırasında hata ile karşılaşırsınız.

İçerik Başlığı:

İçerik başlığınızı hazırlarken daima Google üzerinden gelecek ziyaretçilere yönelik bir başlık hazırlayın. Yani içeriğinizi başlığınızda tam anlamıyla anlatın ki ziyaretçiler aradığı bilgiye kolaylıkla ulaşabilsin. Başlığınızın yapısını ise konu başlığı – site adı şeklinde kullanın.

Örnek: Blogger SEO Taktikleri - UPGO

kalici-baglanti

URL Yapısı:

Blogger panelinizden içerik yayımlarken sağ tarafta bulunan URL değiştirme kısmından başlığınızı Türkçe karakter, boşluk ve “-” harici işaret olmayacak şekilde düzenleyin.

Örnek: https://www.example.com/blogger-seo-taktikleri.html
Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı
Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.