Niche Bloglar İçin Blog Nişi Nasıl Seçilir?

Niche Bloglar İçin Blog Nişi Nasıl Seçilir

Blog nişi, genel olarak bloğunuzun konusudur. Niche bloglar tek tür içerik paylaşan bloglardır. Bu tip bloglarda blog nişi seçimi çok önemlidir.

Özellikle Google EAT güncellemesinden sonra niche bloglar daha fazla ön plana çıktı. Bunun temek sebebi sadece belirli bir alanda içerik yayınlayan web sitelerin arama motoru örümcekleri gözünde daha uzman görünmesidir. Sizler de belirli bir kelimede üst sıralara gelmek istiyorsanız tercihiniz kesinlikle niche bloglar olmalı.

Hemen hemen herkes bir blog açmak ister. Blog açmak genel olarak kolay olsa da zor olan kısım site genel konusuna bağlı kalmaktır. Birçoğumuz bugün belirli bir alanda blog yazarken ertesi gün farklı bir alanda blog yazıyoruz. Örneğin bir gün sağlıkla alakalı blog yazarken diğer gün teknolojiyle alakalı blog yazıyoruz.

Bu tip genel içeriğe sahip bloglarda belirli bir okuyucuyu elde tutmak kesinlikle mümkün değildir. Zaten yapılan son güncellemelerde ciddi otoriteye sahip olan genel (her türden içerik yayımlayan) blogların serp sonuçlarından kaybolmasının temel nedeni de budur.

Niche blog için UPGO’yu kendinize örnek alabilirsiniz. UPGO, genel olarak SEO odaklı bir platformdur.

Bloğumuzu incelerseniz blog oluşturma, dijital pazarlama, WordPress, SEO ve benzeri birçok içeriğe rastlayabilirsiniz. İlk bakışta bunların farklı alanlar olduğunu düşünebilirsiniz ancak bunların tamamının SEO nişi’nin bir parçası olduğunu bilmenizi isteriz.

Açılan blogların yayın hayatına başladığı günden itibaren bir nişe sahip olması gerekmektedir.

İçindekiler

 1. Blogunuzun Nişine Karar Vermek İçin Birkaç İpucu
 2. İlgi Alanlarınızı Belirleyin
 3. Rakip Analizi Yapın
 4. Uzun Vadeli Potansiyel
 5. İnsanlar Beni Neden Takip Etsin?

Blogunuzun Nişine Karar Vermek İçin Birkaç İpucu

Blog nişi belirlerken özellikle bir şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Gelir elde etmek için blog yazıyorsanız, binlerce trafik alan ancak para getirisi olmayan bir niş seçmek istemezsiniz.

Örneğin;

 • Ücretsiz film izleme
 • Bilgisayar arka planları
 • Güzel sözler

Gibi… Nişlerde yer alan bloglar yüksek trafiğe sahiptir. Ancak bunların size yüksek paralar kazandırma ihtimalleri ciddi anlamda düşüktür.

Tabi ki getirisi çok olsa da sizi ciddi anlamda zorlayacak bir nişe yönelmek de doğru olmayacaktır. Kafanızın karıştığının farkındayım. Peki, iyi bir niş nasıl olmalı?

En iyi blog nişi; sevdiğiniz şeylerle ilgili olup aynı zamanda iyi trafiğe sahip olan ve parasal getirisi yüksek olan nişlerdir.

Ayrıca seçilen nişin bir geleceğinin de olması gerekir. Örneğin seneye 2021 model arabalar çıkacakken neden 2020 yılında çıkan arabalar hakkında bir blog için çabalayasınız ki?

Buradan yola çıkarak niche blog seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları belirtmek istiyorum:

 • İlgi alanlarınız
 • İşletme değeri (TBM)
 • Aylık ve yıllık aramalar
 • Konuya olan ilgi ve geleceği

Şimdi size uygun olan doğru nişi seçmeniz için bazı fikirlere göz atabilirsiniz. Eğer bu içeriğimizi okumadan bir nişe karar verdiyseniz canınızı sıkmayın. Seçtiğiniz nişi her zaman değiştirmek sizin elinizde.

1. İlgi Alanlarınızı Belirleyin

Öncelikli olarak sizi ilgilendiren konuların neler olduğunu düşünün. Basketbol, sinema, müzik, ekonomi mi? Birbiriyle alakalı olsun olmasın sizin ilginizi çeken konuların bir listesini yapın.

Liste istediği kadar uzasın. Bu durum sizi korkutmasın. Listede yer alan konulardan en doğru seçimi nasıl yağacağınızı öğreteceğiz.

2. Tutku mu Para mı?

Dünya genelinde parasal getirisi en yüksek olan bloglar arasında teknoloji blogları yer alıyor. Ancak teknolojik gelişmeler konusunda belirli bir uzmanlığa sahip değilsiniz. Sırf parasal getirisi yüksek diye teknoloji bloğu oluşturmaya mı başlamalısınız?

Elbette hiç bilgisi olmayan kişiler bile saatlerce araştırma yaparsa yeterli düzeyde bilgiye ulaşabilir. Hatta bu kişiler başarılı içerikler de oluşturabilir. Ancak harcadığınız zaman sizce buna değer mi?

Blog yazmanın uzun bir süreç olduğunu unutmayın. Sürekli olarak içerik yazmak için saatlerce araştırma yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca bloğunuzu güncel tutmak için sürekli olarak bu sıkıntılı süreçten geçmeye devam edeceksiniz. Bloğunuzun 5 ya da 10 yıl ayakta kaldığını düşünün. 5 – 10 yıl boyunca hiçbir bilginizin olmadığı, ayrıca ilgi duymadığınız bir alanda içerikler oluşturarak başarılı olabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Başarılı niş seçiminde en çok dikkat etmeniz gereken şey ilginizi çekmeyen konulara yönelmemek olmalı. Sadece sizin de merak ettiğiniz konulara yönelerek nişinizi kesinlikle daha iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz.

3. Rakip Analizi Yapın

Rakip analizi

Niş blog seçimi yapmadan önce mutlaka rakip analizi yapılmalıdır. Örneğin futbol ve resim girmek istediğimiz nişler olsun. Bildiğiniz gibi ülkemizde futbola olan ilgi resimden daha fazla. Bu da futbol ile alakalı içerikler yazarak yüksek hite ulaşmanın mümkün olduğu anlamına geliyor.

Bu düşünceden sonra futbolla alakalı bir arama yapın. Şüphesiz karşınıza ciddi derecede otorite sahibi futbol blogları çıkacak. Bunlarla rekabet edebilecek gücü kendinizde buluyor musunuz?

Resimle alakalı bir arama yaptığınızda şüphesiz karşınıza büyük otoriteye sahip siteler çıkmayacak. Peki, resimle alakalı bloglara kullanıcıların ilgisi nasıl? Şüphesiz ciddi anlamda düşük bulacaksınız.

Tüm bu anlattıklarımızdan yola çıkarsak seçeceğiniz nişin hem rekabetinin düşük olması hem de yüksek aranma hacmine sahip olması önemlidir. Bunu hesaba katarak niche blog seçimi yaparsanız hiç başınız ağrımadan blog hayatınıza devam edebilirsiniz.

4. Uzun Vadeli Potansiyel

Güncel olayları ele alan bloglar, popülaritesi en yüksek alandır. Şüphesiz birçoğunuzun aklından ilk olarak güncel olayları ele alan bloglar geçecektir.

Ancak güncel olayları ele alan bloglar uzun vadede değer taşımaz. Bunun yerine uzun süre araması yapılan niş alanların seçilmesi daha doğrudur.

Güncel konular seçmek yerine sadece belirli bir zaman aralığında aranmayan, daimi olarak araması olan konular seçin. Biz buna eskimeyen konular diyoruz. Bu tarz blogların raf ömrü diğerlerine göre kesinlikle daha uzundur.

Sürekli araması olan uzun soluklu konuları bulmak için Google Trends sayfasından yararlanabilirsiniz. Buradan kendinize uygun bir niche bulmanız daha kolay olacak.

Google trends örneği

5. İnsanlar Beni Neden Takip Etsin?

Verdiğimiz bilgilere göre listenizi eminim 4 -5 konuya kadar daralttınız. Şimdi bu konulardan hangisinin size benzersiz bir şeyler sunma yeteneği sağladığına odaklanmalısınız.

Listenizde bunlara benzer konular kaldığını düşünelim:

 • Gezi (Birçok yere sürekli olarak seyahat ediyorsanız tercihiniz olabilir)
 • Teknoloji (Uzun yıllardan beri teknolojik gelişmelerle ilgileniyorsanız tercihiniz olabilir)
 • Kitap (Kitap okumayı seviyorsanız ve bu sayede kitap önerisi yapabilecekseniz olabilir.)
 • Dekorasyon (Zevklerinize güveniyorsanız ya da iç mimarsanız tercihiniz olabilir)

Listenizde yukarıdakine benzer konular eminim kalmıştır. Şimdi sıra bunlardan sizi en çok ilgilendireni tespit etmeye geliyor. Bunlardan hangisi hakkında hiç sıkılmadan içerik üretebilirsiniz?

Blog yazarken sıkılmamanız en önemli şeydir. Bu da ilgili alana meraklı olmanıza bağlıdır. Blog yazarken sadece bu alandaki kişisel bilgilerinizi okurlara aktarmazsınız. İçerik oluştururken ayrıca kendinizi de ciddi anlamda geliştirirsiniz. Bu yüzden hem sevdiğiniz hem de kendinizi geliştirmek istediğiniz konular hakkında niche blog oluşturmanız kesinlikle başarıyı yakalamanızı sağlayacaktır.

Author:
SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif Al

Bize projenizi anlatın. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapacağız.